Muzeum Śląskie rozpoczyna cykl MUZA W MUZEUM

Muzeum Śląskie zaprasza na cykl koncertów MUZA W MUZEUM. Na terenie Strefy Kultury powstanie plenerowa scena, na której wystąpią twórcy jazzu, muzyki klasycznej, ambientowej czy elektronicznej. Założeniem wydarzenia jest promowanie młodych artystów reprezentujących różne gatunki muzyczne.

Serię trzech środowych koncertów rozpocznie już 6 lipca występ Tymoteusza Biesa w asyście kwartetu smyczkowego. Pianista, kompozytor i producent muzyczny pochodzi z Mikołowa. Muzyk jest absolwentem katowickiej Akademii Muzycznej i laureatem prestiżowych konkursów, koncertuje nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Słuchaczom zaprezentuje program Chopin: koncert fortepianowy f-moll op. 21.

Tydzień później w Strefie Kultury, za sprawą zespołu We do not pretend, rozbrzmi jazz. Kolektyw tworzony przez studentów i absolwentów śląskiej Akademii Muzycznej eksperymentuje, zestawiając ze sobą brzmienia akustyczne i elektroniczne, a także różne gatunki – w wykonaniach zespołu można odnaleźć nie tylko wiodące brzmienie jazzowe, ale również dźwięki charakterystyczne dla ambientu czy muzyki rockowej. Wystarczy wspomnieć, że wśród muzycznych inspiracji artyści wymieniają chociażby Radiohead. We do not pretend wykona improwizacje oparte na autorskich kompozycjach Fabiana Klimanka.

Cykl zakończy występ duetu 2 Wacky – znani twórcy muzyki improwizowanej zaprezentują połączenie dźwięków instrumentów klawiszowych i perkusji. Jak podobno powiedział duch Milesa Davisa wywołany przez przyjaciół zespołu przed pierwszym koncertem składu: „Taką muzykę grają tylko w Kalifornii, Chicago i Katowicach” – tak występ zapowiadają organizatorzy. Ze sceny plenerowej Muzeum Śląskiego wybrzmią autorskie kompozycje muzyków.

Koncerty odbędą się w środowe wieczory, o godz. 20:00. Bilet kosztuje 10 zł, a w cenie Muzeum Śląskie zapewnia wjazd na wieżę widokową w dniu koncertu w godzinach 20.00–22.00.

Magdalena Kwaśniok
Magdalena Kwaśniok