Szczepan Kończal


Szczepan Kończal to utalentowany polski pianista, który swoją karierę artystyczną rozpoczął od najmłodszych lat. Urodził się 27 maja 1985 roku w Katowicach, w mieście o bogatej tradycji kulturalnej i muzycznej.

Od swojego debiutu na scenie, Kończal zyskał uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą, prezentując swoje umiejętności w różnych gatunkach muzycznych.

Edukacja

Studia w katowickiej Akademii Muzycznej zakończył w 2009 roku, zdobywając najwyższy wynik i odznaczenie medalem Primus inter pares. Edukacja muzyczna rozpoczęła się w Liceum Muzycznym, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w 2004 roku. Kształcenie fortepianowe odbywał pod okiem profesora Józefa Stompla.

Warto zaznaczyć, że wcześniejszą edukację muzyczną Szczepan Kończal zdobył pod kierunkiem Janiny Gawron w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej im. St. Moniuszki w latach 1992-1998 oraz Teresy Karaszewskiej w Społecznym Ognisku Artystycznym w latach 1990-1992, obie instytucje znajdują się w Katowicach. Jego solidne podstawy edukacyjne pozwoliły mu na rozwój umiejętności i osiągnięcie licznych sukcesów artystycznych.

Konkursy

Szczepan Kończal jest uznawanym pianistą, który odnosi sukcesy na międzynarodowej scenie muzycznej, zdobywając liczne nagrody w renomowanych konkursach.

Wśród jego najważniejszych osiągnięć można wymienić triumf w międzynarodowych zawodach, które miały miejsce w takich lokalizacjach jak Mediolan oraz Timișoara. W 2010 roku zdobył pierwszą nagrodę oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie koncertu Fryderyka Chopina w Spazio Teatro, a w 2011 roku zajął pierwsze miejsce na konkursie Luciano Lucianiego. Również w tym samym roku zdobył I nagrodę na konkursie w Timișoarze.

Jako laureat licznych konkursów, Szczepan Kończal wyróżnia się także uzyskaniem znacznych tytułów w renomowanych zawodach zrzeszonych w Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych (WFIMC). W 2009 roku zajął III miejsce na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Tbilisi, a także zdobył VI miejsce na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym UNISA w Pretorii, co czyni go pierwszym Polakiem, który osiągnął taki sukces w historii tego prestiżowego wydarzenia. W 2007 roku zdobył V nagrodę na XVI Międzynarodowym Konkursie im. Vianny da Motty w Lizbonie.

Ponadto, jego umiejętności zostały docenione na IX Międzynarodowym Konkursie im. Edvarda Griega w Oslo, gdzie zdobył II nagrodę i dwie nagrody specjalne, a także II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie w Takasaki w Japonii w 2001 roku. W 2006 roku był finalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Tallinnie, gdzie otrzymał wyróżnienie. Dodatkowo, w 2005 roku dotarł do półfinałów XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

W Polsce również zdobył szereg nagród w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, wygrywając IV nagrodę w 2003 roku, II nagrodę w 2004 roku oraz ponownie IV nagrodę w 2005 roku, która dotyczyła edycji dla Kandydatów do XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

W latach 1994-2002, jego talent był doceniany na wielu konkursach dla dzieci i młodzieży, gdzie odnosił liczne zwycięstwa m.in. w Antoninie, Zabrzu, Gorzowie Wielkopolskim, Siedlcach, Poznaniu oraz Stalowej Woli.

Festiwale

Szczepan Kończal to wybitny artysta, który brał udział w licznych festiwalach muzycznych, co potwierdza jego znaczącą obecność na scenie muzycznej zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jego kariera obejmuje udział w wydarzeniach takich jak II Rubinstein Piano Festival, który odbył się w Łodzi w 2011 roku, oraz 60. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju z 2005 roku.

W swoim dorobku artystycznym może także poszczycić się udziałem w I Warszawskim Festiwalu Chopinowskim, który miał miejsce w Filharmonii Narodowej w 2005 roku, oraz 39. Festiwalu Pianistyki Polskiej, który odbył się w Słupsku w tym samym roku. Dodatkowo, w 2002 roku uczestniczył w IX Ogólnopolskim Festiwalu Gwiazdy Promują w Jeleniej Górze.

W jego kalendarzu festiwalowym znalazły się również międzynarodowe wydarzenia takie jak Festiwal New Year Music Celebrations w Tbilisi w Gruzji w 2010 roku oraz XIV Kuressaare Kammermuusika Päevad w Estonii w 2008 roku. Artysta wystąpił także na Festiwalu La Grande Musica a Maso Spilzi w Folgarii we Włoszech w 2010 roku oraz XIV Festiwalu Estate Regina w Montecatini Terme w tym samym roku.

Kolejnymi ważnymi wydarzeniami w jego karierze były LIV Festiwal Settembre Musicali na wyspie San Giulio we Włoszech w 2011 roku oraz cykle koncertowe Premiar a Excelência w Oeiras w Portugalii w 2009 roku, a także występy na Uniwersytecie Bosforskim w Stambule w Turcji oraz w Mediolanie w ramach Serate Musicali i Rassegna Musicali w 2010 roku.

Współpraca

Szczepan Kończal ma na swoim koncie współpracę z wieloma wybitnymi dyrygentami, wśród których znajdują się: Antoni Wit, Tadeusz Strugała, Jerzy Swoboda, Michał Klauza, Paweł Przytocki, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Szymon Bywalec, Michał Dworzyński, a także międzynarodowe osobowości takie jak: Andres Mustonen, Arjan Tien, Mitsuyoshi Oikawa, Per Sigmund Thorp, Heiko Mathias Förster, Jüri Alperten, Gheorghe Costin oraz Peter Csaba.

Jego niesamowite umiejętności i talent ujawniają się podczas występów, gdzie współpracuje z uznanymi orkiestrami, takimi jak m.in.: Sinfonia Varsovia, Orkiestry Symfoniczne Filharmonii Śląskiej i Dolnośląskiej, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Południowoafrykańska Orkiestra Kameralna, Prezydencka Orkiestra Symfoniczna z Ankary, Orkiestra Symfoniczna Filarmonica Banatul oraz Estońska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, a także Orquestra Gulbenkian.

Kursy mistrzowskie

Szczepan Kończal doskonalił swoje umiejętności artystyczne poprzez różnorodne kursy mistrzowskie, które prowadzone były przez wybitne osobistości w dziedzinie muzyki. Uczestniczył w zajęciach organizowanych m.in. przez Đặng Thái Sơna, Petera Donohoe, Wiktora Mierżanowa oraz Alexandra Korsantię.

W gronie jego nauczycieli znaleźli się również John Perry, Lee Kum Sing oraz Bernard Ringeissen. Jako jego mentorzy wystąpili Cristiano Burato, David Moroz oraz Rudolf Bernatik. Kursy te pozwoliły Szczepanowi na rozwinięcie swojej wiedzy oraz umiejętności w grze na instrumentach.

W zestawieniu tych znakomitych nauczycieli można znaleźć także Dana Zhaoyi, Josepha Banowetza oraz Joan Havill. Wśród nauczycieli, którzy wpływali na rozwój muzyczny Szczepana, byli także Aleksiej Orłowiecki, Anthony Spiri, Waldemar Wojtal, Adam Wodnicki, Jerzy Sterczyński oraz Krzysztof Jabłoński.

Dodatkowo, jego nauka obejmowała również doświadczenie przekazywane przez Andrzeja Jasińskiego oraz Krystiana Zimermana, co w znaczący sposób wzbogaciło jego umiejętności i wiedzę w zakresie muzyki.

Stypendia

Sześciokrotny stypendysta Ministra Kultury w latach 1998, 2002, 2005, 2006, 2007 oraz 2008, korespondent stypendium programu Młoda Polska w 2010 roku, a także stypendysta Prezesa Rady Ministrów w 2002 roku, Fundacji im. Hugona Kołłątaja w 2003 roku oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci od 1998 do 2004 roku.

W swojej karierze występował nie tylko w Polsce, ale także zdobył uznanie za granicą, odwiedzając takie kraje jak: Kanada, RPA, Japonia, Kirgistan, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Niemcy, Belgia, Norwegia, Czechy, Gruzja, Rumunia, Estonia, Litwa, Ukraina oraz Słowacja.

Warto również wspomnieć o jego tournée, które odbyło się w Turcji w maju 2010 roku oraz w Anglii w czerwcu 2010 oraz we wrześniu 2011 roku.


Oceń: Szczepan Kończal

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:17