Kaplica św. Huberta w Katowicach to wyjątkowe miejsce, które znajduje się w sercu miasta, konkretnie przy ulicy 73 Pułku Piechoty. Usytuowana jest w dzielnicyPiotrowice-Ochojec, w otoczeniu malowniczych terenów leśnych. Kaplica leży pomiędzy Giszowcem a Ochojcem, co sprawia, że można do niej dotrzeć spacerując po pięknych, naturalnych szlakach.
Nie bez powodu to miejsce cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców i turystów, stanowiąc część zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Źródła Kłodnicy”, który jest znany ze swojej bogatej flory i fauny. Odwiedzając tę kaplicę, można nie tylko podziwiać jej architekturę, ale również delektować się otaczającą przyrodą.
Historia
Kaplica, o której mowa, posiada fascynującą historię sięgającą przynajmniej 1906 roku. Zgodnie z dwiema odmiennymi wersjami, jej powstanie było zlecone przez księcia pszczyńskiego, który organizował polowania w otaczających ją lasach. Istnieje jednak także teoria, że budowla została wzniesiona w 1936 roku z fundacji członków Śląskiego Klubu Jazdy Konnej.
W 1994 roku kaplica przeszła renowację, a obecnie opiekę nad nią sprawuje brynowska parafia Najświętszych Imion Jezusa i Maryi. Co roku odbywają się w niej msze święte z okazji wspomnień św. Maksymiliana Marii Kolbego, obchodzonej 14 sierpnia, oraz św. Huberta, przypadającej na 3 listopada.
Charakterystyka
Obiekt, o którym mowa, to kaplica w formie rotundy, która wyróżnia się charakterystycznym masywnym cokołem otaczającym jej bryłę. Cała konstrukcja jest otynkowana i charakteryzuje się grubymi ścianami, w których umieszczono dwa okrągłe okna, zabezpieczone solidnymi kratkami.
Na elewacji kaplicy znajduje się wyprofilowany gzyms, nad którym uwidacznia się lekko wykrzywiony łuk w miejscu, gdzie znajduje się wejście. Ta architektoniczna forma kryta jest dachem gontowym, na szczycie którego znajduje się drewniana sygnaturka. Warto zauważyć, że przed II wojną światową sygnaturka była ażurowa, podczas gdy obecnie ma formę pełną. Zwieńcza ją metalowy krzyż z ramionami wkomponowanymi w okrąg.
Wnętrze kaplicy dostępne jest przez drewniane drzwi, które zabezpieczone są metalową kratą. Wejście posiada półokrągłe zwieńczenie, a do jego progu prowadzą schodki. W środku znajduje się ołtarz, na którym umieszczono figurki świętych, krzyż oraz świece. Warto również zwrócić uwagę na obraz przedstawiający św. Huberta, który znajduje się na ścianie głównej. Podłoga wnętrza kaplicy jest pokryta płytkami ceramicznymi, co nadaje jej elegancki wygląd.
Początkowo kaplica była usytuowana na obszernym terenie polany, jednak w miarę upływu czasu, otoczenie to uległo zarastaniu. Obiekt otoczony jest drewnianym ogrodzeniem oraz wzbogacony o ławki, co sprzyja chwili wyciszenia i refleksji.
Warto także dodać, że kaplica została wpisana do gminnej ewidencji zabytków miasta Katowice, co podkreśla jej znaczenie kulturowe oraz historyczne.
Przypisy
- Urząd Miasta Katowice: Miejski System Zarządzania-Katowicka Infrastruktura Informacji Przestrzennej. Urząd Miasta Katowice. [dostęp 04.09.2022 r.]
- a b c d Krzyże i kapliczki przydrożne na Giszowcu. [w:] E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku [on-line]. silesia.edu.pl, 21.11.2018 r. [dostęp 04.09.2022 r.]
- a b c Kapliczka św. Huberta - Ochojec. epalusinska.blogspot.com, 17.06.2013 r. [dostęp 04.09.2022 r.]
- Marian Jabłoński: Źródła Kłodnicy – ciąg dalszy. www.gliwiczanie.pl, 01.06.2007 r. [dostęp 04.09.2022 r.]
- a b Urząd Miasta Katowice: Gminna ewidencja zabytków. Wyszukiwanie Zabytku Nieruchomego. bip.katowice.eu. [dostęp 04.09.2022 r.]
- a b c d e f g Jacek Kuczowic: KAPLICZKA ŚW. HUBERTA KATOWICE (MUCHOWIEC) UL. 73 PUŁKU PIECHOTY. przydrozne.eu. [dostęp 04.09.2022 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kaplice":
Kaplica św. Barbary przy Silesia City Center w Katowicach | Dom św. Anny w Katowicach (siostry służebniczki) | Dom prowincjalny sióstr służebniczek w Katowicach | Klasztor Sióstr Świętej Jadwigi | Kaplica Matki Bożej w Katowicach-Piotrowicach | Kalwaria Panewnicka | Kaplica Dobrego Łotra w Katowicach | Kaplica Matki Bożej w Katowicach-Dębie | Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa w KatowicachOceń: Kaplica św. Huberta w Katowicach