Paweł Pudło


Paweł Pudło, który przyszedł na świat 24 czerwca 1983 roku w Katowicach, jest bardzo utalentowanym polskim artystą. Jako kompozytor, producent muzyczny oraz reżyser, zyskał uznanie w branży kreatywnej.

Jego działalność nie ogranicza się tylko do muzyki; Pudło jest również autorem różnorodnych przedsięwzięć multidyscyplinarnych, w których łączy muzykę z wizualnymi sztukami oraz edukacją. Dzięki temu jego prace mają szerszy zasięg i oddziaływanie na odbiorcę.

Twórczość

Pawła Pudło to kompozytor zasługujący na szczególne uznanie, którego twórczość obejmuje utwory stworzone z myślą o orkiestrach symfonicznych, chórach oraz zespołach kameralnych. Jednak jego artystyczna aktywność nie ogranicza się tylko do muzyki klasycznej. Poza kompozycjami dla symfonii, realizuje również projekty muzyki filmowej oraz dźwięków reklamowych. Ciekawym aspektem jego pracy jest łączenie instrumentów symfonicznych z instrumentami etnicznymi oraz elektroniką, co nadaje jego dziełom niezwykły, nowoczesny charakter.

Warto zwrócić uwagę na imponujące projekty, które wyreżyserował i wyprodukował, w tym Violemi – The Slave of Delusion, Miasta Feniksy oraz Żywioły. Opera fantasy Violemi – The Slave of Delusion zyskała ogromny rozgłos, angażując w swoje powstanie ponad 90 osób. Premiera tego dzieła miała miejsce w 2010 roku, a prezentacja odbyła się zarówno na konwencie „Dni Fantastyki” we Wrocławiu, jak i podczas „Polconu” w Cieszynie. Recenzje muzycznego albumu spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków w Polsce.

Rok 2011 był dla Pudły niezwykle ważny, gdyż na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej stworzył dokument oraz muzykę, która towarzyszyła ceremonii otwarcia największych targów turystycznych świata – ITB Berlin Trade Show. Spektakl taneczny wykonany pod kierunkiem Tomasza Bagińskiego oraz choreografii Agustina Egurroli był finałowym wydarzeniem promującym kraj pt. Move Your Imagination.

W 2012 roku z kolei skomponował on orkiestrowo-chóralny utwór na zamówienie UEFA, który zaprezentowano podczas ceremonii przedmeczowych na głównych stadionach Polski i Ukrainy z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. Partie chóralne odtworzył Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, co tylko zwiększyło prestiż tego utworu.

Jednym z kluczowych momentów w jego karierze był antywojenny koncert War Horns na 10 waltorni, który miał premierę w 2015 roku na festiwalu Solidarity of Arts w Gdańsku. W składzie muzycznym znaleźli się wykonawcy z Polski, Niemiec, Włoch, Hiszpanii oraz Rosji. Paweł Pudło nie tylko komponował, ale również reżyserował wideo promocyjne koncertu, które emitowano między innymi w Teleexpressie. Koncert ten był ponownie wykonywany w 2017 roku, zarówno w wielkiej sali koncertowej NOSPR w Katowicach, jak i w „Sali pod Liberatorem” Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, w ramach multidyscyplinarnego projektu Miasta Feniksy, który łączył muzykę z edukacją historyczną. W ramach tego projektu odbyły się wykłady dotyczące historii zarówno w Muzeum Powstania Warszawskiego, jak i w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

Natomiast koncert Żywioły to symfoniczne dzieło Pawła Pudły, które stało się fundamentem projektu multidyscyplinarnego. Premiera miała miejsce w 2018 roku w Wałbrzychu, w takich lokalizacjach jak Filharmonia Sudecka, Zamek Książ oraz Biblioteka pod Atlantami. Orkiestra symfoniczna wykonała utwór przy użyciu instrumentów wykonanych ze śmieci, takich jak bębny od pralek czy plastikowe butelki. Do tworzenia tego projektu przyczyniło się prawie 200 osób, w tym muzyków, artystów sztuk wizualnych oraz przedstawicieli Instytutu Geografii i Rozwoju RegionalnegoUniwersytetu Wrocławskiego, a towarzyszące projektowi zajęcia edukacyjne dotyczyły uczniów wałbrzyskich szkół podstawowych oraz średnich. Projekt był z entuzjastycznym odbiorem publiczności.

W 2019 roku, w ramach programu Zamówienia Kompozytorskie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Paweł Pudło stworzył utwór Missa Brevis. Był on skomponowany specjalnie dla Kościoła Pokoju w Świdnicy, który ma dwa zestawy organów: symfoniczne organy Schlaga oraz barokowe organy ołtarzowe.

Muzykę tworzoną przez Pawła Pudłę wykonywali artyści zarówno z Polski, jak i z zagranicy, w tym muzycy Berliner Philharmoniker, Dortmunder Philharmoniker, Florence Opera, Sinfonia de Barcelona, Malaysian Orchestra, Filharmonia Narodowa, Teatru Wielkiego, Filharmonii Sudeckiej, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonii Poznańskiej oraz Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, a także z Sinfonii Varsovii.

O Pawle Pudle można także usłyszeć w filmie dokumentalnym Kilka pytań o słyszenie świata, który przedstawia sylwetki współczesnych kompozytorów oraz twórców muzyki filmowej. Premiera tego filmu miała miejsce na Zamku Ujazdowskim w Warszawie, a produkcja była prezentowana także w TVP oraz na wielu festiwalach filmowych i muzycznych zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Nagrody i wyróżnienia

W 2012 roku Paweł Pudło zdobył trzecią nagrodę w prestiżowym konkursie Best Young Composer, który odbył się w ramach międzynarodowego Festiwalu Transatlantyk Film Music Competition w Poznaniu. To wyróżnienie potwierdza jego talent oraz zaangażowanie w dziedzinie muzyki filmowej.

W 2016 roku artysta został uhonorowany stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w obszarze kultury, co stanowi kolejny krok w jego muzycznej karierze. Takie wsparcie jest istotne dla rozwoju twórczości artystycznej i pozwala na realizację nowych projektów.

W 2017 roku ukazał się jego autorski album muzyczny pt. War Horns, który został wydany przez wydawnictwo DUX. Album ten został doceniony przez krytyków, znajdując się na liście „Płyty roku 2018 – klasyka” według znanego czasopisma HI-FI i Muzyka.

Wybrane kompozycje

W twórczości Pawła Pudło można znaleźć wiele interesujących kompozycji, które obejmują różne instrumenty oraz formy wykonawcze.

(na podstawie materiału źródłowego)
  • Rise of the Challenger na chór mieszany, instrumenty dęte blaszane i perkusję, stworzona w 2005 roku,
  • Symphony No. 1 na orkiestrę symfoniczną i chór mieszany, powstała w 2007 roku,
  • Violemi – The Slave of Delusion, utwór na głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną, zaprezentowany w 2010 roku,
  • Full Moon, kompozycja na perkusję, gitarę basową i fortepian, również z 2010 roku,
  • Move Your Imagination – Dance na orkiestrę symfoniczną i elektronikę, wykonana w 2011 roku,
  • Welcome to Poland and Ukraine na orkiestrę symfoniczną, chór mieszany i perkusję etniczną, zrealizowana w 2012 roku,
  • Afghan Border na orkiestrę symfoniczną i instrumenty etniczne, stworzona w 2012 roku,
  • War Horns na 10 waltorni, zrealizowana w 2012 roku,
  • String Quartets – 14 utworów na kwartet smyczkowy, wydana w 2016 roku,
  • Calling of Memories na 6 waltorni, powstała w 2018 roku,
  • Three, utwór na klarnet, róg i fortepian, z 2018 roku,
  • Elements na orkiestrę symfoniczną, chór mieszany, instrumenty etniczne, instrumenty recyklingowe i elektronikę, stworzona w 2018 roku,
  • Missa Brevis na sopran, mezzosopran, flet, dwie waltornie, dwoje organów i kwartet smyczkowy, powstała w 2019 roku,
  • Whistleblower na flet, obój, klarnet, fagot, waltornię i fortepian, zrealizowana w 2019 roku.

Muzyka filmowa

Muzyka filmowa w wykonaniu Pawła Pudło to niezwykłe połączenie talentu i pasji, które w różnych projektach przyniosły znakomite rezultaty. Oto niektóre z dzieł, w których jego muzyka odegrała kluczową rolę:

  • „Decyzja” w reżyserii Sabiny Kluszczyńskiego i Davida Szatarskiego (2005),
  • „Leni” w reżyserii Bartosza Paducha (2006),
  • „12” w reżyserii Sabiny Kluszczyńskiego i Davida Szatarskiego (2006),
  • „Idź” w reżyserii Marka Cichego (2007),
  • „Przestrzenie” w reżyserii Ewy Martynkien (2007),
  • „Wiolonczelista” w reżyserii Marka Cichego (2010).

Każdy z tych projektów pokazuje, jak ważna jest muzyka filmowa w prazie opowiadania historii i tworzenia nastroju w kinie.

Przypisy

  1. Paweł Pudło – Missa Brevis – Telewizja Polska SA [online], tvp.pl [dostęp 01.03.2020 r.]
  2. Warsaw Winds+ Festival – RMF Classic [online], rmfclassic.pl [dostęp 01.03.2020 r.]
  3. Spotkanie tradycji z nowoczesnością [Missa Brevis Pawła Pudło w Świdnicy] [online], Prostoomuzyce, 23.05.2019 r. [dostęp 01.03.2020 r.]
  4. Paweł Pudło » Zamówienia Kompozytorskie [online] [dostęp 01.03.2020 r.]
  5. Prapremierowy pokaz filmu „Kilka pytań o słyszenie świata”. [online], Narodowe Centrum Kultury [dostęp 19.04.2019 r.]
  6. Portal Gildia.pl – Opis projektu Violemi – The Slave of Delusion [online], muzyka.gildia.pl [dostęp 19.04.2019 r.]
  7. AgataA. Kreska, „Żywioły” – muzyka i ekologia [online], uni.wroc.pl [dostęp 19.04.2019 r.]
  8. Fandom [online], star-wars.pl [dostęp 19.04.2019 r.]
  9. Wyborcza.pl [online], trojmiasto.wyborcza.pl [dostęp 19.04.2019 r.]
  10. Biuletyn informacyjny 01-2019 IGRR Uniwersytet Wrocławski [pdf], „Biuletyn informacyjny Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego”, styczeń 2019, Str. 2-7
  11. Dionizy, Paweł Pudło – War Horns: Concerto For Ten French Horns – DUX Recordings [online], Jazz.pl, 10.10.2017 r. [dostęp 19.04.2019 r.]
  12. Laureaci Transatlantyk Film Music Competition na srebrnym ekranie – po poznańskiej premierze! [online], Prostoomuzyce, 19.08.2014 r. [dostęp 19.04.2019 r.]
  13. Transatlantyk Film Music Competition. Polski Instytut Sztuki Filmowej [online], pisf.pl [dostęp 19.04.2019 r.]
  14. Studia nagraniowe i koncertowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia [online], studianagran.com.pl [dostęp 19.04.2019 r.]
  15. Noc Muzeów w NOSPR! 20.05.2017 r. [online], nospr.org.pl
  16. VII Solidarity of Arts: Gwiazdy prezentują premiery światowe [online], trojmiasto.pl [dostęp 19.04.2019 r.]
  17. Kampania Move Your Imagination [online], ppr.pot.gov.pl [dostęp 19.04.2019 r.]
  18. Miasta Feniksy [online], dsh.waw.pl [dostęp 19.04.2019 r.]
  19. Walbrzych.dlawas.info [online], DlaWas.info [dostęp 19.04.2019 r.]
  20. Paweł Pudło – Telewizja Polska SA [online], tvp.pl [dostęp 19.04.2019 r.]
  21. Żywioły – czegoś takiego jeszcze nie widzieliśmy! [online], DlaWas.info [dostęp 19.04.2019 r.]
  22. Miasta-feniksy. Muzyka i historia [online], 1944.pl [dostęp 19.04.2019 r.]
  23. Portrety – „Kilka pytań o słyszenie świata” – Telewizja Polska SA [online], tvp.pl [dostęp 19.04.2019 r.]
  24. ‘Koko Euro spoko’ przepadło, on dotrwał do finału. Kto skomponował utwór grany na każdym meczu Euro? [online], web.archive.org, 29.08.2012 r. [dostęp 22.04.2019 r.]

Oceń: Paweł Pudło

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:9