Katowice Miasto Owoców. Śląski Ruch Klimatyczny rusza z akcją zadrzewienia miasta

Śląski Ruch Klimatyczny zaprasza mieszkańców Katowic do wspólnej akcji zazielenienia miasta. Na terenach miejskich mają zostać posadzone drzewa i krzewy owocowe. Aktywiści klimatyczni zachęcają do zgłaszania lokalizacji, w których katowiczanom brakuje zieleni:

„Czego więc potrzebujemy? WASZYCH ZGŁOSZEŃ.
Dajcie znać, gdzie chcielibyście i chciałybyście abyśmy my posadzili nowe drzewa. Musicie jednak pamiętać o kilku prostych zasadach:

• Teren musi być miejski – tereny prywatne, spółdzielcze lub o budzących wątpliwość aktach własności zostaną odrzucone.
• Duże drzewa sadzi się w odstępach około 4 metrów, krzewy owocowe w odstępach metrowych, im większy zaproponujecie zieleniec tym lepiej dla Waszego mikrosadu!
• Teren musi być ogólnodostępny dla wszystkich, nie może być ogrodzony. Chcemy, aby każdy i każda z Was mogła się cieszyć dostępem do sadów.
• Proponowany zieleniec musi się znajdować w odległości 5 metrów (5 kroków) od ciągów komunikacyjnych, tj. ulic, ścieżek rowerowych i chodników” – zaznaczyli pomysłodawcy inicjatywy.

Przy tym aktywiści podkreślają, że mieszkańcy mają się nie obawiać składania propozycji, nawet jeśli te będą niemożliwe do zorganizowania: „Jesteśmy od tego, by je wstępnie zweryfikować i listę zgłoszonych przez Was miejsc przekazać Zakładowi Zieleni Miejskiej w Katowicach”. Ostateczna decyzja będzie bowiem zależała od specjalistów.

Zgłoszenia można wysyłać za pomocą formularza (https://bit.ly/2WMaTgu) lub w wiadomości prywatnej na Messengerze na profilu Śląskiego Ruchu Klimatycznego. Propozycje będą przyjmowane do 20 października 2021 r.

Magdalena Kwaśniok
Magdalena Kwaśniok