Marian Brytan


Marian Aleksander Brytan, urodzony 22 marca 1943 roku w Katowicach, to postać, która na stałe wpisała się w historię Wojska Polskiego oraz wspólnoty lokalnej. Jego życie zakończyło się 24 listopada 2012 roku, również w rodzinnym mieście. W trakcie swojej kariery wojskowej, Brytan wyróżniał się jako podpułkownik, a także jako ekspert zajmujący się ochroną polskich placówek dyplomatycznych.

Jednym z jego kluczowych osiągnięć było współtworzenie oraz pełnienie funkcji Prezesa Związku Polskich Spadochroniarzy VII Oddział Katowice, gdzie przyczynił się do rozwoju tego niezwykle istotnego stowarzyszenia. Brytan był także aktywnym członkiem Zarządu Okręgu Śląsko-Dąbrowskiego Polskiego Związku Filatelistów, co potwierdza jego wszechstronne zainteresowania oraz zaangażowanie w sprawy lokalnej społeczności po zakończeniu aktywnej służby wojskowej.

Życiorys

Marian Brytan przyszedł na świat w Katowicach. W swojej edukacji zdobył dyplom liceum im. A. Mickiewicza, po czym dokończył naukę w Szkole Oficerskiej oraz Wojskowej Akademii Politycznej im. Feliksa Dzierżyńskiego mieszczącej się w Warszawie.

W trakcie swojej kariery, Brytan pełnił służbę wojskową w Nadwiślańskich Jednostkach MSW JW 1492. Jego zadania obejmowały także ochronę polskich placówek dyplomatycznych w takich miastach jak Bonn i Paryż, działając w ramach Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Był znakomitym wychowawcą, który wpłynął na rozwój wielu młodych żołnierzy.

Po odejściu ze służby wojskowej, Marian Brytan objął stanowisko Kierownika Ośrodka Szkolenia w Agencji Szkoleniowo-Ochronnej Spadochroniarzy „KOMANDOR”. W tej roli przygotowywał kandydatów do uzyskania licencji pracownika ochrony. Był również entuzjastą polskiej broni i miała dla niego znaczenie barwa.

Niestety, zmarł 24 listopada 2012 roku w Katowicach. Uroczystość pożegnalna miała miejsce 29 listopada 2012 roku w Kochłowicach, w Rudzie Śląskiej. Tego samego dnia odbył się jego pochówek w grobie rodzinnym na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach.

Działalność społeczna

Związek Polskich Spadochroniarzy

Pierwsze doświadczenia z skokami spadochronowymi Marian Brytan nabył latem 1966 roku, kiedy to podjął się tego wyzwania w Szkole Oficerskiej znajdującej się na polowym lotnisku niedaleko Wrocławia. Wykonał wtedy siedem skoków, korzystając z metody na linę, pod okiem takich instruktorów jak Józef Adamski oraz Wojciech Soleżyński. Kolejne skoki zrealizował już jako oficer, co pozwoliło mu na zdobycie łącznie 77 udanych skoków. Miłość do spadochroniarstwa skłoniła go w 1990 roku do aktywnego uczestnictwa w zakładaniu Związku Polskich Spadochroniarzy, a konkretnie VII Oddziału w Katowicach imienia mjr. Jerzego Dyrdy.

Marian Brytan stał się jednym z jego założycieli oraz sprawował funkcję prezesa zarządu oddziału przez cztery kadencje, od 1995 do 2012 roku. Był nie tylko liderem, ale także organizatorem wielu wydarzeń sportowych, w tym I Międzynarodowych Mistrzostw Spadochronowych ZPS, które miały miejsce w dniach 20-22 czerwca 1997, jak też Regionalnych Zawodów Spadochronowych Śląska w zakresie celności lądowania. Dodatkowo, Brytan był także zaangażowany w zawody balonowe.

W uznaniu za swoje zasługi, Zjazd Delegatów docenił jego wkład poprzez przyznanie mu najwyższego odznaczenia Związku Polskich Spadochroniarzy, a mianowicie medalu „Za Zasługi dla ZPS”.

Jako współredaktor oraz korespondent pisma „Spadochroniarz”, które jest organem prasowym ZPS, Marian Brytan został uhonorowany statuetką Pióra Orła za znaczący wkład w popularyzację działań polskich spadochroniarzy zrzeszonych w tym związku.

Polski Związek Filatelistów

W styczniu 1984 roku, Marian Brytan stał się członkiem Polskiego Związku Filatelistów (PZF). Przyczynił się do powstania Koła ZPF nr 114 przy Jednostce Wojskowej 1492 w Katowicach, gdzie sprawował rolę sekretarza aż do 1990 roku. W kolejnych latach pełnił funkcje takie jak członek Komisji Rewizyjnej oraz sekretarz Zarządu Oddziału, a od 2005 roku został skarbnikiem. Zasiadał także w Zarządzie Okręgu Śląsko-Dąbrowskiego PZF, angażując się jednocześnie w organizację wystaw filatelistycznych zarówno w jednostce wojskowej, jak i przez Oddział Katowice oraz Okręg Śląsko-Dąbrowski.

W jego dorobku znajdują się różnorodne funkcje, do których należą:

  • wiceprzewodniczący KO OWD „SILESIA-92”,
  • członek KO KWF POLSKA NIEMCY i POLSKA IZRAEL,
  • wiceprzewodniczący KO OWF SILESIA-97,
  • praca w 12 okolicznościowych wystawach organizowanych przez Koło Nr 114 w jednostce wojskowej,
  • sekretarz Oddziałowej Wystawy Filatelistycznej z okazji 30-lecia Oddziału PZF Katowice,
  • członek Pokazu Filatelistycznego na terenie RUP Katowice w roku 2002,
  • członek KO Transport-2010 w Politechnice Śląskiej.

Marian Brytan publikował również artykuły związane z filatelistyką w takich czasopismach jak Dziennik Zachodni, Nadwiślanik oraz w oddziałowym Przeglądzie Filatelistycznym.

Jego działalność została dostrzegona i odznaczona wieloma odznaczeniami, w tym brązową, srebrną i złotą Honorową Odznaką PZF, odznaką 100 lat Filatelistyki Polskiej, odznaką Zasłużony dla Okręgu Katowice oraz odznaką 50-lecia PZF, a także brązową i srebrną odznaką „Za Zasługi dla PZF”.

Odznaczenia

Marian Brytan został uhonorowany za swoje zasługi w wielu dziedzinach, co świadczy o jego wyjątkowym zaangażowaniu w rozwój kraju. Poniżej przedstawiamy szczegółowo przyznane mu odznaczenia:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Srebrny Krzyż Zasługi,
  • Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju”,
  • Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju”,
  • Złota Odznaka „Za Zasługi dla rozwoju województwa katowickiego”,
  • Srebrna Odznaka „Za Zasługi dla rozwoju województwa katowickiego”.

Źródło:

Przypisy

  1. Zmarł Marian Brytan – Prezes katowickiego Oddziału ZPS. [w:] Związek Polskich Spadochroniarzy [on-line]. lotniczapolska.pl, 05.12.2012 r. [dostęp 10.12.2016 r.]
  2. Nekrolog, Marian Brytan. nekrologi.net, 27.11.2012 r. [dostęp 10.12.2016 r.]
  3. Andrzej Nowak: PZF Okręg Śląsko-Dąbrowski. 27.11.2012 r. [dostęp 10.12.2016 r.]
  4. Magazyn Spadochroniarzy Polskich „Spadochroniarz”. zwiazek-polskich-spadochroniarzy.pl. [dostęp 10.12.2016 r.]
  5. Brodecki (red. merytoryczny) 2009 ↓, s. 36.
  6. Brodecki (red. merytoryczny) 2009 ↓, s. 75.
  7. Brodecki (red. merytoryczny) 2009 ↓, s. 145.
  8. Brytan 2012 ↓, s. 22–23.
  9. a b ZPS w Katowicach 2013 ↓, s. 36.

Oceń: Marian Brytan

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:13