Znamy wyniki VIII edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach

119 zadań wybrali mieszkańcy w tegorocznym głosowaniu. Frekwencja wyniosła 15,84– najmłodszy głosujący mieszkaniec miał niespełna miesiąc, a najstarszy 99 lat! Najchętniej głosowali mieszkańcy Podlesia, na drugim miejscu Załęże, na trzecim – Murcki. 

–  Dziękuję za duże zaangażowanie katowiczanom, którzy pisali projekty, jak i wszystkim głosującym, których było ponad 43 tysiące. Osoby te udowodniły, że budżet obywatelski jest świetnym narzędziem rozwijania dzielnic Katowic i wpływania na życie społeczności lokalnych – mówi prezydent Marcin Krupa. – Przez ostatnie siedem lat zrealizowaliśmy w Katowicach ponad 750 projektów zgłoszonych przez mieszkańców o wartości przekraczającej 100 mln złPomaga nam to budować i wzmacniać społeczeństwo obywatelskie. Jeśli ktoś korzysta z wodnego placu zabaw, drogi rowerowej czy ławeczki osiedlowej, na którą wcześniej głosował, to później chętniej uczestniczy w następnych edycjach budżetu obywatelskiego i namawia do tego samego swoich sąsiadów – dodaje prezydent. 

W ósmej edycji katowickiego budżetu obywatelskiego mieszkańcy zgłosili 330 propozycji zadań. Ostatecznie, po weryfikacji formalno-prawnej oraz procedurze odwoławczej, mieszkańcy głosowali na257 projektów (228 zadania lokalne i 29 ogólnomiejskich) – rekordowe 78% spośród wszystkich zgłoszonych. Tegoroczna pula BO wyniosła 15,6 mln zł i po raz kolejny była największa w Polsce w przeliczeniu na mieszkańca wśród miast wojewódzkich. W tegorocznym głosowaniu odnotowano frekwencję na poziomie 15,84%. Po raz pierwszy w historii katowickiego Budżetu Obywatelskiego frekwencja we wszystkich jednostkach pomocniczych przekroczyła próg 10%.

Spośród wszystkich osób, które zagłosowały większość stanowiły kobiety – ponad 56%. Frekwencja była mocno zróżnicowana w różnych grupach wiekowych. Największa (23%) została odnotowana wśród mieszkańców w wieku 35-44 lat. W pozostałych grupach wiekowych wyglądała następująco: osoby do 16. roku – 21%, 17-24 lat – 14%, 25-34 lat – 20%, 45-54 lat – 15%, 55-64 – 12%, 65 i więcej lat – 10%. Najstarszy mieszkaniec, który zdecydował się oddać głos na projekty miał 99 lat, a najmłodszym uczestnikiem głosowania – za pośrednictwem rodziców – było niespełna miesięczne dziecko.

Tradycyjnie w dzielnicach frekwencja była bardzo zróżnicowana. Podobnie jak w ubiegłym roku najchętniej głosowali mieszkańcy Podlesia (31,73%). Drugie miejsce pod tym względem zajęło 
Załęże (26,32%), a trzecie Murcki (25,38%). Tym samym do tych najaktywniejszych dzielnic, zgodnie z decyzją prezydenta, trafią w przyszłym roku dodatkowe, bonusowe środki – ponad 21 tys. złdla Podlesia, 13 tys. zł dla Załęża oraz prawie 9 tys. zł dla Murcek. 

Katowiczanie wybrali do realizacji łącznie 119 projektów. Wśród projektów ogólnomiejskichnajwięcej głosów uzyskał projekt „BEZPIECZNE KATOWICE” dotyczący zakupu samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Katowicach Podlesiu, który zebrał aż 11285 głosów mieszkańców. Koszt realizacji projektu wyniesie 900 tys. zł. Drugie miejsce zajął projekt dotyczący rewitalizacji stawu Kozubek i utworzenie wokół niego zielonej strefy wypoczynku dla mieszkańców. Staw znajduje się przy ul. Obroki, na terenie po byłej kopalni węgla kamiennego „Kleofas”. Ten projekt otrzymał 8 221 głosów (wartość zadania 1,8 mln zł) i  jest to zadanie o charakterze dwuletnim, więc jego realizację Zakład Zieleni Miejskiej zakończy w 2023 r. Trzecie miejsce zajęło zadanie dotyczące Modernizacji boisk sportowych dla mieszkańców Katowic zlokalizowanych przy Szkole Podstawowej nr 54 (7 392 głosy),  jednak wartość tego zadnia, nie mieściła się w wolnych środkach po odliczeniu wartości dwóch pierwszych zadań. Dlatego zgodnie z Regulaminem BO do realizacji przeznacza się kolejny projekt, który mieści się w tej puli, a więc z miejsca czwartego, i jest to „SkończMY ze smogiem w Katowicach” o wartości 100 tys. zł, który uzyskał 7 162 głosy. 

Pięć zadań, ze względu na swój złożony charakter, konieczność uzgodnień oraz uzyskania pozwoleń otrzymała podczas weryfikacji merytorycznej status zadań dwuletnich. Ich realizacji należy spodziewać się w 2023 roku, natomiast pozostałe 114 zadania zostaną zrealizowane już w przyszłym roku. 

Rowerzystów na pewno ucieszy fakt, że mieszkańcy zdecydowali o realizacji licznych inwestycji w infrastrukturę rowerową. To m.in.: ścieżki rowerowe od ul. Meteorologów do ul. Francuskiej (łączącej Osiedle Zgrzebnioka z tą częścią Śródmieścia), wzdłuż ul. Kochłowickiej (od ul. Barlickiego do ul. Witosa), kontynuacja ścieżki wzdłuż ul. Mieszka I i ul. Tysiąclecia do Al. Bolesława Krzywoustego.Na ul. Medyków (od ul. Zarańskiego do Szpitala Kolejowego) powstaną pasy rowerowe, a na ul. Wojewódzkiej (na odcinku od ul. Kochanowskiego do ul. Francuskiej) pojawi się kontraruchrowerowy. Powstanie również bezpieczny przejazd przez skrzyżowanie ul. Powstańców/Damrota na Osiedlu Paderewskiego. Zmieniona zostanie nawierzchnia drogi rowerowej wzdłuż ul. Mysłowickiej (od ul. Kolistej do ul. Szopienickiej) oraz pojawią się stojaki rowerowe przy placach zabaw w Parku Kościuszki.


Zadowoleni mogą być także właściciele i miłośnicy czworonogów. Decyzją mieszkańców powstanątrzy nowe psie wybiegi: w Załężu, na Osiedlu Tysiąclecia oraz w Piotrowicach. Natomiast na Koszutce, w miejscu, gdzie właściciele czworonogów wyprowadzają swoich pupili, pojawi się ogrodzenie (park Budnioka).

Jak co roku katowiczanie chętnie oddawali swoje głosy na zadania związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem. W Podlesiu lampami LED doświetlonych zostanie 9 przejść dla pieszych wzdłuż ul. Armii Krajowej i Uniczowskiej. W Kostuchnie z kolei, pojawi się radarowy wyświetlacz prędkości, który będzie sygnalizował kierującym pojazdami ew. przekroczenie dopuszczalnej prędkości (w rejonie Miejskiego Przedszkola nr 42). W Zarzeczu pojawią się podświetlone znaki informujące o dwóch przejściach dla pieszych na ul. Grota Roweckiego, a nowe, aktywne oznakowanie przejścia dla pieszych pojawi się na ul. Granicznej przy Szkole Podstawowej nr 4. Trzy punkty kamerowe monitoringu miejskiego pojawią się w Dąbrówce Małej, dwa na Osiedlu Kukuczki w Bogucicach, a jeden obejmie swoim zasięgiem plac zabaw w Zarzeczu.

​Wśród mieszkańców aktywny udział w BO brali także miłośnicy sportu. Obiekt Ośrodka Sportowego  „Podlesianka” wzbogaci się o system automatycznego nawadniania boiska, a przy jednej z trybun pojawi się nowe ogrodzenie. W Parku Murckowskim ustawione zostaną wielofunkcyjne ławki fitness, natomiast w Janowie (przy ul. Zamkowej) powstanie siłownia „Street workout” – park do ćwiczeń dla młodzieży. Dodatkowo przeprowadzone zostaną remonty boisk szkolnych m.in. w Bogucicach, Brynowie i Kokocińcu. 

W trzech południowych dzielnicach – Zarzecze, Kostuchna i Podlesie – odbędą się w 2022 r. Jarmarki Bożonarodzeniowe. W Ligocie zrealizowany zostanie projekt zakładający organizację w okresie letnim cyklu warsztatów tanecznych dla mieszkańców. Dzięki głosom mieszkańców zespół Katosie z Załęża nagra dwa utwory muzyczne z wideoklipem. Z kolei mieszkańcy Osiedla Witosa będą mogli uczestniczyć w kolejnych imprezach kulturalnych, a to za sprawą sprawdzonego już cyklu wydarzeń zawartych w projekcie #LOOK 5 / Dom Kultury na Witosa.

Co ciekawe, pomimo uruchomienia w Katowicach kolejnej edycji Zielonego Budżetu z pulą środków 3 mln zł, sporo zadań zgłoszonych do BO dotyczyło również ekologii czy rewitalizacji zieleni miejskiej. Najciekawszymi projektami w tej kategorii wybranymi do realizacji głosami mieszkańców są zadania lokalne: „Ścieżka edukacyjna polskich drzew na Bolinie” oraz „Zielone chodniki w centrum Katowic – pasy zieleni na chodnikach przy ul. Żwirki i Wigury i ul. Mikołowskiej” – polegający na odbrukowaniu części chodnika na fragmentach dwóch ulic i w tak uwolnionej przestrzeni, posadzeniu różnego rodzaju roślin oraz drzew.

Pełne wyniki głosowania dostępne są na stronie www.BO.Katowice.eu

Zadania o charakterze ogólnomiejskim wybrane przez mieszkańców do realizacji:

*LICZBA GŁOSÓWNR ID ORAZ TYTUŁ ZADANIAWARTOŚĆ PROJEKTU
1.11 285M/31/VIII – „BEZPIECZNE KATOWICE” – Zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Katowicach Podlesiu900 000 zł
2.8 221M/09/VIII – Przywróćmy światu Staw Kozubek! Dla Osiedla Witosa, Załęża i całych Katowic1 800 000 zł
4.7 162M/13/VIII – SkończMY ze smogiem w Katowicach100 000 zł
5.6 527M/43/VIII – Stop dzikim wysypiskom śmieci – profesjonalne fotopułapkina ratunek!32 000 zł
20.1 824M/11/VIII – IV Piano-Tężnia Festiwal 202225 000 zł
21.1 514M/25/VIII – Dziś – wirtualni, jutro – realni przedsiębiorcy! Symulacje biznesowe dla katowickich szkół ponadpodstawowych35 000 zł
22.1 297M/16/VIII – Zakup nowości wydawniczych – książek i audiobooków dla Filii 35 Obcojęzycznej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach12 000 zł
23.1 090M/30/VIII – „Zaczytani w katowickich parkach”. Montaż biblioteczek plenerowych w katowickich parkach – Budnioka, Bogucickim, Zadole, Kościuszki, Olimpijczyków, 3 Stawy wraz z zakupem do nich książek60 940 zł
25.800M/19/VIII – Zakup odzieży klubowej dla zawodników UKS Pałac Młodzieży Katowice reprezentujących Miasto Katowice w turniejach szachowych21 000 zł
28.427M/04/VIII – Bajtel rozrabiaka – wakacyjne kuglowanie15 000 zł

*Kolumna prezentuje miejsca w głosowaniu, więcej wyjaśnień w tekście powyżej

Urząd Miasta Katowice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.