Przeszłość w najlepszym ujęciu. Zbiory Filmoteki Śląskiej już w sieci

Unikatowy zbiór slajdów reklamowych z nieistniejącego już kina „Rondo” w katowickim Spodku, oryginalne projekty kostiumów filmowych autorstwa wybitnej, pochodzącej z Chorzowa kostiumografki Barbary Ptak czy budzące wspomnienia filmowe obrazy Katowic sprzed pół wieku. To tylko część niezwykłych zbiorów Filmoteki Śląskiej w Katowicach, które teraz można oglądać w sieci. Właśnie ruszyła strona internetowa Filmoteki Śląskiej zrealizowana w ramach projektu Śląskie Digitarium.

Powstała w październiku 2000 roku z inicjatywy Śląskiego Towarzystwa Filmowego i prowadzona przez Instytucję Filmową Silesia Film Filmoteka Śląska jest jedyną w Polsce filmoteką regionalną. Mieszcząca się w budynku katowickiego Kina Kosmos Filmoteka gromadzi, przechowuje i udostępnia filmy na taśmach 8 mm, 16 mm i 35 mm, a także pozyskuje i przechowuje inne materiały związane z filmem i kinematografią: fotosy, plakaty, scenariusze, programy kinowe, dokumenty, projekty, czasopisma, książki itp. Do tej pory najciekawsze eksponaty z filmotecznych piwnic można było oglądać na czasowych wystawach w galerii „Przed seansem” w Kinie Kosmos, a filmowe archiwalia – na tematycznych pokazach w kinach Instytucji Filmowej Silesia Film. Od teraz – dzięki nowo powstałej stronie Filmoteki Śląskiej działającej pod adresem filmotekaslaska.com – będzie można bezpłatnie oglądać stale powiększającą się kolekcję filmotecznych zbiorów.

Już teraz na stronie znajdziemy ponad 300 eksponatów m.in. stare programy kinowe o walorach kolekcjonerskich, projekty kostiumów Barbary Ptakkinowe slajdy reklamowe z lat 1960-70 pochodzące z nieistniejącego już kina „Rondo” w katowickim Spodku, a przede wszystkim odrestaurowane przez specjalistów materiały filmowe: reportaże z regionalnych wydarzeń, unikatowe materiały archiwalne czy zapisane na taśmie filmowej obrazy zmieniającego się świata. Najciekawsze z dostępnych już teraz filmowych archiwaliów to amatorski film „Jak w ulu” Józefa Jóźwiaka i Jana Stabika z Amatorskiego Klubu Filmowego „Iks” z Mikołowa pokazujący okolice Rynku w Katowicach z lat 70. ubiegłego wieku czy dwa materiały, które trafiły do Filmoteki ze zbiorów Parku Śląskiego, czyli: „Montaż konstrukcji dachowej hali głównej Wojewódzkiej Hali Widowiskowo-Sportowej w Katowicach” przedstawiający kolejne etapy przygotowań i montaż dachu katowickiego „Spodka” oraz Główne obiekty zaplecza Wojewódzkiej Hali Widowiskowo-Sportowej w Katowicach”. Filmy zostały w Filmotece Śląskiej zdigitalizowane i odrestaurowane.

Cyfryzacja i odnawianie starych materiałów filmowych przy użyciu najnowszych technologii oraz nowoczesnych urządzeń to jedno z działań Filmoteki Śląskiej prowadzonych w ramach projektu Śląskie Digitarium. Digitalizacja i udostępnianie zasobów instytucji kultury województwa śląskiego. Śląskie Digitarium to projekt realizowany przez cztery instytucje kultury województwa śląskiego: Bibliotekę Śląską (lidera projektu), Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, Instytucję Filmową Silesia Film oraz Operę Śląską w Bytomiu. Celem przedsięwzięcia jest digitalizacja oraz udostępnienie zasobów kultury województwa śląskiego poprzez kompleksowy system cyfryzacji, archiwizacji i prezentacji zbiorów. W efekcie powstaną 153 TB danych, a internetowej publiczności zostanie udostępnionych łącznie ponad 93 tys. obiektów prezentujących dokumenty piśmiennicze, filmy, zabytkowe eksponaty oraz rekwizyty i kostiumy operowe. Zasoby będą prezentowane w ramach unowocześnionej Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. Zwieńczeniem projektu będzie utworzenie agregatora – regionalnego serwisu dostępowego, indeksującego oraz prezentującego dane z wytypowanych serwisów internetowych, m.in.: Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, serwisu audiowizualnego, Encyklopedii Województwa Śląskiego, podręcznika edukacji regionalnej, bibliografii regionalnej oraz katalogu OPAC Biblioteki Śląskiej.

Zadaniem uruchomionej właśnie strony Filmoteki Śląskiej jest także prezentacja materiałów z projektu Śląskie Digitarium. Aktualnie trwają prace nad cyfryzacją i rekonstrukcją materiałów z projektu: są one wprowadzane na stronę i udostępniane użytkownikom do przeglądania. Całość zasobów projektu Śląskie Digitarium znajdzie się na stronie do końca 2022 roku.

Co warto podkreślić – strona Filmoteki Śląskiej nie jest zamkniętym muzeum filmotecznych zbiorów: ciągle wzbogaca się o nowe publikacje, zamieszczane i udostępniane będą kolejne materiały, kolekcje i dokumenty. Warto więc być na bieżąco i co jakiś czas zaglądać do Filmoteki Śląskiej w wersji online.

Zapraszamy na filmotekaslaska.com

Instytucja Filmowa Silesia Film

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.