„Stanowcze nie dla CPK w Podlesiu!” – mieszkańcy przeciwko budowie Kolei Szybkiej Prędkości

W poniedziałek odbyło się spotkanie mieszkańców Podlesia z posłanką Ewą Kołodziej oraz radnymi Beatą Balą i Jarosławem Makowskim. Rozmowa dotyczyła przebiegu Kolei Dużych Prędkości przez południowe dzielnice Katowic. „Nie zgadzamy się na wyburzenia naszych domów, niech rewitalizują istniejącą kolej, nie potrzeba nam nowych torów!” – mówił jeden z mieszkańców.

Ustalono, że żaden z zaproponowanych przez CPK wariantów przebiegu linii kolejowej przez Podlesie i inne południowe dzielnice Katowic nie zyskuje akceptacji mieszkańców. Za tym stanowiskiem stoją różne argumenty, m.in. społeczne i środowiskowe. Zgodnie z ustaleniami powstanie strona, na której publikowane będą wszystkie informacje dotyczące przebiegu KDP przez Katowice. Mieszkańcy Podlesia zapowiedzieli współpracę z innymi samorządami w tej samej sytuacji.

Radni apelowali do mieszkańców o determinację oraz uczestniczenie w innych spotkaniach związanych ze sprawą. Kolejne rozmowy, tym razem organizowane przez władze miejskie, odbędą się 4 lutego o godz. 13.00 w Sali Koncertowej Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów przy Placu Sejmu Śląskiego 2 oraz 14 lutego o godz. 17.30 w auli Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej przy ul. Harcerzy Września 3.

Przede wszystkim dziękujemy za spotkanie w sprawie proponowanych śladów przebiegu Kolei Dużych Prędkości przez Katowice. Dziękujemy, że tak licznie przyszliście pokazać, że w Katowicach obowiązuje zasada: Nic o nas bez nas.

Radny Jarosław Makowski/Facebook

Radna Beata Bała przekazała na Facebooku link do ankiety konsultacyjnej, w której mieszkańcy mogą podzielić się swoją opinią oraz wyrazić sprzeciw wobec propozycji przebiegu linii kolejowej.

Natalia Wrocławska
Natalia Wrocławska