Rudolf Buchała


Rudolf Bernard Buchała, który urodził się 29 października 1927 roku w Katowicach, był postacią niezwykle znaczącą w polskim życiu społecznym oraz prawniczym. Zmarł 27 grudnia 2010 roku w Chorzowie, pozostawiając po sobie bogaty dorobek zawodowy oraz społeczne osiągnięcia.

Był nie tylko prawnikiem, lecz także niemcoznawcą, co wyraźnie ukazuje jego związki z Górnym Śląskiem. Jego działalność nie ograniczała się jedynie do sfery prawa; był także aktywnym katolickim działaczem społecznym, co podkreśla jego zaangażowanie w promowanie wartości chrześcijańskich w codziennym życiu.

W latach 1980–1985 pełnił funkcję posła na Sejm PRL VIII kadencji, gdzie mógł wpływać na ważne decyzje dotyczące społeczności lokalnej oraz kraju.

Życiorys

Rudolf Buchała urodził się jako syn Edmunda oraz Agnieszki z domu Wąsik. W jego edukacji rozpoczęła się przygoda w Liceum św. Jacka, a następnie kontynuował naukę w Liceum im. A. Mickiewicza w Katowicach. W 1951 roku ukończył studia z zakresu prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W roku akademickim 1952/1953 miał również okazję studiować na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktorat dotyczący Zachodnioniemieckiej doktryny „Recht auf die Heimat” w kontekście prawa międzynarodowego uzyskał pod opieką prof. dr. hab. Mariana Iwanejki, kończąc go na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1966 roku. Natomiast w 1982 roku obronił rozprawę habilitacyjną pt. „Watykan a Europa Środkowa – polityka wschodnia Stolicy Apostolskiej lat siedemdziesiątych”, aczkolwiek musiał zmagać się z cenzurą PRL, która całkowicie skonfiskowała jego pracę.

W latach 1951-1955 Rudolf aktywnie uczestniczył w Kierownictwie Politycznym Stowarzyszenia „Pax” jako Kierownik Kadrowy Sekcji Młodych. W tym czasie pełnił również funkcję kierownika oddziałów dziennika „Słowo Powszechne” w Katowicach i Lublinie, a następnie redaktora naczelnego dodatku „W Młodych Oczach”. W 1955 roku, będąc częścią ośmioosobowej grupy tzw. „Frondy”, zdecydował się wraz z Tadeuszem Mazowieckim, Januszem Zabłockim i innymi odesłać się z „Paxu” z powodów ideologicznych i politycznych, co otworzyło nowy rozdział w jego karierze.

Buchała był również związany z Instytutem Śląskim w Opolu, a także Śląskim Instytutem Naukowym w Katowicach, oraz Polskim Instytutem Spraw Międzynarodowych, gdzie publikował liczne prace dotyczące problematyki niemieckiej, szczególnie na temat kwestii wypędzonych. Wspierał działalność Stowarzyszenia „PAX” od 1951 do 1955 roku, a następnie Polskiego Związku Katolicko-Społecznego. Jako współzałożyciel i członek Kolegium Redakcyjnego tworzył miesięcznik „Więź”, miesięcznik ODISS „Chrześcijanin w Świecie”, Katolicki Tygodnik Społeczny „Ład” oraz dwutygodnik „Czas Górnośląski”. Również przyczynił się do działalności katowickiego oddziału Klubu Inteligencji Katolickiej.

W latach 1973–1981 Rudolf uczestniczył w międzynarodowym forum „Dialog i Współpraca”, które gromadziło przedstawicieli zachodnioeuropejskich kręgów chrześcijańsko-demokratycznych oraz konserwatywnych. Dodatkowo, w latach 1973–1985 był członkiem Europejskiego Ekumenicznego Zespołu ds. Informacji i Komunikacji Społecznej, który zrzeszał wydawców, publicystów oraz dziennikarzy chrześcijańskich z obu stron Żelaznej Kurtyny. W tym czasie Rudolf był również członkiem Międzynarodowego Komitetu Wykonawczego.

W 1980 roku uzyskał mandat posła na Sejm PRL VIII kadencji, reprezentując okręg Dąbrowa Górnicza z ramienia Polskiego Związku Katolicko-Społecznego. Zasiadał w wielu komisjach, w tym: Komunikacji i Łączności, Nauki i Postępu Technicznego, Prac Ustawodawczych, Odpowiedzialności Konstytucyjnej oraz Handlu Zagranicznego (później znanej jako Współpracy Gospodarczej z Zagranicą i Gospodarki Morskiej). Był także gotów rozpatrzyć projekty ustaw dotyczące Rad Narodowych, Samorządu Terytorialnego czy Trybunału Konstytucyjnego.

Jako członek pięcioosobowego Koła Poselskiego PZKS, które składało się z posłów niezwiązanych z żadną partią, Rudolf nie zgodził się na zatwierdzenie stanu wojennego, który został wprowadzony w Polsce w grudniu 1981. W październiku 1982 roku głosując nad wnioskiem rządowym dotyczącym likwidacji NSZZ „Solidarność”, sprzeciwił się jako jeden z ośmiu posłów. Po latach, angażował się w działalność Rady Krajowej Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego i zasiadał w Wojewódzkiej Radzie Narodowej w Katowicach w latach 1988-1990.

Jak wynika z materiałów dostępnych w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Rudolf Buchała pełnił funkcję konsultanta Służby Bezpieczeństwa w latach 1986–1989, przyjmując pseudonim „Poseł”. Jednak, nigdy nie został zwerbowany na Tajnego Współpracownika (TW). W okresie III RP Rudolf aktywnie angażował się jako współtwórca Kongresu Liberalno-Demokratycznego z Janem Krzysztofem Bieleckim, Donaldem Tuskiem i innymi jeszcze bardziej wpływowymi postaciami.

Rudolf Buchała prowadził działalność akademicką, wykładając na Uniwersytecie Ekonomicznym oraz we Wyższej Szkole Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych w Katowicach. Ostatecznie, mieszkał w Chorzowie i zmarł 27 grudnia 2010 roku, a jego ciało zostało pochowane 30 grudnia 2010 roku na cmentarzu przy ulicy Sienkiewicza w Katowicach.

W uznaniu jego działalności społecznej i politycznej, Rudolf Buchała został odznaczony Brązowym (1951) i Złotym Krzyżem Zasługi, jak również Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wybrane publikacje

Rudolf Buchała, znacząca postać w dziedzinie nauk społecznych, ma na swoim koncie szereg wpływowych publikacji. Oto wybrane opracowania, które ukazują jego zaangażowanie w różnorodne tematy:

  • Doktryna przeciw prawu czyli Recht auf die Heimat, „Książka i Wiedza”, Warszawa 1967,
  • Polityka obronna państw trwale neutralnych: przykład Austrii (współautorzy: Dariusz Leszczyński, Krystyna Nonckiewicz-Durczak), Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Warszawa 1987,
  • Polska – NRD – NRF – Watykan a status quo w Europie Środkowej: zarys problemu, Śląski Instytut Naukowy, Katowice 1972,
  • Tendencje wielkoniemieckie w Austrii, Instytut Śląski w Opolu, Opole 1967,
  • Spóźnieni…: sytuacja przesiedleńców górnośląskich w Niemieckiej Republice Federalnej, Śląski Instytut Naukowy. Komisja Niemcoznawcza, Wydawnictwo „Śląsk”, Katowice 1960.

Przypisy

  1. „Więź” i jej pierwsze idee: Zmieniać socjalizm od wewnątrz [online], wiez.pl, 20.02.2023 r.
  2. AdamA. Szaja AdamA., Plany na Euro 2012 [online], tvs.pl, 27.07.2008 r.
  3. MaciejM. Fic MaciejM., Między nauką a propagandą: Śląski Instytut Naukowy im. Jacka Koraszewskiego w Katowicach (1957–1992), wyd. I, Katowice 2014 r.
  4. „Trybuna Robotnicza”, nr 109, 10.05.1983 r.
  5. Rozwiązanie „Solidarności”, w: Jerzy Łojek, Kalendarz historyczny. Polemiczna historia Polski, Warszawa 1996 r.
  6. Nekrolog w „Gazecie Wyborczej”.
  7. Informacje w inwentarzu IPN.
  8. M.P. z 1951 r. nr 79, poz. 1085.

Oceń: Rudolf Buchała

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:14