Srebrne Katowice – Niemapa dla seniorów i nie tylko

Co piąty katowiczanin jest seniorem, a w przyszłości udział osób w wieku 65+ w miastach ma znacznie wzrosnąć. Dlatego kolektyw Mamy Projekt we współpracy z Urzędem Miasta Katowice, wydał kreatywny przewodnik – NIEMAPĘ KATOWICE (NIE TYLKO) DLA SENIORÓW. Wizyta na Nikiszu, spacer po Lesie Murckowskim czy relaks na plaży w Dolinie Trzech Stawów, to tylko niektóre z propozycji na spędzanie czasu w stolicy Województwa Śląskiego. NIEMAPA zachęca do odkrywania Katowic, ale też do aktywnego uczestniczenia w życiu miasta.

– W Katowicach, od lat zwracamy szczególną uwagę na rolę seniorów w życiu społecznym naszego miasta. Stąd wychodząc naprzeciw ich potrzebom wdrożyliśmy szereg działań, takich jak: „Srebrny Telefon”, telefon zaufania dedykowany seniorom, „Złota rączka dla seniora”, czy uruchomiliśmy Katowickie Centrum Seniora. Powołałem także pełnomocnika ds. seniorów, którego zadaniem jest podejmowanie działań podnoszących poziom i jakość życia seniorów. Teraz udostępniamy Niemapę, która z pewnością ułatwi zaplanowanie wolnego czasu, pomoże czegoś się dowiedzieć, a skorzystać z niej mogą nie tylko seniorzy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Uniwersytety Trzeciego Wieku cieszą się popularnością, a w wielu miastach inwestuje się w przeróżne atrakcje dla osób starszych. – Dzieje się tak dlatego, że seniorzy chcą działać, rozwijać się i poznawać, a nie siedzieć w domach. Nasza najnowsza NIEMAPA KATOWICE (NIE TYLKO) DLA SENIORÓW będzie zachęcać osoby starsze do zabrania krewnych i znajomych na ciekawe wycieczki po mieście.  W Katowicach każdy – niezależnie od wieku – znajdzie coś dla siebie: trochę ruchu, kultury, techniki, miejskich atrakcji i wyciszenia na łonie natury. Na NIEMAPIE podpowiadamy też z jakich programów miejskich mogą korzystać seniorzy. Przypominamy czym jest Katowicka Karta Mieszkańca, Srebrny Telefon czy program Złota Rączka. – mówi Joanna Studzińska z kolektywu Mamy Projekt. 

Na NIEMAPIE KATOWICE (NIE TYLKO) DLA SENIORÓW pojawiło się kilkanaście katowickich atrakcji – dla miłośników kultury i sztuki, zdrowego trybu życia czy odkrywania sąsiednich osiedli.  – Na NIEMAPIE pokazujemy wiele opcji spędzania wolnego czasu. Katowice to przecież tętniące życiem miasto, w którym jest co robić. Z jednej strony mamy tężnie solankowe w parku Zadole dla osób dbających o zdrowie. Z drugiej – wystawę zabytkowej porcelany Giescheczy podziemne wystawy w Muzeum Śląskim dostępne dla osób o bardzo różnych ograniczeniach. Dla jednych atrakcją będzie spacer po rezerwacie florystycznym Ochojec, a dla innych odkrywanie Giszowca – dzielnicy z historią. – wymienia Małgosia Żmijska z kolektywu Mamy Projekt. 

Seniorzy kochają Katowice, a dowodem na to są liczne wpisy w NIEMAPOWYM albumie, który cieszył się popularnością podczas premiery wydawnictwa na Dniach Seniora. Na katowickim rynku seniorzy wpisywali swoje wspomnienia i doceniali uroki miasta: “Przyjechałam do Katowic i… zostałam na zawsze. Moje ulubione katowickie osiedle – Tysiąclecie, jest zielone i pełne fantazji”, “Park Kościuszki jest dobrym od lat dla dzieci i nas seniorów”, “Poznałam Katowice w 1970 roku (…) często chodziliśmy do Teatru Śląskiego, BWA – robimy to nadal mimo upływu lat. Lubię Katowice i widzę jak bardzo się zmieniają”. Album znajduje się w Centrum Informacji Turystycznej i można się do niego wpisywać.

Papierową wersję NIEMAPY KATOWICE (NIE TYLKO) DLA SENIORÓW można za darmo odebrać w Miejskich Domach Kultury oraz w Centrum Informacji Turystycznej w Katowicach. Wersja on-line do pobrania na stronie: https://niemapa.pl/niemapy/katowice-seniorzy/

Urząd Miasta Katowice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.