Jolanta Wadowska-Król, urodzona 27 czerwca 1939 roku w Katowicach, była wybitną polską lekarką pediatrą, która przez swoją działalność zyskała ogromne uznanie wśród społeczności lokalnej. Zmarła 18 czerwca 2023 roku, pozostawiając niezatarty ślad w życiu wielu osób.
Wadowska-Król była Honorową Obywatelką Miasta Katowice, a jej przydomek „Matka Boska Szopienicka” oraz określenie „śląska Erin Brockovich” (przez Martę Fox) doskonale oddają jej zaangażowanie w walkę o zdrowie i prawa mieszkańców regionu. Jej poświęcenie i determinacja stały się inspiracją dla wielu, co czyni ją postacią niezwykle ważną w historii Katowic.
Życiorys
Jolanta Wadowska-Król, wybitna specjalistka dziecięca, odbyła studia na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu. W 1968 roku uzyskała specjalizację w pediatrii i zaczęła pracę w Poradni Rejonowej w Szopienicach, a zamieniła ją później na działalność w Dąbrówce Małej.
W swojej praktyce zawodowej kontynuowała działalność doktora Edmunda Gryglewicza, który poprzednio zajmował się tematyką ołowicy w tym regionie. U pazentów w młodym wieku dostrzegła szereg symptomów, które mogły świadczyć o zatruciu metalami ciężkimi. Swoje obserwacje zgłosiła Wojewódzkiemu Konsultantowi Medycznemu ds. Pediatrii, prof. dr hab. Bożenie Hager-Małeckiej, ówczesnej kierowniczce Kliniki Pediatrii, która mieściła się przy Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu.
Dzięki częściowemu wsparciu dyrekcji Huty Metali Nieżelaznych, Wadowska-Król rozpoczęła kompleksowe badania dotyczące narażenia dzieci na ołów z Szopienic, Burowca oraz Dąbrówki Małej. W toku tych badań przebadano ponad 4,5 tysiąca dzieci. Już w momencie, gdy tylko uzyskano pierwsze wyniki badań, ujawniono ogromną skalę problemu zatrucia ołowiem, a wyniki były wręcz alarmujące.
Opublikowanie wyników w 1974 roku w pracy doktorskiej, której promotorką była prof. Bożena Hager-Małecka, wywołało reakcję ze strony rządzącej w Polsce PZPR. Doszło do intensywnych nacisków, przeprowadzono rozmowy ostrzegawcze oraz pojawiły się groźby, aby wycofała się z prowadzonych badań. Mimo wysokiej oceny promotora, władze uczelni nie dopuściły do obrony pracy doktorskiej ani do publikacji uzyskanych wyników, a wszystkie egzemplarze rozprawy nagle zniknęły.
Niemniej jednak, zaangażowanie doktor Wadowskiej-Król w poprawę zdrowia dzieci przyniosło znaczące rezultaty. Organizowano leczenie tysięcy dzieci zagrożonych ołowicą w sanatoriach w Istebnej i Rabce. W 1975 roku, Miejska Rada Narodowa w Katowicach podjęła decyzję o zburzeniu budynków położonych najbliżej komina huty. W utajnionym uzasadnieniu wskazano, że „budynki są w strefie stwarzającej bezpośrednie zagrożenie życiu i zdrowiu mieszkańców”. Osoby wysiedlone otrzymały alternatywne mieszkania.
Władze dostrzegły w końcu poważny problem związany z zanieczyszczeniem środowiska w Szopienicach, co zaowocowało usunięciem 200 tysięcy ton zanieczyszczonej ziemi z terenów sąsiadujących z hutą. Dzieciom z tej dzielnicy zaczęto finansować mleko, co znacząco przyczyniło się do poprawy ich zdrowia i miało pozytywny wpływ na stan środowiska w Szopienicach. Dodatkowo zwiększyła się świadomość mieszkańców na temat zagrożeń związanych z koncentracją szkodliwych pierwiastków w ich otoczeniu.
Jolanta Wadowska-Król przeszła na emeryturę w 2011 roku.
Uhonorowania, nagrody i tytuły
Od roku 2013 rozpoczął się znaczący proces przypominania o dokonaniach Jolanty Wadowskiej-Król, który został zapoczątkowany przez jej wnuków oraz ich przyjaciół. Uczennice jednego z katowickich liceów zainicjowały wtedy projekt reportażowy, który nosił tytuł „Matka Boska szopienicka”. Sylwetka lekarki zyskała szerszy zasięg dzięki kolejnej publikacji, tym razem w „Gazecie Wyborczej”, zatytułowanej „Ołowiane dzieci człapią jak bociany”. To wszystko przyczyniło się do powstania licznych inicjatyw honorujących jej osobę.
W wyniku intensywnych działań Fundacji na Rzecz Dzieci „Miasteczko Śląskie”, w 2013 roku Jolanta Wadowska-Król otrzymała nagrodę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach pod nazwą „Zielony Czek”, który przyznawany jest osobom wyróżniającym się w działalności ekologicznej. Następnie, we wrześniu 2013 roku, podczas ceremonii wręczenia Śląskiej Nagrody Obywatelskiej w Katowicach, otrzymała Nagrodę Specjalną z rąk Marka Migalskiego, posła do Parlamentu Europejskiego.
W marcu 2015 roku lekarka została uhonorowana przez Rzecznika Praw Obywatelskich, kiedy to otrzymała Odznakę honorową „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”. Z kolei w październiku 2015 roku, podczas inauguracji nowego roku akademickiego, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego uhonorował ją medalem za działalność społeczną oraz promocję uczelni. W 2017 roku stała się Honorowym Obywatelem Miasta Katowice, a rok później została laureatką Nagrody im. Wojciecha Korfantego.
W czerwcu 2021 roku zaszczyt spotkał Jolantę Wadowską-Król, gdy Uniwersytet Śląski w Katowicach nadał jej tytuł doktora honoris causa. To wyróżnienie stanowi ukoronowanie jej długoletniej i owocnej pracy na rzecz społeczności lokalnej oraz zaangażowania w ochronę praw człowieka.
Oddźwięk w kulturze i sztuce
Dzieła literackie
W obszarze literatury pojawiły się istotne prace, które w znaczący sposób nawiązują do postaci Jolanty Wadowskiej-Król. Przykładem jest powieść Michała Jędryki pt. „Ołowiane dzieci. Zapomniana epidemia”, wydana przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej w 2020 roku. Książka ta liczy 247 stron i nosi numer ISBN 978-83-66586-05-5.
Kolejnym ważnym dziełem jest powieść Marty Fox zatytułowana „Moja Ołowianko, klęknij na kolanko”, wydana w 2021 roku przez wydawnictwo Butterfly. Liczy ona 208 stron, a jej ISBN to 978-83-66969-35-3. Premiera odbyła się w Bibliotece Głównej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, 14 października 2021 roku, przy udziale samej Jolanty Wadowskiej-Król.
Nie można zapomnieć o powieści Magdaleny Majcher pt. „Doktórka od familoków”, która również podkreśla znaczenie tej postaci. Towarzyszy jej 304 strony oraz ISBN 978-83-8318-358-9. Premiera tej książki miała miejsce 8 marca 2023 roku, a autorka została wyróżniona nagrodą „Wawrzyn Lekarski” w tym samym roku.
Spektakle
W świecie sztuki teatralnej, spektakl „Matka Boska Szopienicka” w reżyserii Agnieszki Cygan, wnuczki Jolanty Wadowskiej-Król, to jedno z istotniejszych wydarzeń. Jest to spektakl muzyczno-taneczny, który miał swoją premierę 15 października 2022 roku w Miejskim Domu Kultury „Szopienice-Giszowiec” w Katowicach, ul. Hallera 28 (Burowiec).
Słuchowisko radiowe
Również w radiu nastąpiło ciekawe wydarzenie związane z Jolantą Wadowską-Król. Słuchowisko „Kanarek umiera pierwszy”, w reżyserii Maria Brzostyńskiej, na podstawie powieści Marty Fox, miało swoją premierę w Polskim Radiu, Jedynce, 19 marca 2023 roku. Ta produkcja podkreśla artyzm i znaczenie twórczości Wadowskiej-Król.
Reportaż internetowy
Dodatkowo, reportaż internetowy pt. „Matka Boska szopienicka”, w reżyserii Małgorzaty Król, został stworzony na szkolny konkurs „Szukamy bohaterów”. W projekcie wzięły udział uczennice, a premiera miała miejsce 24 maja 2013 roku na platformie YouTube, gdzie wystąpili również Jolanta Wadowska-Król oraz jej mąż, Zbigniew Król.
Mural
Warto również wspomnieć o muralu poświęconym Jolancie Wadowskiej-Król, zatytułowanym „Kobiety wiedzą, co robią”, stworzonym przez Andrzeja Wieteszko. Mural ten znajduje się na ścianie kamienicy w Katowicach, przy ulicy Gliwickiej 58 (Załęże). Jest to część ogólnopolskiej akcji „Kobiety na mury”, zorganizowanej przez „Wysokie Obcasy” („Gazeta Wyborcza”). Odsłonięcie miało miejsce 28 listopada 2018 roku z udziałem Jolanty Wadowskiej-Król.
Przypisy
- Jolanta Wadowska-Król (27 czerwca 1939–18 czerwca 2023) Niepokorna Matka Boska Szopienicka z familoków [online], environmed.pl [dostęp 23.04.2024 r.]
- KamilK. Zatoński, Matka Boska Szopienicka w Katowicach. Za nami spektakl taneczny Agnieszki Cygan [online], wKatowicach.eu, 23.04.2023 r. [dostęp 19.11.2024 r.]
- „Kanarek umiera pierwszy”. Premierowe słuchowisko w Jedynce [online], Jedynka. Polskie Radio, 20.03.2023 r. [dostęp 19.11.2024 r.]
- KATOBUS, Magdalena Majcher i dr Jolanta Wadowska-Król [online], wKatowicach.eu, 18.02.2023 r. [dostęp 19.11.2024 r.]
- Michał Bulsa, Patronackie osiedla robotnicze. Tom 1: Górny Śląsk, Łódź 2022, s. 101.
- Wadowska-Król J., & Sadzikowska L. (2021). „Po prostu pracowałam”. Z Jolantą Wadowską-Król rozmawia Lucyna Sadzikowska. Narracje O Zagładzie, (specjalny), 17-40. https://doi.org/10.31261/NoZ.2021.DHC.02
- Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego dla lekarki Jolanty Wadowskiej-Król [online], Medkurier – wszystko o zdrowiu, medycynie, rynku farmacji, 25.06.2021 r. [dostęp 13.07.2021 r.]
- Aleksandra Lange, Historia szopienickiej epidemii ołowicy a współczesny problem zanieczyszczenia środowiska na Śląsku. Z Doktor Jolantą Wadowską-Król rozmawia Aleksandra Lange, „Z Teorii i Praktyki Dydaktycznej Języka Polskiego”, 31, 2022, s. 1–9, DOI: 10.31261/tpdjp.2022.31.11
- Judyta Watoła, Anna Malinowska, Ołowiane dzieci człapią jak bociany, „Gazeta Wyborcza, strony lokalne Katowice”, październik 2013, s. 6.
- Zielone Czeki dla ludzi o zielonych sercach, „Nasz Racibórz”, 6.05.2013 r.
- Matka Boska szopienicka w serwisie YouTube, 24.05.2013 r.
- Edyta Brzozowska, Rok 1974: Jolanta Wadowska-Król pisze doktorat. Medyczny thriller o „ołowianych dzieciach” z Szopienic [online], Onet Wiadomości, 15.09.2018 r. [dostęp 31.08.2019 r.]
- Wojciech, To prawdziwa bohaterka Katowic! Jolanta Wadowska-Król ma swój mural! [online], TVS.pl, 28.11.2018 r. [dostęp 19.11.2024 r.]
- Justyna Przybytek, Matka Boska Szopienicka została Honorową Obywatelką Katowic, „Dziennikzachodni.pl”, 11.09.2017 r. [dostęp 14.04.2018 r.]
- Anna Malinowska, Spotkanie z dr Jolantą Wadowską-Król w Katowicach, „wyborcza.pl”, 11.04.2018 r. [dostęp 14.04.2018 r.]
- Jolanta Wadowska-Król, „Rzecznik Praw Obywatelskich”, 5.03.2015 r. [dostęp 14.04.2018 r.]
- Judy, Medal od SUM dla doktor Jolanty Wadowskiej-Król [online], katowice.wyborcza.pl, 2.10.2015 r. [dostęp 20.04.2018 r.]
- Laureaci Nagrody im. Wojciecha Korfantego w l. 2011 – 2016. [w:] Związek Górnośląski [online]. zg.org.pl, 02.11.2016 r. [dostęp 16.08.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Marian Wilimowski | Kurt Goldstein | Stanisława Gierek-Ciaciura | Alfred Gola | Małgorzata Skucha-Nowak | Tomasz Urbanek | Janusz Opolski | Krzysztof Brożek | Marek Nowacki | Emanuel Twórz | Anna Nowińska | Krystyna Jazieniecka-Wytyczak | Maria Aleksandra Kalina | Jerzy Bernard Strużyna | Igor Radziewicz-Winnicki | Stanisław SkibaOceń: Jolanta Wadowska-Król