Mieszkańcy organizują protest przeciwko MPGK Katowice

Członkowie stowarzyszenia Miasto Bez Smrodu zapowiedzieli protest przed budynkiem składowiska Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalej przy ul. Milowickiej. Mieszkańcy Katowic, Sosnowca i Czeladzi od lat zmagają się z uciążliwym odorem przetwarzanych odpadów – stowarzyszenie powstało w 2019 roku i od tego czasu jego członkowie próbują zainteresować tematem zarówno władze samorządowe, jak i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach.

Dzięki działaniom aktywistów, Miasto Katowice podjęło starania, by ograniczyć uciążliwości spowodowane składowiskiem; rozpoczęto budowę hali hermetycznej, co ma poprawić sytuację w okolicznych dzielnicach. Tym samym władze miejskie niejako przyznały się do tego, że mieszkańcy mają powody do odczuwania dyskomfortu, a jednak w opinii organów administracji, nie na tyle, by składowisko zlikwidować. Podobnie sytuację ocenił Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, twierdząc, że odór, choć odczuwalny, nie zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców.

Stowarzyszenie odwołało się od decyzji wojewódzkiego organu; jedynym celem organizacji jest bowiem całkowite zamknięcie zakładu: – Oczywiście, planujemy kolejne działania. Ten problem musi zniknąć i taki mamy cel. Mamy dość czekania w nieskończoność. Rozwiązanie jest takie, że ten zakład należy przenieść w odludne miejsce. Obecnie usytuowany jest z odległości kilkunastu metrów od pierwszych zabudowań. Ludzie nie mogą tak żyć, a obecna władza na to pozwala – skomentował Mariusz Guzera, prezes stowarzyszenia zwykłego Miasto Bez Smrodu.

Protest rozpocznie się 25 października o godzinie 8:00.

Magdalena Kwaśniok
Magdalena Kwaśniok