Ślizgowiec, imponujący wieżowiec zlokalizowany w Katowicach, stanowi niezwykle istotny punkt na mapie architektonicznej tego miasta. Mieści się on przy alei Korfantego 8, co dodaje mu prestiżu i znaczenia. Jako najwyższy budynek na Śląsku, wyróżnia się nie tylko swoją wysokością, ale także nowoczesną metodą budowy, która została zrealizowana z zastosowaniem techniki ślizgu.
Styl architektoniczny tego wieżowca przyciąga uwagę i oddaje ducha współczesnych czasów, co czyni go jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w regionie. Ślizgowiec to prawdziwy symbol rozwoju urbanistycznego Katowic, łączący nowoczesne technologie z estetyką i funkcjonalnością.
Historia
W 1965 roku w Krakowie powstał projekt budynku wykonany przez Stanisława Kwaśniewicza oraz konstruktora Tadeusza Krzysztofiaka, realizowany w latach 1966-1968. Jego unikalna technologia ślizgu została opracowana przez inżyniera Stefana Prauzę. Obiekt ten jest jednym z wielu, które zostały zbudowane w ramach urbanistycznej koncepcji „Śródmieście-Zachód”, obok takich budowli jak Separator, Pałac Ślubów oraz Superjednostka.
Ślizgowiec stanowi istotny element kompozycji urbanistycznej, współtworząc harmonijną całość z sąsiadującym pawilonem Biura Wystaw Artystycznych. Jego architektura jest doskonałym przykładem integracji nowoczesnych rozwiązań w przestrzeni miejskiej, co czyni go ważnym punktem na mapie Krakowa.
Architektura
Wieżowiec o imponujących wymiarach 19,90 × 31,50 x 56,93 m charakteryzuje się smukłym kształtem prostopadłościanu, który wyróżnia się elewacjami wyżłobionymi w sposób pasowy i z arkadami loggii. Budynek wzniesiono z zastosowaniem konstrukcji mieszanej – dolne dwie kondygnacje wykonano w szkielecie żelbetowym, natomiast wyższe kondygnacje stworzono w technologii monolitycznej żelbetowej z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń ślizgowych. Innowacyjne podejście zaimplementowano również w stropach, które posiadają jednokierunkowe zbrojenie, a ich wykonanie odbywa się w szalunkach, mocowanych przy użyciu teleskopowych stempli.
Budowla osiąga 20 kondygnacji, w tym jedną techniczną, dwie przeznaczone na usługi, oraz 17 mieszkań. W obiekcie zlokalizowano 17 lokali mieszkalnych typu M-3 i M-5, a także 204 mieszkania M-2, z których każde dysponuje własną loggią. W piwnicy zorganizowano pralnię oraz suszarnię, co znacząco podnosi komfort mieszkańców.
W budynku zastosowano dwie windy o pojemności 6 osób oraz jedną windę 10-osobową, produkcji wiedeńskiego zakładu „Freissler”, działające na zasadzie fotokomórek, co wpływa na wygodę użytkowania. Na niższych poziomach mieszczą się lokale usługowe, w tym sklep spożywczy, salon mody męskiej i damskiej „Strój”, który obejmuje także punkt kosmetyczny oraz kawiarenkę.
Początkowo zewnętrzne ściany wyłożono rekordową ilością 2 milionów małych ceramicznych kostek w kolorze białym i czerwonym. Jednakże, około roku 1977, ściany te zostały przykryte płytami azbestowo-ceramicznymi typu „ACEKOL”, które posiadają charakterystyczny żółty odcień. Ponadto, na dachu obiektu zamontowano neon reklamowy „Spółdzielnia Pracy Strój”.
W 2018 roku, gmach przeszedł gruntowną modernizację według projektu opracowanego w Pracowni Architektonicznej Elżbiety Stankiewicz. Modernizacja obejmowała usunięcie starych płyt, ocieplenie budynku oraz pokrycie jego ścian mineralną okładziną, pomalowaną w odcieniach szarości, co znacznie poprawiło estetykę oraz energooszczędność budynku.
Przypisy
- Ślizgowiec w Katowicach już z nową elewacją https://dziennikzachodni.pl/slizgowiec-w-katowicach-juz-z-nowa-elewacja-z-wiezowca-sciagnieto-zolte-plyty-zdjecia/ar/13399479
- A.A. Borowik A.A., Nowe Katowice : forma i ideologia polskiej architektury powojennej na przykładzie Katowic (1945-1980), wyd. I, Warszawa: Wydawnictwo Neriton, 2019, s. 141-143, ISBN 978-83-66018-17-4, OCLC 1100249048 [dostęp 16.09.2019 r.]
- A.A. Borowik A.A., Innowacyjność architektury i urbanistyki „Nowych Katowic” w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku na przykładzie tzw. ślizgu śląskiego, [w:] Budownictwo i architektura Katowic, Katowice: Studio NOA Ireneusz Olsza, 2014, s. 39-51, ISBN 978-83-60071-73-1, OCLC 892608129 [dostęp 16.09.2019 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Wieżowce":
Wieża wodna przy ul. Korczaka w Katowicach | GIG Office Point | Kukurydze (wieżowce) | Superjednostka | Craft (Katowice) | Altus | Biurowiec Francuska 70 | Biurowiec Wojewódzki | Cztery Wieże | Dom profesorów Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych | Stalexport (wieżowce) | Sokolska 30 Towers | Separator (budynek) | Haperowiec | Górnik I | Gmach Urzędu Skarbowego w Katowicach | Global Office ParkOceń: Ślizgowiec