Noc Muzeów w Katowicach

Jak co roku, w sobotnią noc katowickie muzea i inne instytucje kulturalne zapraszają do zwiedzania wystaw stałych, czasowych i udziału w wydarzeniach zorganizowanych z okazji Nocy Muzeów. Gdzie i co można zobaczyć w Katowicach?

Strefa Kultury
Rozpocznijmy od flagowej śląskiej placówki kulturalnej. Zlokalizowane w Strefie Kultury Muzeum Śląskie regularnie przyciąga miłośników sztuki. W ramach Nocy Muzeów, oprócz zobaczenia wystaw stałych i czasowych, będzie możliwość wzięcia udziału w spotkaniach z pracownikami placówki, naukowcami, a także w oprowadzaniu po budynku muzeum.

Szczegóły: https://muzeumslaskie.pl/pl/aktualnosci/noc-muzeow-2022/

Po wrażeniach wizualnych wystarczy przejść parę kroków, by doświadczyć wrażeń muzycznych na najwyższym poziomie. NOSPR zaprasza fanów muzyki na koncert i muzyczną jogę. Nie zabraknie również atrakcji dla amatorów architektury – na północ zaplanowano rozpoczęcie nocnego zwiedzania budynku docenianego przez architektów na całym świecie.

Szczegóły: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/o-polnocy-w-nospr-muzyczna-odslona-nocy-muzeow

Muzeum Historii Katowic
Zarówno w Budynku głównym, Dziale Etnologii Miasta, jak i Dziale Teatralno-Filmowym Muzeum Historii Katowic w sobotę 14 maja można rozpocząć zwiedzanie stałych wystaw. Placówka z okazji Nocy Muzeów zaplanowała również oprowadzanie po zespole zabytkowego kościółka oraz innych miejscach historycznych znajdujących się w Parku Kościuszki, m.in. wieży spadochronowej.

Szczegóły: https://www.mhk.katowice.pl/index.php/dla-zwiedzajacych/wyklady-wydarzenia/920-noc-muzeow-2022

Spotkanie ze sztuką i pomoc potrzebującym
Nieco wcześniej, bo już o godz. 11:00, rozpocznie się seria wydarzeń w Galerii Szyb Wilson. Oprócz obcowania ze sztuką i odwiedzenia Nikiszowca – zabytkowej dzielnicy Katowic, podczas wydarzenia będzie można wspomóc ukraińskich uchodźców, przekazując na zbiórkę najpotrzebniejsze rzeczy. W planie są również m.in. autorskie oprowadzanie po wystawie, licytacja dzieł sztuki oraz wykład „Muraliści w proteście przeciwko wojnie na Ukrainie, Ulica jako galeria sztuki politycznie zaangażowanej”.

Szczegóły: https://www.facebook.com/events/1006012673391613?ref=newsfeed

To oczywiście tylko kilka z miejsc, które można odwiedzić 14 i 15 maja. Do zwiedzania zapraszają również galerie sztuki współczesnej, jak chociażby BWA, czy znane i klimatyczne tereny poprzemysłowe: Fabryka Porcelany i Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA. Noc Muzeów to idealna okazja, by nie tylko za darmo odwiedzić stałe wystawy, ale również zobaczyć miejsca, do których każdego innego dnia w roku nie dotrzemy nawet w cenie biletu.

Magdalena Kwaśniok
Magdalena Kwaśniok