Janusz Opolski


Janusz Tadeusz Opolski, urodzony 22 maja 1946 roku w Katowicach, to postać o bogatym dorobku w dziedzinie medycyny. Jako lekarz oraz specjalista zdrowia publicznego, zyskał uznanie zarówno w środowisku akademickim, jak i w administracji rządowej.

W latach 2003 oraz w okresie 2004–2005 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, gdzie miał istotny wkład w kształtowanie polityki zdrowotnej w Polsce. Jego praca w tej roli oraz zaangażowanie w edukację medyczną pozostawiły trwały ślad w kraju.

Życiorys

Janusz Opolski jest absolwentemLiceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Warszawie. W 1970 roku zakończył naukę na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w stolicy. Po ukończeniu studiów podyplomowych, które były współorganizowane przez Europejskie Biuro Regionalne Światowej Organizacji Zdrowia, uzyskał tytuł Master of Public Health. Posiada specjalizacje w dziedzinach: medycyny społecznej (I stopień w 1973), organizacji ochrony zdrowia (II stopień w 1975) oraz zdrowia publicznego (2004).

Stopień doktora nauk medycznych zdobył w 1980 roku w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie na podstawie rozprawy dotyczącej fluktuacji lekarzy ogólnych w rejonach profilaktyczno-leczniczych na przykładzie stolicy.

Swą karierę zawodową zaczynał w 1970 roku w Studium Medycyny Społecznej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, w Zakładzie Organizacji Opieki Zdrowotnej i Orzecznictwa. W latach 1980–1991 był zaangażowany w administrację służby zdrowia. Piastował stanowisko zastępcy dyrektora ds. opieki zdrowotnej w Zespole Opieki Zdrowotnej Warszawa–Żoliborz aż do 1985 roku, a następnie objął funkcję dyrektora naczelnego Zespołu Opieki Zdrowotnej Warszawa–Mokotów. Był również uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu w Podzespole ds. Zdrowia.

W 1992 roku współorganizował, a następnie do 1994 roku pełnił rolę dyrektora medycznego w Saint Vincent International Medical Center w Warszawie. W latach 1995–1997 pracował jako Dyrektor Gabinetu ministra zdrowia Jacka Żochowskiego. Z kolei od 1997 do 2002 roku pełnił funkcję prezesa Agencji Rezerw Artykułów Sanitarnych, a po reorganizacji tej instytucji, został wiceprezesem Agencji Rezerw Materiałowych.

W okresie 2003–2005 dwukrotnie piastował urząd podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia: pierwszy raz od 17 marca do 4 kwietnia 2003 roku w rządzie Leszka Millera, a następnie od 15 grudnia 2004 do 3 listopada 2005 roku w rządzie Marka Belki.

Pomimo licznych obowiązków, w latach 2003–2004 oraz 2005–2011 był dyrektorem Szkoły Zdrowia Publicznego w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego i kierownikiem Zakładu Ekonomiki, Prawa i Zarządzania. Od 2011 roku jest związany z Wyższą Szkołą Ekologii i Zarządzania w Warszawie, gdzie pełni rolę profesora nadzwyczajnego.

Jako ekspert i doradca, Janusz Opolski współpracował z Europejskim Biurem Regionalnym oraz Główną Kwaterą Światowej Organizacji Zdrowia w Genewie, gdzie pełnił funkcję WHO Liaison Officer w Polsce, a także zajmował się działalnością jako zastępca członka Rady Wykonawczej tej organizacji. Poza tym, był członkiem Komisji Zdrowia Publicznego Rady Europy.

Wspierał różnorodne towarzystwa naukowe oraz organizacje społeczne. Należy do Związku Harcerstwa Polskiego, gdzie był między innymi drużynowym 25 WDH-y, oraz Zrzeszenia Studentów Polskich, w którym pełnił funkcję sekretarza Rady Uczelnianej ZSP Akademii Medycznej. Przez wiele lat pełnił również funkcję sekretarza Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Społecznej i był jednym z założycieli oraz wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej w pierwszej kadencji.

Opolski jest autorem lub współautorem ponad pięćdziesięciu publikacji naukowych dotyczących kształcenia medycznego oraz zdrowia publicznego. Był także redaktorem naukowym dwutomowego podręcznika pt. Zdrowie publiczne. Wybrane zagadnienia oraz podręcznika pt. Zdrowie publiczne. Zarys problematyki.

Odznaczenia

Janusz Opolski otrzymał kilka ważnych wyróżnień, które odzwierciedlają jego zaangażowanie oraz osiągnięcia w pracy zawodowej. Oto lista przyznanych mu odznaczeń:

  • srebrny Krzyż Zasługi,
  • odznaka honorowa „Za wzorową pracę w służbie zdrowia”,
  • medal Komisji Edukacji Narodowej.

Przypisy

  1. a b Janusz Opolski. [w:] Centralny Rejestr Lekarzy RP – wyszukiwarka informacji podstawowych [on-line]. Naczelna Izba Lekarska. [dostęp 22.08.2017 r.]
  2. Dr Janusz Opolski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 07.03.2016 r.]
  3. okrągły stół - droga do wolności. Kompendium informacji [online], początek drogi do wolności [dostęp 07.03.2016 r.]
  4. a b c d e f g JanuszJ. Opolski JanuszJ. (red.), Zdrowie publiczne. Wybrane Zagadnienia. Tom I, Warszawa: Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, 2011 r. ISBN 978-83-62110-35-3.

Oceń: Janusz Opolski

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:18