Krystyna Alicja Jazienicka-Wytyczak, urodzona 5 lipca 1935 roku w Katowicach, to wybitna postać w polskim środowisku medycznym, znana jako lekarz internista oraz pediatra. Przez wiele lat pełniła funkcję dyrektora Uzdrowiskowego Szpitala Kardiologicznego dla dzieci w Polanicy-Zdroju, kierując placówką w latach 1962-1997.
Jako specjalistka, miała znaczący wpływ na zdrowie i życie wielu małych pacjentów, łącząc swoją praktykę medyczną z działalnością pisarską i regionalną. Krystyna Jazienicka-Wytyczak jest również cenioną pisarką oraz regionalistką, co świadczy o jej wszechstronnych zainteresowaniach oraz aktywnym udziale w życiu społeczności lokalnej.
Życiorys
Młodość i wykształcenie
Krystyna Jazieniecka-Wytyczak przyszła na świat w 1935 roku w Katowicach. W trakcie II wojny światowej mieszkała z matką w rejonie Lwowa, gdzie rozpoczęła swoją edukację w szkole podstawowej. Ukończyła ją w 1948 roku w Szczawnie-Zdroju, a następnie zdobyła wykształcenie średnie w liceum w Wałbrzychu. W kolejnych latach postanowiła podjąć studia z zakresu medycyny na Akademii Medycznej we Wrocławiu. Po ukończeniu studiów i odbyciu stażu, od 1957 roku pracowała w III Klinice Chorób Wewnętrznych prof. E. Szczeklika, będąc stypendystką Podyplomowego Centrum Szkolenia Medycznego w Warszawie. Jej staż obejmował także półroczny pobyt w Świeradowie-Zdroju, gdzie pełniła rolę asystenta kliniki.
Praca zawodowa
W 1960 roku rozpoczęła pracę w Polanicy-Zdroju, gdzie zajmowała się internistyką w sanatorium dla dorosłych oraz pełniła funkcję ordynatora Kardiologicznego Sanatorium Dziecięcego. W 1962 roku awansowała na dyrektora sanatorium, które uzyskało wtedy status Uzdrowiskowego Szpitala Kardiologicznego dla dzieci. Pełniła tę rolę przez 35 lat, zdobywając w tym czasie dwa stopnie specjalizacji: w dziedzinie chorób wewnętrznych i pediatrii. Doświadczenie zawodowe wzbogaciła stypendium naukowym w Londynie w 1970 roku oraz wyjazdem do Jugosławii w 1975 roku, gdzie zapoznawała się z uzdrowiskami w Macedonii. Pod kierunkiem prof. A. Chrościckiego napisała wiele prac naukowych i organizowała pięć ogólnopolskich zjazdów kardiologów dziecięcych w Polanicy, znanych jako Dni Kardiologii Dziecięcej. W latach 1972–1985 pełniła także funkcję sekretarza Terenowego Koła Polskiego Towarzystwa Lekarskiego oraz kierowała pracami naukowymi lekarzy uzdrowiska Polanica. W 1990 roku obroniła pracę doktorską na temat leczenia dzieci z wrodzonymi wadami serca, a także ukończyła studia podyplomowe z zakresu bibliotekoznawstwa, a po przejściu na emeryturę – z marketingu.
Praca w samorządzie
W latach 70. XX stulecia zasiadała przez dwie kadencje w Miejskiej Radzie Narodowej, gdzie pracowała w komisji zdrowia i opieki społecznej. W 2006 roku została wybrana na radną Rady Miejskiej, pełniąc swój mandat aż do 2010 roku.
Działalność pisarska
Krystyna Jazieniecka-Wytyczak jest autorką kilku książek, które dotyczą losów jej rodziny, takich jak „Pod urokiem ojca”, „To nie było pieskie życie”, a także pamiętnika, który opisuje 37 lat jej działalności w sanatorium dziecięcym, zatytułowanego „…prawdziwsze od szczęścia”. W swoich książkach przedstawia zarówno wydarzenia związane z pracą w sanatorium, jak i życie rodzinne, opisując zdobywanie sprzętu medycznego oraz budowę własnego domu, a także przedstawiając swoje podróże. W 2005 roku była redaktorką drugiego tomu monografii o Polanicy-Zdroju, wydanej przez Towarzystwo Miłośników Polanicy, pt. „Polanica wczoraj i dziś”, do której napisała większość rozdziałów. Od tego samego roku przewodniczy radzie programowej pisma TMP Nieregularnik Polanicki.
Odznaczenia
W ciągu swojej kariery zawodowej Krystyna Jazieniecka-Wytyczak została wielokrotnie nagrodzona, uzyskując m.in. odznakę Wzorowego Pracownika Służby Zdrowia, medal Zasłużony dla Miasta Polanicy (nr 53), medal XX-lecia Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich, a także Brązowy i Srebrny Krzyż Zasługi oraz wiele dyplomów za swoją pracę zawodową i społeczną.
Przypisy
- Został na dany jej w 2000 roku, jednak nie odebrała go do tej pory.
- Data urodzenia na podstawie oświadczenia majątkowego z 2006 roku.
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Anna Nowińska | Jolanta Wadowska-Król | Marian Wilimowski | Kurt Goldstein | Stanisława Gierek-Ciaciura | Alfred Gola | Małgorzata Skucha-Nowak | Tomasz Urbanek | Janusz Opolski | Krzysztof Brożek | Maria Aleksandra Kalina | Jerzy Bernard Strużyna | Igor Radziewicz-Winnicki | Stanisław Skiba | Emanuel Twórz | Marek NowackiOceń: Krystyna Jazieniecka-Wytyczak