Beata Gaj


Beata Maria Gaj, urodzona 8 września 1970 roku w Katowicach, to wnikliwa filolog, o szerokich zainteresowaniach badawczych, obejmujących nie tylko polski, ale i klasyczny język. Jej praca koncentruje się na takich dziedzinach jak literaturoznawstwo, neolatynistyka oraz historia starożytna.

Ważnym elementem jej dorobku jest także historia Śląska, co podkreśla jej regionalne związki i zaangażowanie w lokalną kulturę oraz tożsamość. Beata Gaj to również uznawana tłumaczka, a także nauczycielka akademicka, która ma swoje miejsca związane z edukacją na uniwersytetach w Warszawie, Katowicach i Opolu.

Życiorys

Beata Gaj przyszła na świat w 1970 roku w Katowicach. Po ukończeniu szkoły podstawowej zdecydowała się kontynuować naukę w II Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Plater w Sosnowcu, które ukończyła w 1989 roku.

W tym samym roku rozpoczęła studia na kierunku filologia klasyczna na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie uzyskała tytuł magistra w 1995 roku. W międzyczasie, w latach 1993–1995, pracowała jako wykładowca języków: łacińskiego oraz greckiego w VI Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie, które jest stowarzyszone z UNESCO.

W latach 1997–2000 wróciła do Katowic, gdzie do 2003 roku ukończyła studia podyplomowe z zakresu filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim. Równocześnie, w 1998 roku, podjęła studia doktoranckie na tej samej uczelni. W 2003 roku, po obronie pracy pt. „Inspiracje retoryczne w kulturze literackiej dawnego Śląska (XVI-XVIII wiek)”, uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa.

W obecnych czasach Beata Gaj prowadzi badania nad starożytną historiografią, a także kontynuuje studia neolatynistyczne oraz historyczne. Po zakończeniu studiów doktorskich, w 2003 roku nawiązała współpracę z Uniwersytetem Opolskim, gdzie objęła stanowisko adiunkta w Katedrze Cywilizacji Śródziemnomorskiej Instytutu Historii UO.

W 2011 roku uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych na podstawie rozprawy dotyczącej „Ślązaczek. Pomiędzy rustica grossa a Pallas Silesiae – portret kobiety w literaturze łacińskiego Śląska”. Od 2014 roku pracuje jako profesor nadzwyczajny w Instytucie Filologii Klasycznej i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Beata Gaj jest członkiem Polskiego Towarzystwa Filologicznego, w którym pełni rolę sekretarza Koła Opolskiego. Ponadto angażuje się w Polskim Towarzystwie Retorycznym oraz Komisji Historycznoliterackiej PAN Oddział w Katowicach. Współpracuje również z Polskim Towarzystwem Historycznym oraz instytucjami zagranicznymi, takimi jak Wolfson College w Cambridge oraz The Ioannou Centre For Classical and Byzantine Studies w Oxford.

W roku 2023 została uhonorowana Srebrnym Krzyżem Zasługi za swoje wybitne osiągnięcia naukowe.

Dorobek naukowy

Wobec całości dorobku naukowego Beaty Gaj, można wyróżnić szereg znaczących publikacji, które odzwierciedlają jej działalność badawczą i translatorską. Oto kluczowe osiągnięcia:

  • W poszukiwaniu początków, Goleszów 2002, współautorka,
  • Mowy kościelne Fabiana Birkowskiego o świętym Jacku, Warszawa 2007, przekład,
  • Tradycje retoryczne na dawnym Śląsku (XVI-XVIII wiek), Katowice-Opole 2007,
  • Ślązaczka. Pomiędzy rustica grossa i Pallas Silesiae – portret kobiety w literaturze łacińskiego Śląska, Opole 2010,
  • Firmicus Maternus: Jak nieświadomi błądzą w wierze, Warszawa 2015, przekład autora z IV w.n.e. z opracowaniem,
  • Linguam Latinam cognosco. Poznaję język łaciński. Podręcznik do łaciny dla dzieci (etap wczesnoszkolny), Warszawa 2016,
  • Fabian Birkowski. Mowy akademickie i polemiczne, Warszawa 2016, autorka przekładu, współautorka opracowania.

Przypisy

  1. M.P. z 2023 r. poz. 1435
  2. Ślązaczka. Pomiędzy rustica grossa i Pallas Silesiae - portret kobiety w literaturze łacińskiego Śląska w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 11.11.2012 r.]
  3. Inspiracje retoryczne w kulturze literackiej dawnego Śląska (XVI-XVIII wiek) w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 11.11.2012 r.]
  4. Struktura osobowa IH UO [on-line] [dostęp 11.11.2012 r.]
  5. Lista absolwentów II LO w Sosnowcu, dostępna w dokumentach szkoły
  6. a b c d Biografia na stronie Instytutu Historii UO [on-line] [dostęp 11.11.2012 r.]

Oceń: Beata Gaj

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:23