Katowickie Zakłady Chemii Gospodarczej „Pollena-Savona”


Katowickie Zakłady Chemii Gospodarczej „Pollena-Savona” to renomowane przedsiębiorstwo z siedzibą w Katowicach, znajdujące się przy ulicy P. Pośpiecha 7/9, w granicach historycznej dzielnicy Załęże.

Zakład posiada długą historię, która sięga połowy XIX wieku, co czyni go jednym z najstarszych producentów w branży. Pod marką „Pollena-Savona” firma funkcjonuje od 1981 roku, a jej działalność koncentruje się na wytwarzaniu wysokiej jakości produktów kosmetycznych oraz różnorodnych wyrobów chemii gospodarczej.

To przedsiębiorstwo nie tylko dostarcza swoje produkty na rynek krajowy, ale również cieszy się uznaniem wśród klientów zagranicznych, co stawia je w gronie największych zakładów swojego typu w Polsce.

Historia

Historia Zakładów Chemii Gospodarczej „Pollena-Savona” zaczyna się w 1867 roku, kiedy to Dawid Czwiklitzer, w Katowicach, założył wytwórnię mydła oraz wód kolońskich. Mieściła się ona przy ulicy Wawelskiej. Czwiklitzer zmarł w 1916 roku i spoczywa na cmentarzu żydowskim przy ulicy Kozielskiej, a po jego śmierci prowadzenie zakładu przejął jego syn, Adolf.

W latach 1922–1925 zakład przeniósł swoją produkcję do nowo zbudowanych hal, początkowo częściowo, a później całkowicie, do Załęża, w okolicach ulicy P. Pośpiecha 7. W tamtym okresie przedsiębiorstwo funkcjonowało jako Parowa Fabryka Mydła, osiągając zatrudnienie na poziomie 25 pracowników w 1925 roku. W kolejnych latach międzywojennych firma znacznie poszerzyła swoją ofertę, wchodząc w produkcję mydła technicznego, gliceryny oraz kwasów tłuszczowych. Zakład zyskał nazwę Fabryka Mydła i Przetworów Chemiczno-Tłuszczowych, przyjmuje jako znak firmowy wizerunek dwóch lwów.

W okresie od 1937 do 1944 istniała także odrębna spółka pod nazwą Mydło Czwiklitzer, która zajmowała się handlem produktami fabryki i była własnością Ernesta Isracha. W latach 1938–1939 przy fabryce funkcjonował klub sportowy Czwiklitzer.

Na początku II wojny światowej, 1 września 1939 roku, Adolf Czwiklitzer uciekł z Katowic, a zakład został przejęty przez Niemców jeszcze w tym samym roku. Po 1941 roku, wytwórnia stała się własnością prywatną, przeszła pod zarząd Fleischera oraz Klammerta.

31 stycznia 1945 roku Pierwsza Parowa Fabryka Mydła zaczęła funkcjonować jako podmiot Zjednoczenia Przemysłu Chemicznego Zagłębia Węglowego. Na mocy decyzji z 7 grudnia 1945 roku, zakład został znacjonalizowany i włączony do Zjednoczenia Przemysłu Tłuszczowego. Pomimo zmian własnościowych, główny profil produkcji pozostał niezmieniony – nadal wytwarzano glicerynę oraz mydła.

W 1956 lub 1958 roku, zmieniono nazwę fabryki na Katowickie Zakłady Przemysłu Tłuszczowego, a także rozpoczęto modernizację. W 1969 roku wytworzono pierwszy szampon marki „Pollena”, a w 1973 roku debiutował szampon dla dzieci „Bambi”. Dwa lata później zaprzestano produkcji mydeł, kierując się ku szamponom i płynom chemii gospodarczej. Fabryka zdobyła sobie silną pozycję na rynku, a markowe produkty to szampony „Trzy Zioła” oraz „Familijny”, a także płyny do płukania tkanin „K”.

W 1977 roku Minister Przemysłu Chemicznego podjął decyzję o połączeniu Katowickich Zakładów „Pollena” z Zakładami Chemii Gospodarczej „Pollena-Strem” oraz Fabryką Kosmetyków „Pollena-Bytochemia”, tworząc jedną markę – Katowickie Zakłady Chemii Gospodarczej „Pollena”. Rok później do tej grupy dołączono fabryki z Raciborza oraz Paczkowa. W 1981 roku zaszły większe zmiany, kiedy rozdzielono wielozakładowe przedsiębiorstwo, a katowicka fabryka zyskała nazwę Katowickie Zakłady Chemii Gospodarczej „Pollena-Savona”.

W okresie transformacji ustrojowej, na początku lat 90. XX wieku, zapoczątkowano proces prywatyzacji zakładu. W październiku 1992 roku powołano spółkę pracowniczą, która rozpoczęła działalność gospodarczą 1 lutego 1993 roku jako firma prawa handlowego. Na koniec 2000 roku, w zakładach „Pollena-Savona” pracowało 295 osób.

Charakterystyka

Katowickie Zakłady Chemii Gospodarczej „Pollena-Savona” to firma funkcjonująca jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której siedziba znajduje się przy ulicy P. Pośpiecha 7/9 w Katowicach, w obrębie dzielnicy Załęże.

Podstawową sferą działalności „Polleny-Savony” jest produkcja różnorodnych wyrobów kosmetycznych oraz toaletowych. Oprócz tego firma zajmuje się także wytwarzaniem mydeł, detergentów oraz szerokiego asortymentu innych produktów chemicznych. Posiadają w portfolio ponad 100 różnorodnych produktów, które obejmują zarówno kosmetyki, jak i artykuły chemii gospodarczej.

„Pollena-Savona” jest jednym z czołowych producentów krajowych w tym segmencie rynku. W celu ciągłego rozwoju oraz wprowadzania innowacji, firma dysponuje własnym laboratorium badawczo-rozwojowym. W laboratorium tym prowadzone są intensywne prace nad nowymi produktami oraz doskonaleniem istniejącego asortymentu, co umożliwia jej pozostanie w czołówce branży.

Przypisy

  1. Wirtualny Sztetl, Dawid - Czwiklitzer - Katowice [online], sztetl.org.pl [dostęp 01.12.2023 r.]
  2. Charakterystyka firmy „POLLENA – SAVONA”. Rys historyczny i opis działalności firmy. analiza-portfelowa.eprace.edu.pl. [dostęp 01.12.2023 r.]
  3. Główny Urząd Statystyczny: Baza internetowa REGON. wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl. [dostęp 01.12.2023 r.]
  4. Urząd Miasta Katowice: Miejski System Zarządzania-Katowicka Infrastruktura Informacji Przestrzennej. emapa.katowice.eu. [dostęp 01.12.2023 r.]
  5. Pollena Savona, O nas [online], pollenasavona.pl [dostęp 01.12.2023 r.]
  6. Data założenia wytwórni mydła i wód kolońskich przez Dawida Czwiklitzera.

Oceń: Katowickie Zakłady Chemii Gospodarczej „Pollena-Savona”

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:6