Kamienica znajdująca się przy ulicy Adama Mickiewicza 26 w Katowicach to nie tylko budynek mieszkalny, ale również cenny zabytek architektoniczny, który przyciąga uwagę mieszkańców i turystów. Ulica A. Mickiewicza w Katowicach, na której usytuowana jest ta kamienica, jest clou artystycznym i kulturowym tej części miasta.
Kamienica została zbudowana w 1906 roku, co czyni ją świadkiem licznych przemian w architekturze i historii Katowic. Jej styl secesyjny z elementami modernistycznymi odzwierciedla ówczesne trendy architektoniczne, które przyczyniły się do unikalnego charakteru tego miejsca. Projektantem tego impozantnego budynku był Ludwig Goldstein, którego wizje pomogły kształtować przestrzeń miejską.
Warto zaznaczyć, że kamienica znajduje się w sercu Śródmieścia, co dodatkowo podnosi jej znaczenie. Jest to miejsce pełne historii, które zasługuje na uwagę każdego, kto odwiedza Katowice.
Historia
Kamienica przy ulicy Mickiewicza 26 w Katowicach została oddana do użytku w 1906 roku, będąc realizacją projektu autorstwa Ludwiga Goldsteina. Ta znana firma nie tylko zaprojektowała budynek, ale także zajmowała się jego budową. Początkowo planowano, że będzie to kamienica mieszkalno-handlowa, z dwoma lokalami przeznaczonymi do usług handlowych na parterze.
W 1908 roku zaadaptowano jeden z lokali użytkowych na przestrzeń mieszkalną, a informacje dotyczące adaptacji drugiego sklepu nie zostały udokumentowane. Budowla ta pierwotnie była własnością spółki, na czele której stali dr Aronade oraz Ludwig Goldstein, a później, aż do wybuchu II wojny światowej, była w posiadaniu dr. Aronade.
W latach 50. XX wieku kamienica była zarządzana przez L. Marekwia. Następnie, w 1992 roku, przeszła wielki remont, podczas którego wymieniono wszystkie instalacje oraz przeprowadzono renowację stolarki, a także odnowiono wewnętrzne tynki. W trakcie tych prac zrealizowano również roboty dekarskie.
Kolejnym krokiem, który miało miejsce w 1993 roku, była wymiana drzwi wejściowych. Z kolei w latach 1994 i 1996 poddasze zostało przekształcone w mieszkania. 11 kwietnia 1997 roku kamienica została wpisana do rejestru zabytków, a wówczas jej właścicielem było miasto Katowice, natomiast budynek znajdował się pod zarządem Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.
W roku 2018 obiekt ten był wykorzystywany w celach mieszkalnych. Z kolei w sierpniu 2022 roku w systemie REGON odnotowano 11 podmiotów z siedzibą przy ulicy A. Mickiewicza 26. Wśród tych organizacji znajdowały się m.in. placówki medyczne, spółdzielnia socjalna, pracownia projektowa oraz wspólnota mieszkaniowa.
Charakterystyka
Zabytkowa kamienica mieszkalna znajduje się przy ulicy A. Mickiewicza 26, w katowickiej dzielnicy Śródmieście. Ten budynek usytuowany jest w południowej pierzei ulicy, tuż przy jej linii.
Konstrukcja kamienicy to murowany obiekt wykonany z cegły, który został zaprojektowany na planie odwróconej litery „L”. Budynek jest przykryty dachem dwuspadowym, którego stroma część frontowa jest wykończona papą, podczas gdy tylna połacia ma niewielki kąt nachylenia. Kamienica ewidentnie wyróżnia się czterema kondygnacjami nadziemnymi oraz zaadaptowanym poddaszem i podpiwniczeniem. Łączna powierzchnia użytkowa wynosi 972 m², a powierzchnia zabudowy to 347 m².
Styl architektoniczny budynku jest secesyjny z elementami modernizmu. Fasada gmachu jest symetryczna; na parterze ma siedem osi, natomiast wyższe kondygnacje z linią sześcioosiową. Zewnętrzna warstwa budynku wykończona jest białą cegłą glazurowaną. Wyróżniające się elementy secesyjne można zauważyć w centralnej części fasady, gdzie znajdują się dekoracyjne układy trzech pionowych warstw oraz motywy roślinne.
Drzwi wejściowe do kamienicy mają konstrukcję drewnianą, są dwuskrzydłowe, pełne i posiadają nadświetlenie, a ich portal jest zamknięty pełnym łukiem. Okna w osiach 1., 2., 6. i 7. są prostokątne i objęte wspólną profilowaną opaską, podczas gdy okna w osiach 3. i 5. są schowane pod łukiem odcinkowym w prostym tynkowanym obramieniu. Nad oknami drugiego piętra znajdują się płyciny wypełnione pionowym żłobkowanym tynkiem, a na kondygnacji wyżej widnieją dekoracje owalne.
Na frontowej elewacji w dwóch skrajnych osiach umieszczone są otwarte loggie balkonowe z półkolistymi balkonami wystającymi przed lico budynku, które są zabezpieczone kutą, nowoczesną balustradą. Fasada kończy się płynnym secesyjnym szczytem frontowym, a okno w szczycie zdobi maszkaron. Elewacje tylne są ceglane.
Wnętrze kamienicy zachowało wiele oryginalnych elementów, w tym posadzki z płytek ceramicznych w sieni. Klatka schodowa usytuowana jest w osi budynku i można na niej zobaczyć prostą, tralkową balustradę wykonaną z drewna.
Kamienica została wpisana do rejestru zabytków pod numerem A/1640/97. Ochroną objęty jest cały budynek, który znajduje się również w gminnej ewidencji zabytków miasta Katowice.
Przypisy
- Spis obiektów nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków z terenu województwa śląskiego (stan na 27.11.2023 r.) wkz.katowice.pl [dostęp 02.12.2023 r.]
- a b c MichałM. Bulsa MichałM., Ulice i place Katowic, wyd. trzecie, Katowice: Wydawnictwo Prasa i Książka, 2018, s. 144, ISBN 978-83-63780-28-9
- a b c d e f g h i j k l m n o Narodowy Instytut Dziedzictwa: Karta ewidencyjna zabytku nieruchomego. Katowice ul. Mickiewicza 26. zabytek.pl, 11.04.1994 r. [dostęp 13.08.2022 r.]
- Główny Urząd Statystyczny: Baza internetowa REGON. wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl. [dostęp 13.08.2022 r.]
- a b Urząd Miasta Katowice: Miejski System Zarządzania-Katowicka Infrastruktura Informacji Przestrzennej. emapa.katowice.eu. [dostęp 13.08.2022 r.]
- a b Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach: Rejestr zabytków w Katowicach. www.wkz.katowice.pl. [dostęp 13.08.2022 r.]
- a b c Wirtualne Muzeum Secesji: Katowice, Mickiewicza 26. www.muzeumsecesji.pl, 2010. [dostęp 13.08.2022 r.]
- Urząd Miasta Katowice: GMINNA EWIDENCJA ZABYTKÓW. Wyszukiwanie Zabytku Nieruchomego. bip.katowice.eu. [dostęp 13.08.2022 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kamienice i domy":
Kamienica przy ulicy Stawowej 4 w Katowicach | Kamienica przy ulicy św. Jana 6 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Kościuszki 10-12 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Warszawskiej 57 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Zacisze 1 w Katowicach | Dom Wędlikowskich w Katowicach | Kamienica przy placu Wolności 4 w Katowicach | Kamienica przy placu Wolności 8 w Katowicach | Kamienica przy Rynku 6 w Katowicach | Kamienica przy ulicy 3 Maja 10 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Mickiewicza 12 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Matejki 2 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Mariackiej 5 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Mariackiej 2 w Katowicach | Kamienica przy ulicy 3 Maja 12 w Katowicach | Dom nadleśniczego w Katowicach-Giszowcu | Podkowa (Katowice) | Kamienica przy ulicy Kościuszki 49 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Kościuszki 38 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Kościuszki 11 w KatowicachOceń: Kamienica przy ulicy Mickiewicza 26 w Katowicach