Marius Emmerling


Marius Emmerling, urodzony w 1967 roku w Katowicach, to pasjonat historii i badacz niemieckiego lotnictwa Luftwaffe, który z wykształcenia jest trenerem piłkarskim. Osiedlił się w Niemczech w 1982 roku, gdzie rozwijał swoje zainteresowania związane z historią lotnictwa.

Emmerling zyskał renomę jako autor książek dotyczących Luftwaffe w okresie II wojny światowej. Wprowadzenie do jego książki Luftwaffe nad Polską. Jagdflieger ujawnia, że przez wiele lat poświęcał się zgłębianiu działalności niemieckich sił powietrznych, szczególnie podczas kampanii wrześniowej, wykorzystując przy tym materiały z niemieckich archiwów.

Jego prace zaowocowały trzema książkami opublikowanymi przez wydawnictwo Armagedon Books, co świadczy o jego wkładzie w literaturę na ten temat. Ponadto, Marius Emmerling publikował artykuły w renomowanych czasopismach takich jak „Aero Journal”, „Militaria XX Wieku”, „Lotnictwo Wojskowe” oraz „Lotnictwo”.

Warto również zaznaczyć, że jego 48-stronicowa publikacja na temat samolotu Me 163 została wydana w Niemczech, a później znalazła się na rynku amerykańskim dzięki wydawnictwu Schiffer. Tomasz Kopański w wstępie do monografii Emmerlinga stwierdza, że jest to pierwsza praca, która kompleksowo opisuje działania niemieckiego lotnictwa w Polsce.

Poglądy Mariusa Emmerlinga na temat lotnictwa

Marius Emmerling wyraża silne wątpliwości dotyczące wielu stwierdzeń polskich historyków, które sugerują, że polskie lotnictwo zadało przeciwnikowi ogromne straty podczas kampanii wrześniowej. Podkreśla, że opinie te są niewspółmierne do rzeczywistych możliwości polskich sił zbrojnych. Na przykład, według Jerzego Gotowały, Luftwaffe poniosła stratę 285 samolotów w trakcie walk powietrznych, a dodatkowe 279 z różnych innych przyczyn. Z kolei Jerzy Pawlak raportuje, że zniszczono 160 samolotów (w tym 147 w bezpośrednich starciach powietrznych), a Niemcy zezłomowali 70% maszyn, które zostały uszkodzone. Adam Kurowski podaje, że pewnych zestrzeleń odnotowano 129, natomiast Jerzy Bogdan Cynk, w swoim badaniu, obniżył liczbę tych zwycięstw do 100, wskazując na konieczność weryfikacji danych dotyczących „pewnych zestrzeleń”.

*Cytat:* „Nasi lotnicy walczyli z „jakimiś” messerschmittami czy heinklami; a nie z Bf 109 z I./JG 21 czy też Bf 110 z I./ZG76. Rzeczywistych strat Niemców nie można było zweryfikować. Naturalnie więc rosły „konta zwycięstw” naszych najlepszych myśliwców”

Tomasz Kopański

Emmerling podkreśla, że większość raportowanych strat nie znajduje potwierdzenia w niemieckich źródłach, które wskazują, że polskie myśliwce strąciły tylko 50 maszyn, podczas gdy całkowite straty bezpowrotne nie przekraczały 247 samolotów. Z jego perspektywy, polskie lotnictwo wojskowe nie miało znaczącego wpływu na działania Luftwaffe, ponieważ zaledwie 30% myśliwców uczestniczyło w kampanii wrześniowej, natomiast reszta była zaangażowana w ochronę zachodniej części kraju. Dodatkowo, do głównych problemów Emmerling zaliczał zmienne warunki pogodowe, kłopoty związane z zakwaterowaniem oraz efekty działania artylerii przeciwlotniczej. Już w drugim tygodniu kampanii brakowało celów do atakowania dla bombowców taktycznych, co skutkowało sytuacją, w której niektóre jednostki myśliwskie nigdy nie miały okazji spotkać się z polskim samolotem.

Przypisy

  1. Emmerling, Marius: Operacje powietrzne Luftwaffe 1 września 1939 r., część 1: działania przedpołudniowe w strefie 1 floty powietrznej, in Militaria XX wieku, Nr. 2, 2004.
  2. Emmerling, Marius - Pierwszy zestrzał w kampanii wrześniowej 1939 r. Mit ppor. pil. Wladyslawa Gnysia. 2002 r.
  3. Luftwaffe nad Polską 1939, cz. 1, 2 i 3, Armagedon Books, ISBN 83-911393-6-0, ISBN 83-918106-4-X, ISBN 83-918106-6-6.
  4. Najskuteczniejszy dyon w kampanii wrześniowej https://web.archive.org/web/20100215001738/http://www.cbw.pl/wydawnictwa/pdf/kamp3.pdf
  5. M.M. Emmerling, Messerschmitt Me 163, West Chester, PA: Schiffer Publications, 1997, ISBN 0-88740-403-0.
  6. Forschungsgruppe Luftfahrt e.V., Marius M. Emmerling, Raketenjäger Messerschmitt Me 163 - Wie ein Floh, aber oho!, Joachim J. Dressel (ilustr.), Friedberg: Podzun-Pallas-Verlag, 1988, ISBN 3-7909-0338-8.
  7. Aéro-Index Recherche multicritères.
  8. Livres et magazines aviation : la biblio.cocardes - Aéro-Journal - n°19 - Jun/Jul 2001.

Oceń: Marius Emmerling

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:14