Teatr Bez Sceny


Teatr Bez Sceny to wyjątkowa instytucja teatralna, która powstała w 1997 roku. Jego inicjatorem był Andrzej Dopierała, którego pasja i wizja stworzyły przestrzeń do sztuki kameralnej. Teatr koncentruje się na przedstawianiu bogatego dorobku polskiej oraz światowej dramaturgii.

Znajduje się on przy ul. 3 Maja 11 w Katowicach, co czyni go dostępnym dla mieszkańców oraz turystów pragnących obcować z kulturą na wyższym poziomie.

Założyciel

Andrzej Dopierała jest osobą, która stoi za stworzeniem Teatru Bez Sceny. To katowiczanin, który nie tylko odnosi sukcesy jako aktor, ale również pełni rolę reżysera oraz scenografa. Jego osiągnięcia zostały docenione poprzez przyznanie mu Złotych Masek, a także dwukrotne uzyskanie stypendium Marszałka województwa śląskiego w obszarze kultury.

Osiągnięcia

Spektakle z repertuaru Teatru Bez Sceny zdobyły uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Otrzymały dziesięć nominacji do prestiżowej nagrody Złotych Masek, z czego pięć przekształciło się w triumfy. Ich obecność na Festiwalu „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu oraz Festiwalu Kontrapunkt w Szczecinie zaowocowała również nagrodami aktorskimi.

Teatr zaprezentował swoje spektakle w wielu znaczących miejscach, takich jak Essen podczas Festiwalu Światła, w Warszawie w Teatrze Narodowym oraz we Wrocławiu w Teatrze Współczesnym. Przez ponad 20 lat swojej działalności, instytucja ta współpracowała z przeszło 60 artystami.

Wśród najważniejszych realizacji znajduje się spektakl „Panna Julia A. Strindberga” w reżyserii J. Maciejowskiego, który wziął udział w obchodach Roku Strindbergowskiego w Polsce oraz dwukrotnie zaznaczył swoją obecność podczas Dni Szwecji w Polsce.

„Przemiana” F. Kafki, reżyserowana przez J. Bunscha, zdobyła nominację do Złotej Maski za Najlepszą Reżyserię oraz dla Andrzeja Dopierały za Najlepszą Rola Aktorską, a także Złotą Maskę dla Jadwigi Mydlarskiej Kowal w kategorii Najlepsza Scenografia. Spektakl ten wziął udział w Festiwalu Kontrapunkt w 2000 roku w Szczecinie.

Kolejne osiągnięcia to „Dla Julii M. Garpe” w reżyserii Andrzeja Dopierały, który również uczestniczył w Dniach Szwecji i Nordaliach.

W „Play Schulz. Sanatorium Pod Klepsydrą,” również reżyserowanym przez Jacka Bunscha, przyznano Złotą Maskę w 2004 roku Jerzemu Głybinowi za jego rolę Ojca. W tym samym roku nastąpiła nominacja do Złotej Maski za reżyserię dla Jacka Bunscha.

Spektakl „Wszystkie dni, wszystkie noce” w reżyserii Andrzeja Dopierały przyniósł kilka prestiżowych nagród: Złotą Maskę za najlepszą rolę pierwszoplanową dla Violetty Smolińskiej, Złotą Maskę za najlepszą rolę drugoplanową dla Stanisławy Łopuszańskiej oraz Specjalną Złotą Maskę za autorską koncepcję Teatru Bez Sceny. Dodatkowo, Violetta Smolińska zdobyła nagrodę aktorską za rolę Kristy, a spektakl wziął udział w Festiwalu Rzeczywistość Przedstawiona.

„Wernisaż Ingmara Villqista” uczestniczył w Festiwalu Esseńskich Tygodni Światła w Essen w 2005 roku oraz w Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu w 2006 roku.

„Noc śpiewa piosenki” Jona Fosse w reżyserii Andrzeja Dopierały uczestniczyła w Nordaliach w 2007 roku, a także została zaproszona na Festiwal Dramaturgii Współczesnej w 2007 roku w Zabrzu. „Diabelski młyn” w reżyserii A. Dopierały zdobył nominację do Złotej Maski w 2013 roku dla Agnieszki Radzikowskiej w kategorii Najlepsza Rola Żeńska.

Spektakl „Dla Julii” w reżyserii Andrzeja Dopierały zdobył nominację do Specjalnej Złotej Maski w 2015 roku za koncepcję artystyczną Teatru Bez Sceny.

„Przytuleni” w reżyserii Gabriela Gietzky’ego przyniósł nominację do Złotej Maski w 2017 roku dla Anny Kadulskiej w kategorii Najlepsza Rola Kobieca, a także dla Andrzeja Dopierały w kategorii Najlepsza Rola Męska.

Ostatnie osiągnięcie to „Szczęście” w reżyserii Andrzeja Dopierały, który zyskał nominację do Złotej Maski w 2020 roku dla Anny Kadulskiej w kategorii Najlepsza Rola Kobieca.

Spektakle

Teatr Bez Sceny ma za sobą wiele niezwykłych realizacji, które w znaczący sposób wzbogaciły lokalną kulturę teatralną. Poniżej przedstawiamy wykaz spektakli, które miały miejsce w minionych latach.

  • 2020 „Szczęście” Erica Assous, reżyseria Andrzej Dopierała,
  • 2019 „Prawda” Floriana Zellera, reżyseria Andrzej Dopierała,
  • 2018 „Kłamstwo” Floriana Zellera, reżyseria Andrzej Dopierała,
  • 2018 „Bunt” Petera Asmussena, reżyseria Andrzej Dopierała,
  • 2017 „Hermenegilda Ko” Inki Dowlasz, reżyseria Andrzej Dopierała,
  • 2017 „Focie” Kamila Szuszkiewicza, reżyseria Andrzej Dopierała,
  • 2017 „Bez czułości” Clare McIntyre, reżyseria Andrzej Dopierała,
  • 2016 „Przytuleni” Jonasa Gardell’a, reżyseria Gabriel Gietzky,
  • 2015 „Ciemno.Jasno.Cień” Andrzeja Dopierały, reżyseria Andrzej Dopierała (wersja 2015),
  • 2015 „Noże w kurach” Davida Harrower’a, reżyseria Joanna Zdrada (wersja kameralna),
  • 2015 „Dla Julii” Margarety Garpe, reżyseria Andrzej Dopierała (wersja 2015),
  • 2015 „Mleczarnia” J. Rykały, reżyseria Jacek Rykała,
  • 2014 „Psiunio” A. D. Besse, reżyseria i scenografia Andrzej Dopierała,
  • 2013 „Noże w kurach” Dawida Harrowera, reżyseria Joanna Zdrada,
  • 2012 „Diabelski młyn” E.Assousa, reżyseria i scenografia Andrzej Dopierała,
  • 2010 „Przy drzwiach zamkniętych” Sartre’a, reżyseria i scenografia Andrzej Dopierała,
  • 2009 „Ciemno.Jasno.Cień” tekst, scenografia i reżyseria Andrzej Dopierała,
  • 2006 „Noc śpiewa piosenki” J. Fosse, scenografia i reżyseria Andrzej Dopierała,
  • 2006 „Oskar i Ruth” tekst i reżyseria Ingmar Villqist,
  • 2005 „Wernisaż” tekst i reżyseria Ingmar Villqist, scenografia Eugeniusz Bednarek,
  • 2004 „Wszystkie dni, wszystkie noce” M.Garpe, scenografia i reżyseria Andrzej Dopierała,
  • 2004 „Play-Schulz” reżyseria Jacek Bunsch,
  • 2001 „Dla Julii” Margarety Garpe, scenografia i reżyseria Andrzej Dopierała,
  • 1999 „Przemiana” Kafki, reżyseria Jacek Bunsch, scenografia Jadwiga Mydlarska-Kowal,
  • 1997 „Panna Julia” Strindberga, reżyseria Jan Maciejowski, scen. Barbara Zawada.

wymienione spektakle pokazują różnorodność form oraz bogactwo sztuki teatralnej, która emanuje z tego niezwykłego miejsca.

Przypisy

  1. NataliaN. Zoń NataliaN., Znamy nominowanych do Złotych Masek [online], Poinformowani.pl, 07.04.2021 r. [dostęp 09.05.2021 r.]
  2. Szczęście [online], Teatr Bez Sceny [dostęp 21.03.2021 r.]
  3. Prawda [online], Teatr Bez Sceny [dostęp 21.03.2021 r.]
  4. Kłamstwo [online], Teatr Bez Sceny [dostęp 28.06.2019 r.]
  5. TEATR BEZ SCENY [online], www.katowice.eu [dostęp 03.04.2016 r.]
  6. Złote Maski 2000. [dostęp 04.12.2016 r.]

Oceń: Teatr Bez Sceny

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:21