Parafia Matki Bożej Różańcowej, ulokowana w katowickiej dzielnicy Ligota-Panewniki, jest aktywną wspólnotą rzymskokatolicką. Ten ważny ośrodek religijny znajduje się w dekanacie Katowice Panewniki, stanowiąc integralną część archidiecezji katowickiej.
W porównaniu do wielu innych parafii, ta wspólnota cieszy się dużą liczbą wiernych, sięgającą około 8,5 tys. osób. Oznacza to, że jest to miejsce aktywności nie tylko duchowej, ale i społecznej, łączącej mieszkańców tej pięknej dzielnicy.
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o Ligota-Panewniki, z pewnością odkryjesz wiele interesujących aspektów związanych z tym regionem.
Nowy kościół
W styczniu 1983 roku biskup Herbert Bednorz wyraził zgodę na realizację budowy nowego kościoła w jednej z dzielnic Katowic. Wcześniej mieszkańcy osiedla Zadole musieli pokonywać około pół godziny marszu, by dotrzeć do najbliższego kościoła w Ochojcu. Organizację nowej parafii oraz zadanie związane z budową obiektu sakralnego powierzono księdzu Zygmuntowi Klosemu, pełniącemu wówczas funkcję wikariusza w parafii w Rudzie Śląskiej – Goduli.
W kwietniu 1983 roku ksiądz Klose, wspólnie z kanclerzem kurii diecezjalnej, przeprowadził wizję lokalną na terenach przyszłej parafii. Podczas wyboru odpowiedniego miejsca na budowę kościoła napotkano pewne trudności. Najlepiej usytuowane miejsce, które znajdowało się w centralnej części Osiedla, zostało szybko zagospodarowane przez Urząd Miejski w Katowicach w inny sposób. Z kolei kolejna propozycja lokalizacji, która zdawała się ostateczna, nie mogła zostać zrealizowana z powodu zastrzeżeń zgłoszonych przez urząd gazowniczy oraz przedstawicieli górnictwa.
Ostateczne rozstrzyganie dotyczące lokalizacji budowy zapadło dopiero w lipcu 1983 roku, kiedy podjęto decyzję o umiejscowieniu placu budowy pomiędzy dwoma osiedlami przy ulicy Zadole. Ksiądz Zygmunt Klose wielokrotnie odwiedzał Urząd Miejski, starając się uzyskać niezbędne pozwolenia oraz decyzje administracyjne.
Prace budowlane związane z wznoszeniem tymczasowej kaplicy rozpoczęły się w marcu 1984 roku i trwały aż do czerwca tego samego roku. Poświęcenia kaplicy dokonał 2 czerwca biskup Herbert Bednorz. Dwa miesiące później, 19 sierpnia 1984 roku, została erygowana nowa parafia na Zadolu. Warto również dodać, że w 1992 roku kościół zyskał swoje formalne poświęcenie.
Duszpasterstwo
Prace budowlane nowego kościoła rozpoczęły się w jesieni 1985 roku. Po zakończeniu wieloletnich działań, 25 marca 1992 roku kościół został konsekrowany przez biskupa Damiana Zimonia. W czerwcu 1994 roku zainicjowano również budowę nowego probostwa, a w grudniu 2001 roku wydano pierwszy numer parafialnego czasopisma „U Maryi Różańcowej na Zadolu”, obecnie znanego jako „Miriam”. Dalsze kroki zostały podjęte 8 września 2002 roku, kiedy to otwarto bibliotekę parafialną.
Od 1986 roku organizowane są parafialne pielgrzymki do Piekar Śląskich, a od 2002 roku rozpoczęły się peregrynacje do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej. W parafii aktywnie funkcjonują rozmaite ruchy i stowarzyszenia, które sprzyjają integracji społeczności lokalnej. Należą do nich m.in.: Żywy Różaniec, Zespół Charytatywny, Grupa Budowniczych Kościoła, III Zakon franciszkański, Grupa Biblijna Dorosłych, Oaza Rodzin oraz Krąg Przyjaciół Kapłanów „Betania”. Ponadto, działa Ruch Światło-Życie, Wspólnota Misyjna, Wspólnota Świętego Krzyża i Dzieci Maryi.
Od 2002 roku prowadzona jest akcja mająca na celu wydawanie śniadań dzieciom z ubogich rodzin. Osoby zaangażowane w Wspólnotę Świętego Krzyża aktywnie zajmują się dystrybucją prasy katolickiej oraz wspierają działalność Biblioteki Parafialnej. Dzieciom z trudnych sytuacji życiowych oferują również darmowe korepetycje z rozmaitych przedmiotów, co stanowi istotny element wsparcia edukacyjnego dla najmłodszych mieszkańców.
Proboszczowie
W historii Parafii Matki Bożej Różańcowej w Katowicach, proboszczowie odgrywali kluczową rolę w jej rozwoju i duchowości społeczności lokalnej.
- ks. Zygmunt Klose 1984–2016,
- ks. Piotr Kluczka 2016–2022,
- ks. prof. Ireneusz Celary (administrator) 2022–2023,
- ks. Tomasz Marecik (administrator) od 2023.
Przypisy
- a b KAPŁANI PRACUJĄCY NA ZADOLU [online], Parafia Matki Bożej Różańcowej w Katowicach - Zadolu [dostęp 21.08.2023 r.]
- Zmiany personalne księży. archidiecezjakatowicka.pl, 09.06.2023 r. [dostęp 23.08.2023 r.]
- Schematyzm Archidiecezji Katowickiej 2013. Katowice: Kuria Metropolitalna w Katowicach, 2013 r., s. 106. ISBN 978-83-7593-172-3.
Pozostałe obiekty w kategorii "Zbory":
Parafia św. Barbary w Katowicach | Parafia św. Michała Archanioła w Katowicach | Zbór Kościoła Zielonoświątkowego „Serce Metropolii” w Katowicach | Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Katowicach | Społeczność Chrześcijańska w Katowicach | Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach | Parafia św. Jana i Pawła Męczenników w Katowicach | Parafia św. Józefa Robotnika w Katowicach | Parafia Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Katowicach | II Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów „Opoka” w Katowicach | Parafia Trójcy Przenajświętszej w Katowicach | Parafia Ewangelicko-Augsburska w Katowicach-Szopienicach | Parafia Ewangelicko-Augsburska w Katowicach | Parafia św. Stanisława Kostki w Katowicach | Parafia św. Józefa w Katowicach | Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Katowicach | Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Katowicach | Gmina Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich w Katowicach | Parafia wojskowa św. Kazimierza Królewicza w Katowicach | Parafia św. Anny w KatowicachOceń: Parafia Matki Bożej Różańcowej w Katowicach