Janusz Antoni Szopa, urodzony 6 stycznia 1948 roku w Katowicach, to wybitny polski matematyk, posiadający tytuł doktora habilitowanego oraz miano profesora nadzwyczajnego. Jego kariera naukowa koncentruje się na zastosowaniu metod matematycznych w różnych dziedzinach, w tym w naukach technicznych oraz zarządzaniu, a także w nauce o kulturze fizycznej.
W okresie 1996–2002 pełnił funkcję rektora Politechniki Częstochowskiej, gdzie zdobył uznanie jako znakomity wykładowca i mentor. Janusz Szopa jest również doktorem honoris causa tej uczelni oraz profesorem wizytującym, co dowodzi jego znaczącego wkładu w rozwój akademicki.
Niezależnie od osiągnięć naukowych, Janusz Szopa angażuje się w działalność społeczną i jest jednym z pionierów jogi akademickiej w Polsce. Jego działalność ma na celu promowanie zdrowego stylu życia oraz integracji ciała i umysłu w edukacji.
Dzięki swoim innowacyjnym podejściom w edukacji oraz badaniach, Janusz Szopa pozostaje autorytetem w swoim obszarze, a jego prace są często cytowane i stanowią inspirację dla wielu studentów oraz młodych naukowców.
Obecnie kontynuuje swoją pracę jako członek Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, gdzie rozwija swoje pasje i dzieli się wiedzą z nowymi pokoleniami studentów. Jego zaangażowanie w edukację oraz rozwój społeczeństwa obywatelskiego jest nie do przecenienia.
Dorobek naukowy
W skład dorobku naukowego Janusza Szopy wchodzi szereg cennych publikacji i osiągnięć, które znacząco przyczyniły się do rozwoju jego dziedziny.
- 3 książki:
- Asany jogi dla współczesnego człowieka, Wydawnictwo Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki, Katowice 2011, ISBN 978-83-60841-67-9 (współautorka: Małgorzata Grabara),
- Joga dla zdrowia, Sekcja Wydawnictwa Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, Częstochowa 2004, ISBN 978-83-88469-72-5,
- Metody matematyczne, statystyczne i informatyczne w finansach i ubezpieczeniach, Wydawnictwo Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, Częstochowa, 2003 ISBN 978-83-88469-26-8,
- Skrypt monograficzny:
- Układy chaotyczne: zarys teorii, Wydawnictwo Politechniki Częstochowskiej, Częstochowa 1996, ISBN 978-83-85031-60-4,
- Ponad 190 publikacji naukowych w krajowych oraz zagranicznych czasopismach, takich jak:
- Journal of the Engineering Mechanics (Division ASCE),
- ZAMM,
- Journal of Sound and Vibration,
- Journal of Technical Physics,
- Ingenieur – Archiv,
- Archiwum Automatyki i Telemechaniki,
- Mechanika Teoretyczna i Stosowana,
- Mechanika i Komputer,
- Medycyna Sportowa,
- Human Movement,
- Biology of Sport,
- Journal of Physical Therapy Science.
W obszarze swojej działalności naukowej Janusz Szopa koncentrował się na innowacyjnych metodach badawczych, a jego zainteresowania obejmowały:
- metody badania charakterystyk zjawisk losowych przy wykorzystaniu stochastycznych równań całkowych,
- metody badania wrażliwości stochastycznych układów dynamicznych,
- badania, w tym:
- miary wrażliwości dla układów chaotycznych,
- zachowania chaotycznych układów drgających o wielu stopniach swobody,
- wpływ losowości na drgania chaotyczne,
- zastosowanie teorii procesów stochastycznych oraz teorii chaosu do analizy wartości pieniądza oraz dynamiki giełdy papierów wartościowych,
- oddziaływanie ćwiczeń relaksacyjnych i ćwiczeń fizycznych jogi na organizm człowieka.
Wykształcenie i funkcje akademickie
Janusz Szopa jest postacią z bogatym doświadczeniem akademickim. W 1970 roku uzyskał tytuł magistra matematyki na Uniwersytecie Śląskim. Swoją karierę naukową kontynuował, broniąc doktorat w 1976 roku na Politechnice Śląskiej. Habilitację zdobył w 1987 roku w Akademii Górniczo-Hutniczej.
W swojej karierze akademickiej pełnił wiele istotnych funkcji:
- w latach 1990-1996 sprawował urząd prorektora ds. nauki na Politechnice Częstochowskiej,
- w latach 1996-2002 był rektorem Politechniki Częstochowskiej,
- w latach 2002-2005 pełnił funkcję dziekana Wydziału Zarządzania na Politechnice Częstochowskiej,
- w latach 2012-2013 był dziekanem Wydziału Zarządzania Sportem i Turystyką w AWF w Katowicach.
W tej chwili pełni funkcję dziekana Wydziału Zarządzania Sportem i Turystyką oraz kierownika Zespołu Dydaktycznego Technik Relaksacyjnych i Jogi w AWF w Katowicach. Jako wybitny naukowiec i dydaktyk, zasiadał w roli rektora, prorektora, dziekana, a także dyrektora Instytutu Matematyki i Informatyki, a także kierownika Zakładu Technik Relaksacyjnych i Jogi na Politechnice Częstochowskiej.
Działalność samorządowa i społeczna
W latach 1994–1998 Janusz Szopa pełnił funkcję członka Rady Miasta Częstochowy, gdzie aktywnie angażował się w prace zarówno Komisji Gospodarki, jak i Komisji Rewizyjnej.
Jest osobą zaangażowaną w promowanie zdrowego stylu życia. W tym celu stworzył oraz kierował kursami instruktora rekreacji ruchowej, które opierają się na systemie ćwiczeń hatha jogi. Do tej pory z powodzeniem ukończyło je ponad 700 osób.
Dodatkowo, Szopa prowadzi studia podyplomowe z zakresu „Relaksacja i joga” w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. W jego dorobku należy również współtworzenie programu edukacyjnego dla terapeutów uzdrowiskowych.
Nagrody i wyróżnienia
W uznaniu za swoje osiągnięcia, Janusz Szopa został odznaczony wieloma prestiżowymi nagrodami. Do najważniejszych wyróżnień, które otrzymał, należy m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany mu w 2001 roku, oraz Złota Odznaka Ministra Sportu „Za Zasługi dla Sportu”, którą zdobył w 2005 roku.
W latach 2013 i 2014 zdobył dyplom uznawany za jedno z najwyższych wyróżnień w swojej dziedzinie, tytuł Najlepszego Profesora Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.
W 2014 roku, jego zasługi dla regionu były na tyle znaczące, że otrzymał nominację w Plebiscycie 25-lecia, organizowanym przez „Gazetę Wyborczą”, do grona 25 osób, które szczególnie przyczyniły się do rozwoju Częstochowy oraz okolic w ciągu ostatnich 25 lat.
Natomiast w 2015 roku, za działalność wolontariacką w Stowarzyszeniu Hospicjum „Dar Serca” oraz w Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom „Skrawek Nieba”, uhonorowano go tytułem „Mecenas Pomocy Społecznej” w Częstochowie. To wyróżnienie podkreśla jego angażowanie w działania na rzecz społeczności lokalnej.
Działalność profilaktyki prozdrowotnej
Janusz Szopa jest osobą z międzynarodowym doświadczeniem edukacyjnym w zakresie jogi, posiadając dyplomy nauczyciela jogi według renomowanych metod Iyengara i Shivanandy. Od lat pełni rolę instruktora relaksacji oraz jogi, a także specjalizuje się w kinezypsychoprofilaktyce.
Pełni on także funkcję twórcy programów nauczania oraz wykładowcy w obszarze technik relaksacyjnych, kinezypsychoprofilaktyki, pszchosomatyki i zarządzania stresem zarówno w polskich, jak i zagranicznych uczelniach wyższych. Szopa jest również autorem programu kształcenia terapeutów uzdrowiskowych.
W swojej działalności naukowej współorganizuje oraz prowadzi wykłady w ramach programów europejskich, rządowych i samorządowych. Działania te są skierowane do osób w wieku dojrzałym, a ich celem jest promocja rekreacji ruchowej. Janusz Szopa od wielu lat współpracuje z instytutami jogi oraz uczelniami w Indiach, co przyczynia się do jego międzynarodowego rozwoju oraz wymiany doświadczeń.
Jako organizator i wykładowca kursów instruktorskich, Janusz Szopa szkoląc przyszłych instruktorów rekreacji ruchowej, szczególnie w zakresie hatha jogi oraz kinezypsychoprofilaktyki, wypromował już około 1000 instruktorów w tej dziedzinie, co jest znaczącym wkładem w rozwój kultury fizycznej w Polsce.
Współtworzył także naukowo-badawczo-szkoleniowe częstochowsko-katowickie centrum jogi oraz naukowe konferencje poświęcone jodze. Pełnił rolę kierownika studiów podyplomowych „Relaksacja i joga” na Wydziale Rehabilitacji AWF w Warszawie, które z powodzeniem ukończyło około 300 słuchaczy.
Janusz Szopa jest też autorem oraz współautorem trzech książek oraz licznych publikacji naukowych – około 75 publikacji oraz kilkunastu artykułów popularyzatorskich dotyczących jogi oraz jej zastosowań w profilaktyce zdrowia. Dodatkowo, napisał około 120 artykułów z zakresu nauk technicznych i zarządzania.
Na polu działalności organizacyjnej był twórcą sekcji jogi w Klubie Uczelnianym AZS Politechniki Częstochowskiej oraz Koła Naukowego Joga w AWF Katowice. Pełnił także funkcje wiceprezesa Polskiego Stowarzyszenia Jogi Iyengara w latach 2003-2008, a także wiceprezesa w Stowarzyszeniu Jogi Akademickiej, będąc aktywnym promotorem tej dyscypliny w kraju.
Przypisy
- dr hab. Janusz Szopa, prof. PCz [online].
- Plebiscyt 25-lecia organizowany przez "Gazetę Wyborczą" | Politechnika Częstochowska [online], www.pcz.pl [dostęp 30.09.2020 r.] .
- Portal Polityki Społecznej Miasta Częstochowy [online], pps.czestochowa.pl [dostęp 30.09.2020 r.] .
- AWF, Relaksacja i joga [online], www.awf.edu.pl [dostęp 30.09.2020 r.] .
- POSTANOWIENIE PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 23.11.2000 r. o nadaniu orderów - Tekst pierwotny - Baza aktów prawnych - INFOR.pl - portal księgowych [online], www.infor.pl [dostęp 30.09.2020 r.] (ang.).
- a b Janusz Szopa, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 30.09.2020 r.] .
- a b Politechnika Częstochowska [PDF], „Politechnika Częstochowska”, 3 (9), Częstochowa: Politechnika Częstochowska, wrzesień 1999 [dostęp 03.12.2020 r.] Brak numerów stron w czasopiśmie.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Frank Golczewski | Michał Daszykowski | Jacek Szołtysek | Hilaria Hatko | Tadeusz Trzaskalik | Jan Wojtyła | Dieter Franciszek Giefing | Henryk Zieliński (chemik) | Magdalena Heydel | Jerzy Kossek | Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa | Monika Czaplicka | Janusz Danecki | Tomasz Rożek | Aleksander Nawarecki | Andrzej Brożek | Wolfgang Yourgrau | Marek Cezary Zdun | Grażyna Barbara Szewczyk | Jadwiga ŚliwkaOceń: Janusz Szopa