Tadeusz Gogosz


Tadeusz Gogosz, znany także jako Kazimierz Gogosz, przyszedł na świat 5 sierpnia 1945 roku w Katowicach. Jego kariera muzyczna rozkwitła w latach 60. i 70., kiedy to stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich gitarzystów basowych. Wielu słuchaczy pamięta go jako utalentowanego artystę, który z powodzeniem łączył różne style muzyczne.

Współzałożyciel krakowskiego zespołu Szwagry, Gogosz często występował w różnych składach, co przyczyniło się do jego muzycznego rozwoju. W trakcie swojej kariery grał i śpiewał z wieloma znakomitymi artystami oraz zespołami, w tym z takimi ikonicznymi grupami jak Zbigniew Namysłowski, Dżamble, Skaldowie oraz z legendarnym Czesławem Niemenem. Jego talent można było podziwiać także w składach takich jak Akwarele, Bemibek, Sextet Krzysztofa Sadowskiego, Grupa Organowa, Grupa ABC oraz Bemibem.

Artysta zmarł 30 września 2019 roku w Esteponie, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo muzyczne. Jego muzykalność i zaangażowanie na scenie na zawsze pozostaną w pamięci tych, którzy mieli okazję go usłyszeć. Gogosz współpracował również z wyjątkową Ewą Demarczyk, co stanowiło zwieńczenie jego współpracy z wieloma wybitnymi postaciami polskiej muzyki.

Życiorys

Tadeusz Gogosz przyszedł na świat 5 sierpnia 1945 roku w Katowicach. Swoje dzieciństwo spędził zarówno w Warszawie, jak i w pobliskim Śródborowie. W połowie lat pięćdziesiątych, wraz z rodziną, osiedlił się w Nowej Hucie, gdzie zaczął swoją przygodę z muzyką. Już w liceum grał na klarnecie, choć, jak sam przyznał, gra na tym instrumencie bardzo go nudziła. W tym okresie zdecydował się na występy w nowohuckich zespołach bigbitowych.

Gogosz miał zaszczyt grać w krakowskich grupach, takich jak Ametysty oraz Bitni, a później dołączył do zespołu Szwagry, gdzie piastował stanowisko kierownika muzycznego. Ponadto, był jednym z współzałożycieli zespołu Dżamble, z którego później przeszedł do znanego składu Skaldów. W latach 1967–1969 występował w towarzyszącym Czesławowi Niemenowi zespole Akwarele. Jego kariera artystyczna obejmowała również współpracę z takimi legendami polskiej muzyki jak: Adam Makowicz, Tomasz Stańko, Janusz Muniak, a także z grupami takimi jak Grupa ABC, Bemibek, sekstet Zbigniewa Namysłowskiego, grupa organowa Krzysztofa Sadowskiego, Novi Singers, Bemibem, Test oraz Ewa Demarczyk.

Tadeusz Gogosz miał dwie siostry – starszą Marię, która zmarła w 2017 roku i była wielokrotną reprezentantką Polski w brydżu sportowym, oraz młodszą Aleksandrę. Warto zaznaczyć, że był pierwszym mężem Ewy Bem. Po pewnym czasie wyemigrował do Norwegii, gdzie uzyskał tytuł inżyniera po ukończeniu studiów, a następnie pracował jako inżynier zajmujący się jakością konstrukcji stalowych.

Po zakończeniu kariery zawodowej osiedlił się w Andaluzji, gdzie spędził resztę swojego życia. W 2005 roku Tadeusz Gogosz został uhonorowany brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Niestety, zmarł 30 września 2019 roku w Esteponie.

Przypisy

  1. Dziennik Polski: Nekrologi i kondolencie z 19 listopada 2019. dziennikpolski24.pl, 19.11.2019 r. [dostęp 14.12.2019 r.]
  2. a b Paweł Brodowski [online], www.facebook.com [dostęp 26.10.2019 r.]
  3. Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. [dostęp 15.05.2018 r.]
  4. Prywatna korespondencja z artystą. drive.google.com. [dostęp 02.05.2018 r.]
  5. Muzycy współpracujący z Ewą Demarczyk. demarczyk.pl. [dostęp 01.05.2018 r.]
  6. Życie Ewy Bem nie było usłane różami. muzyka.wp.pl, 03.02.2014 r. [dostęp 01.05.2018 r.]
  7. Grzegorz Tusiewicz: Synowie Milesa. Dziennik Polski, 01.10.2010 r. [dostęp 01.05.2018 r.]
  8. Dariusz Michalski: Niemen. Czy go jeszcze pamiętasz. Warszawa: Wydawnictwo MG, s. 71-72.

Oceń: Tadeusz Gogosz

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:24