Kamienica przy ulicy Wodnej 8 w Katowicach to wyjątkowy przykład zabytkowej architektury mieszkalnej. Zlokalizowana w sercu miasta, w dzielnicy Śródmieście, budowla ta została wzniesiona w 1895 roku.
Jej styl architektoniczny łączy w sobie cechy późnego modernizmu oraz elementy historyzmu, co czyni ją wyjątkowym punktem odniesienia dla miłośników architektury i historii regionu.
Historia
„Budynek, znany jako kamienica przy ulicy Wodnej 8, został zbudowany w 1895 lub być może w 1865 roku. Projekt jej architektoniczny pozostaje nieznany. W latach dwudziestych XX wieku dokonano znaczącej przebudowy tej popularnej wówczas nieruchomości.
W 1935 roku kamienica przeszła w ręce spadkobierców rodziny Dunkel. Mieszkały w niej osoby o różnych zawodach, a także pełniła ona funkcję siedziby Śląskiej Wytwórni Kapsli.
W dniu 10 lipca 2019 roku zadecydowano o bezprzetargowym zbyciu kamienicy, która w tamtym czasie była własnością miasta Katowice.
Na początku 2023 roku, 11 stycznia, budynek został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/1110/23. Decyzja ta stała się ostateczna 10 lutego tego samego roku, obejmując ochroną tylko elewację frontową oraz samą bryłę kamienicy, pozostawiając wnętrze budynku poza tym wpisem.
W kwietniu 2023 roku, Koziarski Pracownia Projektowa zaprezentowała ambitny projekt rewitalizacji tej kamienicy. W tym czasie budynek miał już status własności prywatnej.
Sprawdzając system REGON w połowie lipca 2023 roku, można stwierdzić, że nie zarejestrowano żadnych podmiotów gospodarczych z siedzibą przy ul. Wodnej 8.
Charakterystyka
Kamienica usytuowana przy ulicy Wodnej 8 w Katowicach znajduje się w granicach Śródmieścia, w obrębie zwartej zabudowy ulicznej. Jest to obiekt murowany z cegły, który przyjął formę litery „L”, zwieńczony dachem dwuspadowym pokrytym papą.
Całkowita powierzchnia użytkowa tego budynku wynosi 780,19 m², a jego powierzchnia zabudowy to 326 m². Kamienica składa się z 4 kondygnacji nadziemnych oraz jednej podziemnej.
W architekturze obiektu można dostrzec cechy późnego modernizmu, które współczesne są zestawione z elementami historycznymi. Fasada kamienicy ma siedem osi, wykazuje symetrię i jest pokryta tynkiem. Na parterze budynku widoczny jest gzyms kordonowy. W centralnej osi kamienicy znajduje się wykusz, zwieńczony szczytem, a pod nim znajduje się prostokątna brama wjazdowa z oryginalnym nadświetlem.
Okna budynku są prostokątne i otoczone profilowanymi opaskami tynkowymi, a ich układ to cztery kwatery z dodatkowymi ślemieniami. Brama przejazdowa jest zintegrowana z klatką schodową, co daje efekt harmonijnie wkomponowanej całości, a sklepienie w tym obszarze to sklepienie Kleina.
Wnętrze kamienicy jest wykończone płytkami ceramicznymi, a schody są dwubiegowe, z elegancką drewnianą balustradą. Oprócz faktu, że obiekt został wpisany do rejestru zabytków, jest również chroniony poprzez rejestrację w gminnej ewidencji zabytków miasta Katowice.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 16.07.2023 r.]
- Koziarski Pracownia Projektowa. www.facebook.com, 06.04.2023 r. [dostęp 16.07.2023 r.]
- Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach: Spis obiektów nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków z terenu województwa śląskiego (stan na 23.06.2023 r.). www.wkz.katowice.pl. [dostęp 16.07.2023 r.]
- Urząd Miasta Katowice: Miejski System Zarządzania-Katowicka Infrastruktura Informacji Przestrzennej. Zabytki. emapa.katowice.eu. [dostęp 16.07.2023 r.]
- WYKAZ Z DNIA 10.07.2019 R. NIERUCHOMOŚCI STANOWIĄCYCH WŁASNOŚĆ MIASTA KATOWICE POŁOŻONYCH W KATOWICACH PRZY UL. WODNEJ 8, 10.07.2019 r. [dostęp 16.07.2023 r.]
- Księga adresowa miasta Wielkich Katowic 1935/36 r., Katowice: Dr. E. Kwaśnik, s. 146
- a b c d e f g h G.G. Dreścik G.G., Studium historyczno-urbanistyczne Katowic w granicach administracyjnych. Katowice, ul. Wodna 9, 1993, s. 1
- Główny Urząd Statystyczny: Baza internetowa REGON. wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl. [dostęp 16.07.2023 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kamienice i domy":
Kamienica przy ulicy Wojewódzkiej 29 w Katowicach | Dom Ferdmanna w Katowicach | Dom mieszkalny nauczyciela w Katowicach-Giszowcu | Dom Żytomirskiego w Katowicach | Galeriowiec (Katowice) | Kamienica przy placu Wolności 12 w Katowicach | Kamienica przy placu Wolności 7 w Katowicach | Kamienica przy placu Wolności 9 w Katowicach | Kamienica przy Rynku 7 w Katowicach | Kamienica przy ulicy 3 Maja 17 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Warszawskiej 2 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Młyńskiej 2 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Mickiewicza 22 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Mariackiej 37 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Mariackiej 33 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Gliwickiej 146 w Katowicach | Kamienica przy ulicy 3 Maja 6-8 w Katowicach | Kamienica przy ulicy 3 Maja 40 w Katowicach | Kamienica przy ulicy 3 Maja 36 w Katowicach | Kamienica przy placu Wolności 3 w KatowicachOceń: Kamienica przy ulicy Wodnej 8 w Katowicach