Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Katowicach


Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Katowicach to ważna świątynia rzymskokatolicka, która pełni rolę parafialną w obrębie miasta. Jest on usytuowany przy ulicy Mieszka I, w malowniczym miejscu katowickiego Osiedla Tysiąclecia.

Co roku w drugą niedzielę września obchodzone jest święto odpustowe, które związane jest z liturgicznym świętem Podwyższenia Krzyża Świętego, obchodzonym 14 września. Jest to czas szczególnego zgromadzenia wiernych, którzy przybywają, aby wspólnie uczestniczyć w liturgii oraz modlitwach, wyrażając swoją pobożność i przywiązanie do tradycji Kościoła.

Historia

Pierwsze wysiłki mające na celu budowę świątyni na Osiedlu Tysiąclecia zainicjował biskup Herbert Bednorz. W trakcie pielgrzymki mężczyzn do sanktuarium w Piekarach Śląskich w 1974 roku, kardynał Karol Wojtyła apelował o wydanie zgody na tę inwestycję. Ostateczne pozwolenie na budowę kościoła na Osiedlu Tysiąclecia wydał wojewoda katowicki Stanisław Kiermaszek 27 maja 1977 roku.

Projekt architektoniczny świątyni stworzyli Henryk Buszko oraz Aleksander Franta. Poświęcenie kamienia węgielnego miało miejsce 6 czerwca 1979 roku, a przewodniczył mu św. Jan Paweł II. Budowa rozpoczęła się 27 września 1979 roku, przy silnym wsparciu finansowym oraz społecznej pracy mieszkańców osiedla.

Dolny kościół, którego patronką jest Matka Boża Uzdrowienia Chorych, został poświęcony przez biskupa Herberta Bednorza 13 grudnia 1981 roku. Natomiast górna część świątyni, dedykowana Podwyższeniu Krzyża Świętego, została konsekrowana przez biskupa Damiana Zimonia 14 września 1991 roku.

W 2012 roku w obiekcie powstała Kaplica Matki Bożej Fatimskiej, a także zainstalowano stacje Drogi Krzyżowej. Cztery dzwony zostały poświęcone przez arcybiskupa Wiktora Skworca 12 września 2015 roku. Witraże w górnym kościele, wykonane przez artystę malarza Aleksandra Kozery, zostały poświęcone przez biskupa Marka Szkudło 7 września 2019 roku. W wrześniu 2020 roku uroczyście poświęcono figurę św. Ryty z Cascii.

Przypisy

  1. a b Historia Kościoła. tysiacleciedolne.pl. [dostęp 05.06.2022 r.]
  2. Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych – Katowice Osiedle Tysiąclecia. archidiecezjakatowicka.pl. [dostęp 05.06.2022 r.]

Oceń: Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Katowicach

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:7