Marian Urbańczyk


Marian Walenty Urbańczyk, ur. 2 lutego 1948 w Katowicach, to znana postać w świecie nauki, która swoją działalnością wpisała się w karty polskiej akustyki i elektroniki. Zmarł 10 lipca 2013 roku, pozostawiając po sobie znaczący dorobek naukowy.

Był fizykiem i elektronikiem, który wyspecjalizował się w wielu dziedzinach, takich jak akustyka ciała stałego, miernictwo elektryczne oraz piezoelektronika. Jego prace przyczyniły się do znaczącego poszerzenia wiedzy w tych obszarach, co miało duży wpływ na rozwój technologii pomiarowych.

Urbańczyk był profesorem nadzwyczajnym oraz doktorem habilitowanym w dziedzinie inżynierii, związanym z Politechniką Śląską, gdzie dzielił się swoimi umiejętnościami i wiedzą z młodszymi pokoleniami inżynierów.

Życiorys

Marian Urbańczyk to uznany specjalista w dziedzinie nauk technicznych, który swoją edukację zaczął na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej, gdzie uzyskał dyplom w 1973 roku. Od tamtej pory jego kariera zawodowa była ściśle związana z tą samą uczelnią, a jego wkład w rozwój nauki był nieoceniony.

W trakcie swojej drogi zawodowej Urbańczyk pracował w Instytucie Fizyki Wydziału Matematyczno-Fizycznego, a od 2009 roku dołączył do Katedry Optoelektroniki Wydziału Elektrycznego, gdzie pełnił zaszczytną funkcję zastępcy kierownika. Jako członek Polskiego Towarzystwa Akustycznego, aktywnie uczestniczył w rozwoju tej dziedziny w Polsce.

Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1981 roku dzięki rozprawie, której temat brzmiał: Rezonator akustycznej fali powierzchniowej typu Rayleigh’a. Analiza numeryczna i technologia wykonania. Z kolei habilitację zdobył w 1999 roku na podstawie pracy zatytułowanej Zastosowanie zjawiska propagacji akustycznej fali powierzchniowej w sensorach gazu. Jego zaangażowanie i badania przyczyniły się do rozwoju tej dziedziny nauki. W 2012 roku uzyskał tytuł profesora nauk technicznych, co stanowi ukoronowanie jego wieloletnich osiągnięć naukowych.

Odznaczenia

Marian Urbańczyk otrzymał szereg istotnych wyróżnień za swoją działalność oraz osiągnięcia.

  • srebrny Krzyż Zasługi, 2000,
  • medal Komisji Edukacji Narodowej, 2008.

Przypisy

  1. Marian Walenty Urbańczyk. elektro.info.pl. [dostęp 03.12.2023 r.]
  2. M.P. z 2012 r. poz. 524
  3. M.P. z 2000 r. nr 30, poz. 615

Oceń: Marian Urbańczyk

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:7