Janusz Meuszyński, ur. 22 listopada 1946 roku w Katowicach, był wybitnym polskim archeologiem oraz asyrologiem, specjalizującym się w badaniach kultury starożytnej Mezopotamii. Jego pasja do odkrywania tajemnic przeszłości zaowocowała znaczącymi osiągnięciami w dziedzinie archeologii.
W latach 1974-1976 pełnił funkcję kierownika polskich prac wykopaliskowych w historycznym mieście Nimrud, znanym w starożytności jako Kalhu, znajdującym się w Iraku. Jego prace przyniosły istotne informacje na temat kultur i cywilizacji, które kształtowały ten region.
Niestety, jego życie zakończyło się tragicznie 23 maja 1976 roku, gdy zmarł w pobliżu Mersin, jednak jego dziedzictwo archeologiczne i badawcze nadal żyje w pracach i publikacjach, które zostawił po sobie.
Życiorys
Janusz Meuszyński urodził się w 1945 roku, a swoje życie zawodowe związał z archeologią, uzyskując w 1969 roku magisterium z zakresu archeologii śródziemnomorskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Po ukończeniu studiów rozpoczął swoją pracę w Zakładzie Archeologii Śródziemnomorskiej Polskiej Akademii Nauk, gdzie kontynuował rozwój swoich zainteresowań naukowych.
W 1971 roku, korzystając z wiedzy zdobytej na studiach, Meuszyński uzyskał również dyplom magistra filologii starożytnego Wschodu. W latach 1971–1974 był stypendystą Stacji Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego w Kairze, pod kierunkiem znanego profesora Michałowskiego. W trakcie tego stażu brał udział w wykopaliskach w tak ważnych lokalizacjach jak Aleksandria w Egipcie, Palmyra w Syrii oraz Nea Pafos na Cyprze, a także zrealizował archeologiczny rekonesans w Iraku. W 1974 roku obronił pracę doktorską, której tematem była Rekonstrukcja przedstawień reliefowych pałacu północno-zachodniego w Kalhu (Nimrud), uzyskując doktorat na Uniwersytecie Warszawskim.
Sezon 1974 przyniósł Meuszyńskiemu kolejne wyzwania, gdy otrzymał stypendium badawcze im. Alexandra von Humboldta w Instytucie Archeologii Starożytnego Wschodu na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium. Zaledwie w kilka miesięcy później został kierownikiem Polskiej Misji Archeologicznej prowadzącej wykopaliska w Nimrud, w ramach Stacji Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Współpracował tam z archeologami z Irackiego Departamentu Starożytności, koncentrując się na rekonstrukcji pałacu Aszurnasirpala II.
W latach 1974–1976 Meuszyński prowadził trzy kampanie wykopaliskowe, które przyniosły liczne ważne odkrycia. Wśród nich znalazły się fragmenty monumentalnych budowli, brama, reliefy oraz lamassu z inskrypcją Tiglat-Pilesera III. Odkrycia te przyniosły nowe informacje na temat kultury i architektury starożytnego Bliskiego Wschodu. Po zakończeniu trzeciej kampanii w maju 1976 roku postanowił wrócić do Polski, podróżując przez Syrię i Turcję.
Tragicznie, 23 maja 1976 roku, Janusz Meuszyński zginął w niejasnych okolicznościach, będąc zastrzelonym w pobliżu miasta Mersin na południu Turcji. Motywy i sprawcy jego śmierci nigdy nie zostali ustaleni, co tylko dodaje tajemniczości do jego postaci. Po powrocie do kraju miejscem jego wiecznego spoczynku stał się cmentarz ewangelicki przy ul. Francuskiej w Katowicach.
Publikacje
Janusz Meuszyński jest autorem licznych prac naukowych, które przyczyniły się do rozwoju badań nad historią Mezopotamii oraz archeologią. Wśród jego publikacji można znaleźć:
- Odkrywanie Mezopotamii, Biblioteka Problemów, 1976,
- Neo-Assyrian Reliefs from the Central Area of Nimrud Citadel, Iraq 38/1 (1976), s. 37–43,
- The Throne-Room of Aššur-naṣir-apli II. (Room B in the North-West Palace at Nimrud), Zeitschrift für Assyriologie und Vorderasiatische Archäologie 64, 1/1974, s. 51–73,
- Contribution to the Reconstruction of the Northwest Palace in Kalhu, Études et Travaux 5 (1971), s. 32–51,
- Ther Representations of Four-Winged Genies on the Bas-Reliefs from Aššur-naṣir-apli Times, Études et Travaux 6 (1972), s. 27–70,
- Preliminary Report on the First Season of Polish Excavations at Kalḫu (Nimrūd) (April-May 1974), Études et Travaux 9 (1976), s. 265–272,
- Die Rekonstruktion der Reliefdarstellungen und Ihrer Anordnung im Nordwestpalast von Kalḫu (Nimrūd), Baghdader Forschungen 2 (Mainz am Rhein: Philipp von Zabern, 1981).
Tłumaczenia
Janusz Meuszyński, wspólnie ze swoją małżonką, Grażyną Krasicką-Meuszyńską, przełożył na język polski książkę autorstwa J. Laessoe, zatytułowaną Ludy Asyrii. Publikacja ta ukazała się w serii Biblioteka Problemów w 1972 roku.
Przypisy
- Marek Stępień: Janusz Meuszyński (1946-1976). Stowarzyszenie Historyków Starożytności. [dostęp 03.11.2019 r.]
- Fotograf, który do pracy jeździł na ośle. wyborcza.pl. [dostęp 23.06.2015 r.]
- Franciszek M. Stępniowski: Kalchu: miasto skarbów. Archeologia Żywa, 25 (2/2003), s. 40.
- Marek Arpad Kowalski: Poszukiwanie tożsamości. Rozmowy z uczonymi i pisarzami. Warszawa: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1976, s. 14.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Marius Emmerling | Stefan Kozarski | Andrzej Pyrchla | Halina Mortimer-Szymczak | Janusz Kukulski | Mirosława Błaszczak-Wacławik | Marian Urbańczyk | Adam Gadomski | Mirosław Żak | Karol Sabath | Mateusz Warchał | Franz Leopold Neumann | Krzysztof Apt | Magdalena Więcek | Grzegorz Dydkowski | Ryszard Wołoszyński | Tatiana Bocheńska | Krystyna Kromer | Jerzy Mikułowski Pomorski | Małgorzata SuchackaOceń: Janusz Meuszyński