Na terenie Wełnowca powstanie mural Śląskiego Ruchu Klimatycznego

Śląski Ruch Klimatyczny ogłosił, że w najbliższych miesiącach ścianę budynku na terenie Wełnowca ozdobi mural, którego pomysłodawcami są członkowie i członkinie organizacji. Projekt ma być nie tylko kolejnym estetycznym elementem na mapie miasta – ma również sprowokować katowiczan do szerszej debaty na temat wartości bliskich Ruchowi Klimatycznemu. Właśnie w tym kontekście, wobec postindustrialnego charakteru dzielnicy, wybór lokalizacji wydaje się szczególnie uzasadniony. 

Autorką projektu została znana w regionalnych kręgach artystycznych Małgorzata Rozenau – malarka i projektantka graficzna związana z katowicką Akademią Sztuk Pięknych, która wspiera działania Śląskiego Ruchu Klimatycznego. Jak podkreśla organizacja, ostateczny projekt jest wynikiem działań prowadzonych przez cały ubiegły rok, w tym również konsultacji w wewnętrznych strukturach ruchu. Członkinie oraz członkowie wyrazili swoją opinię na temat tego, jakie wartości powinien reprezentować mural. Pomysły sympatyków organizacji znalazły swój wyraz w wybranym projekcie, którego fragment można zobaczyć w poście na profilu Facebook Śląskiego Ruchu Klimatycznego. Mural znajdzie się na ścianie budynku przy ul. Gnieźnieńskiej. 

Jak poinformowała organizacja, aktualnie są ustalane terminy prac przygotowawczych, a przewidywana prezentacja muralu ma nastąpić w lipcu tego roku.

Magdalena Kwaśniok
Magdalena Kwaśniok