Grzegorz Bębnik


Grzegorz Bębnik, urodzony w 1970 roku w Katowicach, to uznany polski historyk oraz doktor nauk humanistycznych. Specjalizuje się w badaniu dziejów Górnego Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem powiatu mikołowskiego.

Jego prace koncentrują się na analizie lokalnych aspektów historycznych, które mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia kulturowego i społecznego kontekstu tego regionu.

Życiorys

Grzegorz Bębnik ukończył studia z zakresu historii oraz nauk politycznych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 2005 roku obronił tam swoją pracę doktorską, która nosiła tytuł: „Państwo jako ośrodek skupienia narodu Afrykanerów”. Aktualnie jest aktywnym pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej w oddziale katowickim, gdzie pełni funkcję w Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Jego zaangażowanie naukowe znajduje odzwierciedlenie w publikacjach w regionalnej prasie śląskiej oraz branżowych czasopismach naukowych, które poruszają zagadnienia historyczne. W lecie 2004 roku uczestniczył w kwerendzie w niemieckim Federalnym Archiwum Wojskowym we Fryburgu Bryzgowijskim. W trakcie tego badania udało mu się potwierdzić istnienie dokumentów oraz fotografii, które rok wcześniej opublikowała katowicka Gazeta Wyborcza. Materiały te dotyczyły wydarzeń związanych z walkami, jakie miały miejsce w Katowicach oraz obroną wieży spadochronowej w Katowicach we wrześniu 1939 roku.

Efektem jego pracy jest książka zatytułowana „Katowice we wrześniu ’39”, która stanowi istotny wkład w dokumentowanie lokalnej historii i upamiętnianie wydarzeń sprzed wielu lat.

Książki

Grzegorz Bębnik jest autorem wielu istotnych dzieł literackich, które wnoszą cenny wkład w badania historyczne.

  • Ostatnia walka Afrykanerów (ISBN 83-918593-1-2),
  • Katowice we wrześniu ’39 (ISBN 83-60464-13-8),
  • Mikołów w początkach II wojny światowej (2009, ISBN 978-83-915299-8-0).

Oceń: Grzegorz Bębnik

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:11