UWAGA! Dołącz do nowej grupy Katowice - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Dolinka Murckowska


Dolinka Murckowska jest popularnym miejscem wypoczynku w Katowicach, mieszczącym się w granicach dzielnicy Murcki. To malownicza dolina Przyrwy, która przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Historycznie, w latach 70. XX wieku, w tym obszarze zbudowano kompleks rekreacyjny, jednak z upływem czasu miejsce to uległo znacznemu zaniedbaniu i dewastacji, co ograniczyło jego atrakcyjność. W roku 2009 podjęto ważne działania związane z utrzymaniem i rewitalizacją Dolinki Murckowskiej, które miały na celu przywrócenie jej dawnej świetności.

Dzięki tym wysiłkom, obecnie w letnich miesiącach organizowane są tutaj różnorodne pikniki i wydarzenia rekreacyjne, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Dodatkiem do uroku Dolinki Murckowskiej są także szlaki turystyczne, które prowadzą przez ten piękny teren. Można skorzystać z dwóch głównych tras: szlaku czarnego, znanego jako Szlak Dolinki Murckowskiej oraz zielonego, które oferują możliwość aktywnego spędzania czasu pośród malowniczej przyrody.

Przyroda

W Dolince Murckowskiej można spotkać leśny strumień o nazwie Przyrwa, który swoim biegiem rozciąga się na niemal dziesięć kilometrów. To nie tylko źródło wody, ale także ważny element ekosystemu tego regionu.

Na obszarze dolinki rozwijają się łęgi olchowo-jesionowe, w towarzystwie różnych gatunków drzew takich jak graby, wiązy i dęby. Te różnorodne drzewa tworzą unikalne siedliska oraz wpływają na strukturę gleby, na której dominują gleby murszowe, tworząc specyficzne murszowiska.

Dzięki różnorodności środowiska Dolinka Murckowska jest domem dla wielu unikatowych gatunków roślin i zwierząt. Można tu spotkać takie rośliny jak ciemiężyca zielona, kokoryczka wielokwiatowa oraz marzanka wonna.

W faunie dolinki występują między innymi: traszki, jaszczurki zwinki oraz żmije zygzakowate, które przyczyniają się do zróżnicowania biologicznego tego miejsca.

Historia

Dolina Murckowska ma bogatą historię, sięgającą czasów, gdy pierwotnie pokryta była łąkami, na których pasły się kozy. W 1865 roku z uwagi na sprzyjająca rzeźbę terenu oraz dostęp do źródlanéj wody, obszar ten został przekształcony w pierwszą przejściową zagrodę dla czterech żubrów. Te imponujące zwierzęta pochodziły z Białowieży, a ich przeprowadzka była możliwa dzięki wymianie na dwadzieścia jeleni.

Kolejne ważne wydarzenie miało miejsce w 1903 roku, kiedy to w okolicach Dolinki Murckowskiej funkcjonowała kopalnia „Emanuelssegen”, późniejsza znana jako kopalnia „Murcki”. Na mapach z tego okresu zaznaczono pięć szybów oraz trzy chodniki, co świadczy o intensywnym wydobyciu węgla kamiennego w tym rejonie.

Następnie, w latach 70. XX wieku, dolina stała się miejscem stworzenia kompleksu rekreacyjnego, którego projekt opracowali Ewa i Piotr Frant, Jacek Leśko oraz Barbara Salamon. W skład obiektu wchodziły: basen, brodziki dla najmłodszych, ścieżka zdrowia oraz korty tenisowe. W trosce o wygodę turystów zbudowano parking, a przy basenie urządzono małą gastronomię. Blisko dolinki, na terenie rezerwatu przyrody Las Murckowski, zrealizowano również ścieżkę zdrowia, która obecnie jest już nieczynna.

Jednakże, z powodu opadów deszczu i braku odpowiedniego zadaszenia basen był używany przez niecałe dwa miesiące w roku. Z kolei zamknięcie kopalni w Murckach spowodowało niedobór funduszy na konieczne remonty, dostarczanie wody oraz opłacanie ratowników. W ciągu następnych lat, obiekt popadł w ruinę, a teren wokół basenu stał się dzikim wysypiskiem śmieci, co ułatwiało istniejąca droga asfaltowa prowadząca do pustego basenu.

W latach 2009–2010 podjęto działania mające na celu uprzątnięcie terenu doliny oraz wprowadzenie zakazu ruchu samochodowego poza obszarem parkingu. W ramach revitalizacji Dolinki Murckowskiej, w latach 2013–2014 dzieci oraz młodzież posadziły setki roślin. Powstał także ogród wodny, zasilany wodą deszczową oraz gruntową, a oczko wodne ulokowano na glinianym podłożu, które świetnie zatrzymuje wodę. W wyniku współpracy mieszkańców Murcek, brzegi zbiornika zostały w dużym stopniu zrewitalizowane, pokryte darnią i obsadzone roślinami wodnymi, co miało miejsce jesienią 2014 roku.

Przypisy

  1. Lasy Murckowskie na rowerze [online], Rowerem Po Śląsku, 24.11.2018 r. [dostęp 17.05.2019 r.]
  2. Czarny szlak rowerowy nr 101 Katowice - Lędziny. Rowerem Po Śląsku [online], roweremposlasku.pl [dostęp 21.12.2018 r.]
  3. Pracownia Edukacji Ekologicznej "Studnia" w Murckach [online], www.facebook.com [dostęp 17.05.2019 r.]
  4. Lato w mieście 2018 [online], MDK Południe. Dom Kultury w Katowicach [dostęp 17.05.2019 r.]
  5. Wydawnictwo Alatus MałgorzataW.A.M. Pleszyniak. Rowerem przez Katowice: przewodnik z 10 mapami miasta, wyd. 2, Katowice: Wydawnictwo Alatus, 2016, ISBN 978-83-63085-95-7, OCLC 956580059 [dostęp 17.05.2019 r.]
  6. Katowice - Dolinka Murckowska. Atrakcje turystyczne Katowic. Ciekawe miejsca Katowic [online], www.polskaniezwykla.pl [dostęp 17.05.2019 r.]

Oceń: Dolinka Murckowska

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:11