Aleksander Nawarecki


Aleksander Nawarecki, urodzony 19 kwietnia 1955 roku w Katowicach, to ceniony polski historyk oraz teoretyk literatury, będący profesorem Uniwersytetu Śląskiego. W ciągu swojej kariery naukowej napisał szereg książek i podręczników, w tym serię „Przeszłość to dziś”, dedykowaną nauczaniu języka polskiego w szkołach średnich, w której to opublikował między innymi część drugą, współtworzoną z Dorotą Siwicką.

Od 2013 roku Nawarecki prowadził projekt, który był wspierany przez Narodowy Program Rozwoju Humanistyki. Owocem tej inicjatywy jest powstający ilustrowany słownik terminów literackich, współredagowany przez Beatę Mytych-Forajter oraz wspomnianego Zbigniewa Kadłubka.

Warto dodać, że mgra Nawarecki odbył swoją edukację w II Liceum Ogólnokształcącym im. M. Konopnickiej w Katowicach. Po ukończeniu tego etapu kształcenia, zdecydował się na studia z zakresu polonistyki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, gdzie w 1978 roku uzyskał tytuł magistra. Po roku pełnienia roli edukacyjnej w Pałacu Młodzieży w Katowicach, rozpoczął swoją karierę naukową.

W 1981 roku, na łamach „Pamiętnika Literackiego”, ukazał się jego debiutancki artykuł, zatytułowany „Sarmacki kanibalizm księdza Baki. Prekursor mikrologicznych badań nad literaturą”. Jego praca doktorska, przygotowana pod okiem profesor Marii Janion, dotyczyła twórczości księdza Józefa Baki i została uznana za spełniającą wymogi pracy habilitacyjnej. W 1992 roku obronił pracę zatytułowaną „Rzeczy i słowa. Studia o wyobraźni poetyckiej Skamandrytów”, której promotorem był prof. Ireneusz Opacki.

W roku 1993 uzyskał stopień doktora habilitowanego, na podstawie monografii poświęconej kulturze i poetyce księdza Baki, zatytułowanej „Czarny karnawał. Uwagi o śmierci niechybnej”, która skupiła się na analizie tekstu i paradoksów jego recepcji. Dwa lata później, w 1995 roku, Nawarecki został profesorem na Uniwersytecie Śląskim.

Od tego czasu, rozwijał w swoich pracach ideę mikrologii literackiej, zagłębiając się w tematykę literackiej selektywności w percepcji rzeczywistości, co określał mianem parafernologii. Zajmował się także badaniem literackiego postrzegania roślin oraz zwierząt, co określono mianem zoofilologii. Co więcej, analizował zagadnienia, które wcześniej uchodziły za marginalne w twórczości uznawanych klasyków, takich jak Mickiewicz i Słowacki.

Publikacje

Oto zestawienie publikacji Aleksandra Nawareckiego, które odzwierciedlają jego wkład w literaturę i krytykę literacką:

  • Czarny karnawał. „Uwagi śmierci niechybnej” księdza Baki – poetyka tekstu i paradoksy recepcji. Ossolineum, Wrocław 1991,
  • Rzeczy i marzenia. Studia o wyobraźni poetyckiej skamandrytów. Wydawnictwo „Śląsk”, Katowice 1993,
  • Pokrzywa. Eseje, Wydawnictwo Off-max, Chorzów-Sosnowiec 1996,
  • Mały Mickiewicz. Studia mikrologiczne. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2003,
  • Lajerman. Wydawnictwo słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2010,
  • Parafernalia. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2014,
  • Dialog troisty. Colloquia o Juliuszu Słowackim. Wydawnictwo IBL PAN, Warszawa 2019 (wspólnie z A. Kotlińskim).

Przypisy

  1. Historyczny słownik terminów literackich | Uniwersytet Śląski w Katowicach [online], 20.10.2017 r. [dostęp 16.11.2023 r.]
  2. http://www.ppibl.ibl.waw.pl/mediawiki/index.php?title=Aleksander_NAWARECKI [dostęp 30.09.2023 r.]
  3. https://us.edu.pl/instytut/il/osoby/aleksander-nawarecki/ [dostęp 30.09.2023 r.]
  4. a b Ludzie nauki ↓.

Oceń: Aleksander Nawarecki

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:15