Surowe kary dla drogowych recydywistów

Od 17 września funkcjonuje nowy taryfikator, który za najbardziej niebezpieczne wykroczenia drogowe przewiduje tzw. recydywę. Kierujący, ukarany za wykroczenie objęte recydywą, który w ciągu 2 lat popełni je ponownie, ukarany zostanie podwójną grzywną. W połączeniu z podniesioną liczbą punktów za poszczególne przewinienia, bardzo szybko można stracić uprawnienia do kierowania, o czym przekonało się ostatnio dwoje mieszkańców województwa.

Wprowadzenie wraz z nowym taryfikatorem tzw. recydywy w przypadku najbardziej niebezpiecznych wykroczeń, miało na celu ograniczenie na drodze zachowań skutkujących zagrożeniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez skłonienie do refleksji kierowców, którzy nie zawsze tych przepisów przestrzegają. Bardzo lekceważącym podejściem do nowego prawa wykazał się 70-letni mężczyzna, który w zaledwie 2 tygodnie dwukrotnie rażąco przekroczył prędkość na DK91. Pierwsze wykroczenie miało miejsce 6 października w Podwarpiu, a kolejne 20 października w Siewierzu. Za każdym razem kierowca pędził z prędkością większą o ponad 51 km/h, niż dopuszczały w tym miejscu przepisy. Za popełnione przewinienia policjanci nałożyli na kierującego mandaty w wysokości 1500 złotych i 13 punktów oraz 3000 złotych i kolejne 13 punktów. Tym sposobem na konto nieodpowiedzialnego 70-latka przypisanych zostało 26 punktów, co wiąże się z obowiązkowym badaniem psychologicznym oraz koniecznością przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy.

Podobnie, jak wspomniany mężczyzna, do badania psychologicznego i ponownego egzaminu przystąpić będzie musiała 27-letnia mieszkanka Katowic. Na swoim koncie posiadała już 10 punktów, a  w nieco ponad miesiąc, dwukrotnie przekroczyła dozwoloną prędkość i ukarana została mandatami o łącznej wysokości 3100 złotych i 22 punktami.

Po raz kolejny przypominamy, że nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn najtragiczniejszych wypadków drogowych. Apelujemy zatem o rozwagę na drodze i przestrzeganie przepisów, a zapominalskim przypominamy ilość punktów oraz stawki mandatów za przekroczenia dozwolonej prędkości:

  • 31 – 40 km/h – 9 punktów, 800 złotych, a w recydywie 1600 złotych,
  • 41 – 50 km/h – 11 punktów, 1000 złotych, a w recydywie 2000 złotych,
  • 51 – 60 km/h – 13 punktów, 1500 złotych, a w recydywie 3000 złotych,
  • 61 – 70 km/h – 14 punktów, 2000 złotych, a w recydywie 4000 złotych,
  • powyżej 71 km/h – 15 punktów, 2500 złotych, a w recydywie 5000 złotych.

Policja Śląska

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.