Miejska Partyzantka Ogrodnicza przeprowadziła debetonizację w Katowicach

Aktywiści miejscy, skupieni wokół organizacji antyRAMA oraz Śląskiego Ruchu Klimatycznego, przeprowadzili debetonizację w centrum Katowic.

Miejska Partyzantka Ogrodnicza wzięła na celownik chodnik przy ul. Sokolskiej, gdzie społecznicy najpierw usunęli czterdziestokilogramowe płyty, które jak sami piszą, pamiętają „czasy świetności betonu i spychania pieszych na dno ich własnych płuc”, by następnie zasadzić rośliny przygotowane do walki w trudnych miejskich warunkach. W swoich działaniach aktywiści nie zapomnieli o pieszych; usunęli jedynie wąski pas chodnika, pozostawiając przechodniom przejście o szerokości dwóch metrów. Przechodzących przy ul. Sokolskiej mieszkańców od jezdni będzie oddzielać sześć krzewów z gatunków żywopłotowych – porzeczka, berberys oraz jałowiec. W działaniach wziął udział katowicki radny, Łukasz Borkowski.

Jak opisują aktywiści, całe zajście z daleka obserwowała zarówno policja, jak i Straż Miejska: „szanowna policja i takaż Straż Miejska jeździła tam i z powrotem (śl. sam i na zod), doglądając kątem oka postępów prac”.

Miejska Partyzantka Ogrodnicza zrzesza osoby, które są zmęczone brakiem zieleni w polskich miastach. Aktywiści na własną rękę zmieniają najbliższe otoczenie, wykonując pracę, którą powinny wykonywać miejskie władze. Akcję można wesprzeć za pośrednictwem platformy Patronite.

Magdalena Kwaśniok
Magdalena Kwaśniok