Ludwik Wiechuła, znany również pod pseudonimem "Jeleń", przyszedł na świat 30 lipca 1920 roku w Katowicach. Był to człowiek o niezwykłej biografii, która w dużej mierze kształtowała się na tle ważnych wydarzeń historycznych XX wieku.
Jako polski żołnierz, w czasie II wojny światowej, pełnił służbę w Armii Krajowej, gdzie osiągnął stopień podporucznika. Wyspecjalizował się w działaniach dywersyjnych, będąc jednym z cichociemnych, grupy elitarnych żołnierzy, którzy zostali przeszkoleni w Wielkiej Brytanii do działań w okupowanej Polsce.
Po zakończeniu wojny, w 1945 roku, Wiechuła stał się emigrantem politycznym, co oznaczało, że musiał opuścić swój kraj w obawie przed represjami ze strony nowego reżimu komunistycznego. Jego losy zaprowadziły go aż do Montrealu, gdzie zmarł 26 września 1987 roku.
Życiorys
Ludwik Wiechuła przyszedł na świat 30 lipca 1920 roku w Katowicach, w rodzinie górnika Franciszka oraz Elżbiety z domu Lewan. W młodości uczęszczał do Państwowego Gimnazjum i Liceum im. Henryka Sienkiewicza w Katowicach, a także do Liceum Handlowego w Chorzowie, które ukończył w 1939 roku. Przed wybuchem II wojny światowej był aktywnym harcerzem w Katowicach.
W trakcie II wojny światowej pełnił rolę podporucznika Armii Krajowej (AK) oraz cichociemnego. W kwietniu 1944 roku został zrzucony do okupowanej Polski. Ciekawostką jest, że kilka miesięcy wcześniej tą samą drogą do ojczyzny trafił jego brat bliźniak – Bernard, ps. „Maruda”. W 1944 roku obaj bracia walczyli razem w oddziale Antoniego Hedy, zwanego ps. „Szary” na Kielecczyźnie.
Po zakończeniu działań wojennych Ludwik Wiechuła został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa (UB) i osadzony w więzieniu w Kielcach. 5 sierpnia 1945 roku, oddział kapitana Antoniego Hedy „Szarego” przeprowadził brawurową akcję, niszcząc kieleckie więzienie i uwalniając około 350 więźniów, w tym również „Jelenia”. Po demobilizacji z I Korpusu, Ludwik ukończył studia na Wydziale Lądowym Politechniki Uniwersytetu w Londynie, zdobywając dyplom inżyniera w 1950 roku.
W 1954 roku Ludwik Wiechuła osiedlił się w Kanadzie, podobnie jak jego brat. Początkowo pracował w biurze projektów, zdobywając doświadczenie w zakresie konstrukcji stalowych, a później stał się partnerem w firmie D’Allemagne & Wiechula Consulting Engineers. Od 1959 roku był członkiem Corporation of Professional Engineers of Quebec. Znalazł się także wśród członków Stowarzyszenia Techników Polskich w Kanadzie oraz Koła CC Spadochroniarzy AK w Londynie.
Jego twórczość obejmuje dzieła takie jak „Jak kamień”, „Rozbicie więzienia w Końskich”, „Akcja Mania” oraz „Amnestia”, które zostały opublikowane w Drogi Cichociemnych w wydaniach I, II i III przez Veritas w Londynie w latach 1954, 1961 oraz 1972.
Ludwik Wiechuła znalazł swój ostateczny spoczynek na Cmentarzu Weteranów „Field of Honour” w Pointe Claire.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Jarosław Szymczyk | Wiktor Kania | Bernard Wiechuła | Karl Neumann | Franciszek Zagórnik | Kazimierz Śliwa | Piotr Patalong | Marian BrytanOceń: Ludwik Wiechuła