18. MDAG już na półmetku. Co jeszcze warto zobaczyć?

Nagrodzony w Locarno dokument Pawła Łozińskiego, pasjonujące filmowe śledztwo w sprawie największego polskiego filmu science-fiction czy poruszająca opowieść o „najpiękniejszym chłopcu na świecie”, czyli Tadziu ze „Śmierci w Wenecji” Viscontiego. Tematy społeczne, filmy o sztuce, ekologii i zwierzętach. Rozmowy o architekturze czy o realizacji filmów w pandemii, a dla najmłodszych – filmy o trudnej sztuce akceptacji i warsztaty z psychologiem. To wszystko jeszcze do niedzieli, 12 września, w katowickich kinach Silesia Film, gdzie trwa 18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity.

Przed śląską publicznością filmową jeszcze niecałe pięć dni festiwalowych emocji i spotkań z najlepszym światowym dokumentem w ramach 18. Millennium Docs Against Gravity, którego śląska edycja odbywa się w katowickich kinach: KosmosŚwiatowid i Rialto. Podpowiadamy, co jeszcze warto, a nawet trzeba obejrzeć i czego zdecydowanie nie można przegapić.

Jeszcze w środę zapraszamy na dwa wydarzenia w Kinie Kosmos. Już o 18.00 wszyscy miłośnicy sztuki komiksu będą mogli obejrzeć „W Centrum Komiksu” – świetny dokument portretujący, w nieco humorystyczny sposób, społeczność komiksiarzy i opowiadający historię warszawskiego Centrum Komiksu – najstarszego sklepu z komiksami w Polsce. Po filmie o specyfice kultury komiksu, jej filmowym i prawdziwym obliczu oraz o portretowaniu ważnych dla małych społeczności miejsc porozmawiamy z reżyserem „W Centrum Komiksu”, Maciejem Bierutem. W środę w Kinie Kosmos warto zostać chwilę dłużej, bo o 20.15 śląscy widzowie będą mieć niepowtarzalną okazję zobaczenia – zupełnie przedpremierowo – „Ucieczki na srebrny glob” – najnowszego filmu Kuby Mikurdy opowiadającego fascynującą historię realizacji jednego z największych projektów filmowych polskiej powojennej kinematografii, czyli „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego. Z reżyserem dokumentu spotkamy się po filmie i zapytamy o kulisy realizacji tego niezwykłego filmowego śledztwa. Nie można przegapić.

Widzom, których szczególnie interesuje historia kinematografii i kulisy filmowego życia, polecamy szczególnie jedyny pokaz filmu „Najpiękniejszy chłopiec na świecie”. Dokument, który zobaczymy w niedzielę w Kinoteatrze Rialto, opowiada o losach Björna Andresena, który w 1970 roku zagrał Tadzia w „Śmierci w Wenecji” Luchino Viscontego. To przejmujący obraz życia, które poza ekranem toczyło się różnymi, często bardzo zaskakującymi i niełatwymi drogami.

Pokazu, którego zdecydowanie pominąć nie można, szczególne, że jest to jedyny seans tego filmu na Festiwalu, to czwartkowa projekcja „Filmu balkonowego”Pawła Łozińskiego w Kinie Kosmos. W tym nagrodzonym kilka tygodniu temu na festiwalu w Locarno dokumencie wybitny polski dokumentalista Paweł Łoziński przygląda się ludziom ze swojego balkonu w kamienicy na warszawskiej Saskiej Kępie. Zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad dwa lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom.

Intymne portrety zwykłych ludzi – tych, których codzienne życie zostało naznaczone przez pandemię covid-19 – obserwujemy w polskim dokumencie „Polaków portret własny”. To roczny zapis pandemicznej rzeczywistości w polskich domach. Składają się na niego osobiste nagrania filmowych bohaterów oraz dokumentalna rejestracja polskich realiów w czasie pandemii COVID-19. Na specjalny pokaz filmu połączony ze spotkaniem z jego twórcami – reżyserami Jakubem Drobczyńskim i Maciejem Białoruskim oraz montażystą Jakubem Radosem – zapraszamy w sobotę, 11 września, do Kinoteatru Rialto.

W ferworze festiwalowych emocji nie zapominamy o młodych widzach. Czeka na nich drugi z cyklu niedzielnych pokazów w ramach sekcji OKI DOKI – tym razem poświęcony tematyce akceptacji. Pokażemy filmy uczące wyrozumiałości i akceptacji dla siebie i innych wokół nas: przypominające, że w relacjach warto skupiać się na tym, co dobre i wartościowe. W szwajcarskim filmie „Trio” twórcy pokazują złożony świat emocji trójki nastoletnich przyjaciół, a w „Tikach Felixa” wraz ze zmagającym się z zespołem Tourette’a bohaterem uczymy się walczyć z uprzedzeniami i stygmatyzacją w najbliższym otoczeniu. Gościem pokazu będzie Joanna Klus – psycholożka i terapeutka dziecięca, która z młodymi widzami porozmawia o akceptacji, emocjach i umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

To tylko kilka wybranych propozycji z bogatego programu Festiwalu, który – jeszcze do 12 września – w naszych katowickich kinach. O pozostałych filmach można przeczytać – i kupić na nie bilety – na Filmowa.net i na stronie mdag.pl.

Przypominamy również, że Uroczysta Gala Zamknięcia Festiwalu, podczas której dowiemy się, który film konkursowy zdobył Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego, odbędzie się już w piątek, 10 września w Kinoteatrze Rialto.

Zapraszamy!

Silesia Film

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.