Jerzy Grunwald


Jerzy Grunwald, znany również jako George&G, jest polskim artystą muzycznym, którego kariera trwa od wielu lat. Urodził się 7 kwietnia 1950 roku w Katowicach, a jego twórczość obejmuje różnorodne gatunki muzyczne. Początkowo związany był z folk rockiem, obecnie eksploruje brzmienia soft rocka, wzbogacając je o wpływy roots rocka.

Grunwald swoją karierę rozpoczął w amatorskich zespołach bigbitowych, jednak jego profesjonalny debiut miał miejsce w grupie No To Co. Zespół ten miał znaczący wpływ na rozwój muzyki skifflowej w Polsce. W latach 70. XX wieku Jerzy objął prowadzenie innej formacji, En Face, która promowała harmonijny folk rock nawiązujący do stylu zespołów takich jak The Byrds, America oraz Crosby, Stills and Nash.

Najbardziej znamiennym dziełem w twórczości Grunwalda jest bez wątpienia album Sennym świtem, wydany w 1975 roku. Utwory na tej płycie charakteryzowały się akustycznym brzmieniem, wielogłosowymi harmoniami wokalnymi oraz tekstami dotykającymi tematów wolności, samotności oraz poszukiwania sensu życia. Wiele z jego nagrań skłaniało się ku blues-rockowi oraz progresywnemu rockowi, co doskonale ilustruje jego współpraca z zespołem Apokalipsa.

W 1981 roku Grunwald nagrał płytę we współpracy z Januszem Hryniewiczem, występującym pod pseudonimem John Hilton. Album ten, zatytułowany Try, ukazuje różnorodność jego twórczości, łącząc style typowe dla zespołów takich jak The Eagles z elementami Americana oraz pop rocka.

Obecnie Jerzy Grunwald głównie pracuje za granicą, gdzie kontynuuje swoją przygodę muzyczną. Jego obecne kompozycje w stylu soft rocka i smooth jazz są przykładem kolejnego etapu jego artystycznego rozwoju. Jak podkreśla sam artysta, jego aktualna twórczość jest zasadniczo różna od tego, co prezentował w latach 70., co czyni go interesującą postacią w polskim krajobrazie muzycznym.

Życiorys

Jerzy Grunwald jest utalentowanym muzykiem, którego bogata kariera muzyczna obejmuje wiele lat aktywności artystycznej. Posiada wykształcenie techniczne jako mechanik oraz z niezwykłym zaangażowaniem oddaje się grze na skrzypcach.

Jego muzyczna przygoda rozpoczęła się w wieku 15 lat, kiedy to zadebiutował jako perkusista. W latach 1964–1967 występował w zespole Ametysty, a następnie dołączył do grupy Monsuny, która zdobyła pierwsze miejsce na I Przeglądzie Młodzieżowych Zespołów Muzycznych w Katowicach w 1965 roku. Muzyk współpracował także z zespołem Ślęzanie oraz z grupą skifflową Niebiesko-Czarni.

W letnich miesiącach 1967 roku Jerzy stał się członkiem zespołu Piotra Janczerskiego No To Co, w którym aktywnie występował do września 1970 roku. W tym czasie nawiązał ważną współpracę z Katarzyną Gärtner, biorąc udział w śpiewogrze „Janosik, czyli na szkle malowane”, organizowanej przez Klub Piosenki ZAKR.

Od stycznia 1971 roku zaczął współpracować z zespołem Ryszarda Poznakowskiego, z którym wystąpił na Karnawałowym Poznań nocą oraz uczestniczył w nagraniach radiowych. W roku 1971 Jerzy Grunwald wykreował swoją własną formację muzyczną – zespół En Face, występując u boku znanych artystów.

Jego talent został dostrzegany, a w 1972 roku zdobył tytuł piosenkarza roku w plebiscytach Panoramy i Na przełaj. Jerzy zyskał także uznanie w Londynie, gdzie w 1973 roku nagrał z Alana Freemana utwory „To Much To Say” i „Just For You”. Zespół En Face zakończył działalność w 1975 roku, a wokalista w lutym 1976 roku zarejestrował singiel dla wytwórni CBS.

W trakcie lat Jerzy koncertował również w Belgii i Szwecji, gdzie osiedlił się na stałe. Tam podjął współpracę z Januszem Hryniewiczem (John Hilton), tworząc duet Guitar Brothers oraz Grunwald & Hilton. Ich debiutancki singiel „Everyday Loves Her” wydany w 1977 roku, spotkał się z pozytywnym przyjęciem.

W ciągu swojej kariery artystycznej, Grunwald wydał wiele płyt, takich jak „Try” (CBS, 1980) i „One More Day” (Warner Bros., 1982). Po dłuższej nieobecności wrócił do Polski w 1981 roku, gdzie pojawił się w programie telewizyjnym pt. „Dobry wieczór – tu Łódź”, prezentując swoje przeboje, takie jak „Wanted Dead Or Alive” i „Tennessee Mama”.

W roku 1985 wystąpił na MFP Sopot z zespołem Grunwald Ice Band, a w 1992 roku zaprezentował się jako solowy artysta. W 1993 roku wydał album dla firmy Sonic, na którym znalazły się premierowe, anglojęzyczne utwory, a wśród nich nowa wersja hitu grupy No To Co – „Gwiazdka z nieba”.

W kolejnych latach Jerzy otworzył własne studio nagraniowe, wydając w 2006 roku płytę „So Much To Say”, która zdobyła uznanie w Azji, sprzedając się w znakomitej liczbie 200 tysięcy egzemplarzy. Polska edycja albumu ukazała się w 2007 roku, a artysta przez sześć lat mieszkał w San Diego, a także przez pewien czas w Nowym Jorku i Los Angeles.

Po wielu latach spędzonych w Szwecji, w 2020 roku Grunwald wrócił do Polski, wyrażając swoje protesty wobec polityki przyjmowania uchodźców. Jego kontrowersyjne wypowiedzi na ten temat spotkały się z intensywną krytyką, głównie ze strony liberalno-lewicowych środowisk w kraju i Europie.

Dyskografia solowa

Jerzy Grunwald & En Face

W dyskografii Jerzego Grunwald, można znaleźć wiele interesujących tytułów. W 1971 roku wydał on EPkę zatytułowaną O zachodzie, która wzbudziła pozytywne zainteresowanie słuchaczy. Dwa lata później, w 1973 roku, ukazał się jego pierwszy album długogrający Jerzy Grunwald & En Face. W 1975 roku artysta powrócił z kolejnymi wydaniami, tym razem EPką oraz albumem Sennym świtem. Ostatnia edycja tej kultowej płyty nastąpiła w 2020 roku, kiedy to ukazała się jej kompaktowa reedycja.

George&G

Również w ramach projektu George&G Jerzy Grunwald współpracował z innymi twórcami. W 1981 roku zadebiutowali piosenką Try, stworzoną we współpracy z Hiltonem. Dwa lata później, w 1982 roku, wydano singiel One More Day, a w 1988 roku ukazał się utwór Take Her Away. Ostatnim ich wspólnym dziełem był album So Much To Say, wydany w 2006 roku.

Jerzy Grunwald

W solowej karierze artysty znajdziemy również kilka albumów. W 1993 roku Jerzy Grunwald nagrał płytę Gwiazdka z nieba, a dwa lata później Jerzy Grunwald. W 1998 roku powrócił z albumem Kolędy polskie, który był zbiorem tradycyjnych polskich kolęd. Kolejnym ich przedstawicielem jest Przybieżeli do Betlejem z 1999 roku.

Single

W dyskografii Jerzego Grunwald znajduje się również szereg singli, w tym To Much To Say i Just For You, wydane w 1973 roku. W 1976 roku pojawił się singiel Dogonić ciszę w wersji angielskiej oraz Człowiek od lat. Nowości na listach przebojów przyniósł również utwór Everyday Loves Her oraz Maria och Consuela z 1977 roku. W 1980 roku, w kolaboracji z Hiltonem, Grunwald zaprezentował Tennessee Mama / She Sold Kisses At The Country Fair, a cztery lata później powrócił z Here In Your Life oraz Because I Want You To Stay w repertuarze Grunwald Ice Band.

Kompilacje

Na uwagę zasługują również kompilacje, takie jak Na szkle malowane: Góry, chmury i doliny z 1970 roku, czy też Zagrajcie nam wszystkie srebrne dzwony z 1975 roku, gdzie Jerzy Grunwald występował z orkiestrą PRiTV pod dyrekcją S. Rachonia. W 2016 roku na rynku zadebiutowały Na tych samych ulicach, zawierające nigdy wcześniej niepublikowane nagrania radiowe z lat 1971-1975. Najnowszą kompilacją jest Wędrujmy, z 2020 roku, zawierająca utwór Przyjdziesz sennym świtem.

Inne nagrania

Warto również wspomnieć o muzyce Jerzego Grunwald, która została skomponowana do etiudy fabularnej w reżyserii Lecha Majewskiego pt. Bisowanie, wydanej w 1975 roku.

Przypisy

  1. „Dziś prawa własnych obywateli są ograniczane na rzecz uchodźców”. Jerzy Grunwald o sytuacji w Szwecji – Wiadomości – polskieradio24.pl [dostęp 19.06.2023 r.]
  2. „Do Rzeczy” (10) Jerzy Grunwald: Uciekłem ze Szwecji przed imigrantami | infoWire.pl [online], www.infowire.pl, 03.03.2019 r. [dostęp 19.06.2023 r.]
  3. J. Grunwald: Polityka migracyjna ma za zadanie siać chaos i strach w Europie | Wolne Głosy Zagranica. [dostęp 08.07.2023 r.]
  4. Jerzy Grunwald: „Mam prawo do wyrażania własnych poglądów” [online], radiopoznan.fm [dostęp 19.06.2023 r.]
  5. Justyna Przybytek: Co u pana słychać, panie Grunwald?. dziennikzachodni.pl, 20.11.2011 r. [dostęp 12.07.2016 r.]
  6. Wędrujmy. Wakacyjny przewodnik po polskiej psychodelii i folk-rocku (CD). gadrecords.pl. [dostęp 13.12.2020 r.]
  7. Jerzy Grunwald & En Face – Sennym świtem (CD). gadrecords.pl. [dostęp 13.12.2020 r.]
  8. Bisowanie. filmpolski.pl, 26.03.2022 r. [dostęp 15.05.2022 r.]
  9. Jerzy Grunwald 7 Enface. discogs.com. [dostęp 06.04.2023 r.]
  10. Jerzy Grunwald – Na tych samych ulicach. Niepublikowane nagrania z lat 1971–1975 (KAMCD 43). kameleonrecords.pl. [dostęp 12.07.2016 r.]
  11. Wolański R., Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej, Warszawa 1995, Agencja Wydawnicza MOREX, ISBN 83-86848-05-7, tu hasło Jerzy Grunwald.

Oceń: Jerzy Grunwald

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:16