Karol Hoppe


Karol Hoppe, urodzony 11 kwietnia 1883 roku, w Roździeniu, to niezwykle utalentowany kompozytor, chórmistrz, organista oraz nauczyciel. Jego wkład w muzykę sakralną i edukację muzyczną w Polsce jest niezatarte. Wśród jego osiągnięć znajduje się założenie chóru św. Cecylii oraz współtworzenie Szkoły Muzyki Kościelnej św. Grzegorza w Katowicach.

Karol Hoppe był autorem ponad trzystu kompozycji oraz stu pięćdziesięciu opracowań pieśni i utworów, co czyni go jednym z czołowych twórców w swojej dziedzinie w tamtym okresie. W swojej karierze pełnił różne ważne funkcje, takie jak diecezjalny wizytator organów i dzwonów, juror dla śląskich chórów oraz członek Komisji Muzyki Kościelnej. Jego pasja i zaangażowanie w muzykę pozostawiły trwały ślad w polskiej kulturze muzycznej.

Karol Hoppe zmarł 2 marca 1946 roku, pozostawiając po sobie bogatą spuściznę, która nadal inspiruje kolejne pokolenia muzyków i miłośników muzyki.

Życiorys

Karol Hoppe urodził się w rodzinie o silnych tradycjach artystycznych. Ojciec Teodor był mistrzem stolarstwa, natomiast matka Maria pełniła obowiązki gospodyni domowej. Zrozumienie wartości edukacji skłoniło rodziców do inwestowania oszczędności w rozwój swojego syna.

W młodym wieku Karol Hoppe rozpoczął naukę w seminarium nauczycielskim zlokalizowanym w Zawodziu, co otworzyło mu drzwi do kariery pedagogicznej. W roku 1909 rozpoczął pracę jako nauczyciel muzyki, równocześnie pełniąc funkcję organisty w parafii św. Szczepana w Bogucicach. Jego pasja do muzyki prowadziła do dalszych studiów pod okiem wybitnych profesorów wrocławskich, takich jak J. Stein oraz H. Kottali.

W 1922 roku Hoppe rozpoczął pracę w Gimnazjum Klasycznym im. A. Mickiewicza w Katowicach. Tam założył chór, organizując różnorodne koncerty oraz występy artystyczne, które zyskały dużą popularność. Dzięki swojemu wykształceniu i umiejętnościom, zdobył tytuł profesora muzyki, przyznany mu przez senat Śląskiego Konserwatorium Muzycznego w Katowicach.

W ciągu swojej kariery kompozytorskiej, Karol Hoppe stworzył wiele znaczących dzieł, takich jak: Missa festiva, Missa pontificalis, Missa solemnis oraz Missa brevis. Jego hymny procesyjne oraz responsoria, wykonywane do dziś w śląskich parafiach, w tym pasje według św. Mateusza i św. Jana, stanowią ważny element dziedzictwa muzycznego regionu. Współpraca z ks. Ludwikiem Skowronkiem zaowocowała wydaniem zbioru akompaniamentów do pieśni, które znalazły miejsce w śląskim modlitewniku „Droga do nieba”. Opracowanie to, noszące tytuł „Chorał”, zyskało popularność pod potoczna nazwą „Chorał Hoppego”.

W 1929 roku był jednym z współzałożycieli Szkoły Muzyki Kościelnej św. Grzegorza w Katowicach, która kształciła organistów oraz chórmistrzów. Prowadził wykłady z zakresu chorału gregoriańskiego, pieśni kościelnej, jak również z gry na organach oraz historii muzyki kościelnej.

Osobiste życie Hoppego łączyło się z jego pasją do muzyki. 18 października 1934 roku poślubił 26-letnią Martę Noras. Życie Karola Hoppego zakończyło się 2 marca 1946 roku, a jego ciało spoczęło na cmentarzu przynależącym do parafii św. Szczepana. W ceremonii pogrzebowej uczestniczył jego Chór św. Cecylii, co było dowodem wzajemnego szacunku i przywiązania.

W 1968 roku, 22 grudnia, na parafii św. Szczepana zainstalowano pamiątkową tablicę, upamiętniającą osobę profesora Karola Hoppego, a w ramach uhonorowania jego twórczości jedną z bogucickich ulic nazwano jego imieniem.

Przypisy

  1. a b c MichałM. Malina MichałM., Kim był Karol Hoppe? | Szopienice.ORG - Pozytywna strona Katowic [online], szopienice.org [dostęp 01.06.2018 r.]
  2. a b c d e Hoppe Karol – E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku [online], www.encyklo.pl [dostęp 01.06.2018 r.]
  3. a b c Plebiscyt na Katowiczanina 150-lecia: Karol Hoppe (1883-1946) [online], katowice.wyborcza.pl [dostęp 01.06.2018 r.]
  4. Leksykon bogucki - C [online], www.mhk.katowice.pl [dostęp 01.06.2018 r.]
  5. a b c Skorwider i inni, Zawodzie : monografia dzielnicy i parafii Opatrzności Bożej w Katowicach, Katowice: Wydawnictwo Prasa i Książka Grzegorz Grzegorek, 2011, ISBN 978-83-929961-8-7, OCLC 803897866.

Oceń: Karol Hoppe

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:5