Paweł Chrószcz, urodzony 8 lutego 1900 roku wZałężu, a zmarły 12 stycznia 1983 roku w Katowicach, był wybitnym polskim działaczem sportowym. Jego życie obfitowało w różnorodne aktywności, w tym w pełnienie roli powstańca śląskiego oraz działacza polskiego ruchu oporu w trudnym okresie niemieckiej okupacji.
Paweł Chrószcz jest postacią, której wkład w polski sport oraz działalność na rzecz ojczyzny pozostaje pamiętany i szanowany. Jego życie to przykład zaangażowania i determinacji w obliczu historycznych wyzwań, które miały miejsce w Polsce w XX wieku.
Życiorys
Paweł Chrószcz przyszedł na świat 8 lutego 1900 roku w Załężu, który dziś stanowi część Katowic. Już w styczniu 1919 roku złączył siły z innymi, stając się jednym z współorganizatorów Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. W tym samym roku po raz pierwszy uczestniczył w zmaganiach orężnych podczas I powstania śląskiego, choć jego działania były krótkie, co zmusiło go do ucieczki i schronienia się w Sosnowcu. Po ogłoszeniu amnestii zdecydował się wrócić na Górny Śląsk. Podczas II powstania walczył intensywnie pomiędzy Załężem a Dębem, a w czasach plebiscytu zapewniał bezpieczeństwo polskim wiecom w Koźlu oraz Katowicach, angażując się również w działalność komisariatu plebiscytowego w rejonie Załęże-Dwór.
W trakcie III powstania śląskiego przeszedł cały szlak bojowy załęskiej kompanii, mając w składzie takie miejscowości jak Wyrki, Sławięcice, Kędzierzyn oraz Koźle. Brał także udział w ważnej bitwie pod Górą Świętej Anny. W latach 1911–1939 był aktywnym członkiem załęskiego gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, gdzie przyczynił się do reformy gimnastyki sokolej. Warto podkreślić, że był również trenerem kadry gimnastyczek podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1936 roku.
Gdy wybuchła II wojna światowa, znajdował się na ćwiczeniach wojskowych w Warszawie. Po powrocie do Górnego Śląska, 20 października 1939 roku, wziął udział w działalności konspiracyjnej organizacji „Ku Wolności”, będącej pierwszą podziemną grupą na tym terenie, której celem była pomoc ofiarom wojny. Na ulicy M. Drzymały w Katowicach jego praca obejmowała m.in. powielanie konspiracyjnej gazety. Od grudnia 1939 roku stał na czele tej organizacji, a po jej zjednoczeniu z Polskim Związkiem Wolności w 1942 roku, przejął rolę szefa Oddziału Dywersyjno-Wywiadowczego, wchodząc w skład sztabu Obwodu Śląskiego.
W okresie okupacji niemieckiej oraz po jej zakończeniu, Chrószcz aktywnie działał w Armii Krajowej. W trakcie swojej działalności został wezwany przez katowickie Gestapo w celu naprawy awarii sieci telefonicznej. Wykorzystał tę sytuację do nieustannego wynoszenia najważniejszych dokumentów sprzed wojny, w tym zdjęć powstańców śląskich, przed którymi Niemcy rozpoczęli polowanie. Wiosna 1942 roku była czasem, w którym wspólnie z 13 innymi członkami Polskiej Organizacji Wojskowej przeprowadził atak na katowickie lotnisko, gdzie zniszczono hangary oraz spalono samoloty. W obliczu zagrożenia ze strony Gestapo, we wrześniu 1944 roku udał się w ucieczkę, znajdując schronienie w oddziałach partyzanckich w Beskidach.
Po zakończeniu niemieckiej okupacji współorganizował Milicję Obywatelską w Załężu oraz brał aktywny udział w odbudowie tej dzielnicy. W sferze zawodowej związał się z kopalnią „Kleofas”. W latach 1958–1961 pełnił funkcję przewodniczącego komisji sportowej Polskiego Związku Gimnastycznego oraz przewodniczącego do spraw sędziowskich. W 1960 roku miał zaszczyt być prezesem Okręgowego Związku Gimnastycznego w Katowicach, a w 1967 roku wstąpił do Zarządu Głównego. Był też sędzią sportowym klasy międzynarodowej, co pozwoliło mu na udział w wielu Igrzyskach Olimpijskich. Wśród jego wychowanków w gimnastyce wymienia się m.in: Paweł Świętek, Paweł Gaca oraz Alfred Kucharczyk. W okresie jego prezydencji Okręgowy Związek Gimnastyczny w Katowicach mógł się poszczycić osiągnięciami medalowymi, w tym m.in. Natalii Kot oraz Doroty Jokiel.
Paweł Chrószcz był również aktywnym członkiem Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, gdzie zasiadał w Prezydium krajowej Komisji Weteranów Powstań Śląskich. Zmarł 12 stycznia 1983 roku w Katowicach, a jego ostatnim miejscem spoczynku jest cmentarz przy ulicy P. Pośpiecha.
Życie prywatne
Pochodził z rodziny górniczej z Załęża. Był żonaty z Marią, której panieńskie nazwisko brzmiało Mrowiec. Maria była zaangażowaną członkinią Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, a także uczestniczką III powstania śląskiego oraz działaczką ruchu oporu podczas II wojny światowej.
Para doczekała się syna Alojzego, który odniósł sukcesy jako **pedagog** oraz działacz sportowy. Alojzy był nie tylko członkiem, lecz także trenerem AZS-AWF Warszawa w piłce nożnej i piłce ręcznej. Co więcej, pełnił rolę trenera kadry narodowej w piłce ręcznej kobiet.
Odznaczenia
Paweł Chrószcz jest uhonorowany wieloma ważnymi odznaczeniami, które świadczą o jego wkładzie w rozwój kultury fizycznej oraz społeczeństwa. Oto lista jego medali i odznaczeń:
- krzyż grunwaldu III klasy, przyznany w 1947 roku,
- brązowy krzyż zasługi, otrzymany w 1951 roku,
- medal 10-lecia Polski Ludowej, nadany w 1956 roku,
- odznaka „zasłużony działacz kultury fizycznej”, przyznana w 1960 roku.
Przypisy
- a b c d e f Steuer 2024
- a b c JacekJ. Dubiel JacekJ., Wierni ojczyźnie, „Trybuna Robotnicza”, Katowice: RSW „Prasa – Książka – Ruch”, 05.07.1983 r. [dostęp 06.10.2024 r.]
- a b c d e f g Życie spełnione, „Trybuna Robotnicza”, Katowice: Śląskie Wydawnictwo Prasowe RSW „Prasa – Książka – Ruch”, 19.08.1980 r. [dostęp 06.10.2024 r.]
- a b c d AndrzejA. Niedoba AndrzejA., Na wszystkich frontach, „Trybuna Robotnicza”, Katowice: Śląskie Wydawnictwo Prasowe RSW "Prasa", 03.05.1966 r. [dostęp 06.10.2024 r.]
- Pierończyk 2017, s. 12.
- Złote gody 36 par, „Trybuna Robotnicza”, Katowice: RSW „Prasa – Książka – Ruch”, 17.12.1974 r. [dostęp 06.10.2024 r.]
- Włoczek 2020, s. 111.
- M.P. z 1947 r. nr 125, poz. 789.
- M.P. z 1951 r. nr 74, poz. 1010.
- M.P. z 1956 r. nr 7, poz. 106.
- Odznaczenia działaczy z okazji XV-lecia sportu śląskiego, „Trybuna Robotnicza”, Katowice: Śląskie Wydawnictwo Prasowe RSW "Prasa", 21.03.1960 r. [dostęp 06.10.2024 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Sport i rekreacja":
Wiktor Garcorz | Tadeusz Bujar | Andrzej Gajewski (trener) | Emilia Plewnia | Joanna Smolarek | Sylwester Wilczek | Małgorzata Barlak-Kamasińska | Bogdan Krawczyk (hokeista) | Tomasz Gromadzki | Artur Ślusarczyk | Jerzy Kukuczka | Krzysztof Kciuk | Mateusz Chruściński | Tomasz Sobczak (piłkarz) | Ewald Dytko | Marian Herda | Henryk Wojtynek | Henryk Fabian (szermierz) | Radosław Gil (siatkarz) | Jakub SamelOceń: Paweł Chrószcz