Józef Stolorz, urodzony 31 października 1950 roku w Katowicach, był wybitnym polskim artystą. W swojej długiej karierze zyskał uznanie za swoje niezwykłe osiągnięcia w dziedzinie malarstwa. Niestety, jego życie zakończyło się 28 września 2024 roku.
Jego prace odzwierciedlają bogactwo emocji oraz artystyczną wizję, a sam Stolorz pozostaje niezatartej pamięci w świecie sztuki.
Życiorys
Józef Stolorz, będący artystą o bogatej biografii, wychował się w rodzinie górniczej. Jego ojciec Karol oraz dziadek to osoby, które spędziły całe życie w kopalniach. W młodości uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 1 w Katowicach, gdzie nawiązał bliską przyjaźń z Julianem Gembalskim, która przetrwała do dzisiaj. To była przyjaźń, która w przyszłości doprowadzi do tego, że profesor będzie współautorem not biograficznych artysty. W dzieciństwie marzył, by zostać ogrodnikiem, jednak impulsem do zmiany kierunku były porady psychologiczne w szkole zawodowej. W 1969 roku zakończył naukę w Katowickim Liceum Sztuk Plastycznych, gdzie kształtował swoje artystyczne zdolności.
Po roku studiów z zakresu konserwatorstwa i zabytkoznawstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, odbył dwuletnią służbę wojskową. W 1974 roku, po zawarciu małżeństwa, osiedlił się we Włocławku, gdzie podjął pracę w Muzeum Ziemi Kujawskiej, które obecnie nosi nazwę Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Równocześnie rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, jednak nie udało mu się ich zakończyć. Wśród jego wykładowców znalazł się także Karol Wojtyła, który pełnił rolę jego nauczyciela, a z którym Stolorz miał wcześniej kontakt, będąc ministrantem w Archikatedrze Chrystusa Króla.
W 1971 roku odbyła się jego pierwsza wystawa w Muzeum Ziemi Kujawskiej. Warto zaznaczyć, że był on pierwszym artystą, z którym nawiązało współpracę Dobrzyńsko-Kujawskie Towarzystwo Kulturalne, zatem jego obecność miała ogromne znaczenie dla lokalnej kultury. Wraz z Januszem Nowierskim wziął udział w pierwszej wystawie Towarzystwa, która miała miejsce w 1977 roku we Włocławku, w siedzibie Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki. W latach osiemdziesiątych prowadził Pracownię Kopiowania Malarstwa Dawnego, w której to doskonalił swoją technikę, odtwarzając dzieła wielkich mistrzów.
W licznych wywiadach Stolorz niejednokrotnie podkreślał, jak istotna dla niego jest religia katolicka. W młodzieńczej dobie był ministrantem, co wpłynęło na jego twórczość, która często nawiązywała do tematów religijnych. Ma na swoim koncie prace, które zdobią wnętrza kościołów. Wraz z małżonką Anną, aktywnie wspierają ruch pro life, angażując się w działania na rzecz ochrony życia.
Józef Stolorz był członkiem lokalnych komitetów poparcia. W 2010 roku wspierał Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich, a pięć lat później jego rekomendacja dotyczyła posłanki Joanny Borowiak. Także w 2020 roku aktywnie wsparł kandydaturę Andrzeja Dudy.
Rodzina Stolorzów ma troje dzieci. Ich syn Sebastian, urodzony w 1976 roku, ukończył Liceum Ziemi Kujawskiej oraz Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Ekspert finansowy obecnie pracuje jako doradca w Departamencie Strategii Banku Światowego w Waszyngtonie. W przeszłości pełnił rolę głównego ekonomisty Banku Ochrony Środowiska oraz pracował jako główny doradca ekonomiczny Narodowego Banku Polskiego, a także jest komentatorem ekonomicznym będącym źródłem rzetelnych informacji w dziedzinie gospodarki.
Twórczość
Charakterystyka i inspiracje
Józef Stolorz, uznawany za twórcę malarstwa olejnego, w swojej artystycznej stylistyce łączył różnorodne nurty, w tym symbolizm, surrealizm oraz romantyzm. Artysta zdawał sobie sprawę, że jego prace niosą ze sobą wymiar mistyczny, co czyni je wyjątkowymi w porównaniu do innych malarzy nurtu realizmu magicznego, którego nie preferował. Wolał określenie „sztuka wizjonerska”, podkreślając swoją osobistą wizję artystyczną. Mimo że wielu krytyków klasyfikowało go do grona malarzy realizmu magicznego, jego twórczość przyciągała rzesze miłośników sztuki.
Stolorz szczególnie zwracał uwagę na górskie pejzaże, które nie były wiernymi odwzorowaniami rzeczywistości. Cechą charakterystyczną jego dzieł jest brak ludzkich postaci, co jednak nie przeszkadzało mu w odnoszeniu się do przeszłości i obecności ludzi. Sama natura oraz geniusz Stwórcy byli jego największymi inspiracjami. Pomimo zamieszkania na Kujawach od lat 70., nadal nazywał się malarzem śląskim, a jego umiejętności w operowaniu światłem oraz kolorem przyniosły mu tytuł „mistrza światła”. W jego dorobku znajdują się nie tylko obrazy olejne, ale także dzieła pastelowe, rysunki, ilustracje książek, jak np. do zbioru poezji Czterdzieści i cztery wiersze autorstwa Henryka Wańka oraz Zdzisława Beksińskiego. Ważnym osiągnięciem Stolorza było także zaprojektowanie logo dla Włocławka.
W 2015 roku miała miejsce premiera kolekcji grzejników o nazwie Ciepło i sztuka, które powstały na zlecenie firmy Inventio i ukazały fragmenty jego malarskiego dorobku. Te unikatowe dzieła miały swoje miejsce w Galerii Kapitańskiej w Szczecinie, co dodatkowo potwierdziło jego wpływ na współczesną sztukę.
Wystawy, udział w kolekcjach publicznych i prywatnych
Józef Stolorz miał zaszczyt prezentować swoje dzieła na ponad 170 wystawach zarówno w kraju, jak i za granicą, w tym ponad 80 wystawach indywidualnych. Regularnie ekspozycje jego prac miały miejsce we Włocławku oraz w Beskidzkiej Galerii Sztuki w Szczyrku. Artysta brał udział w najważniejszej polskiej wystawie realizmu magicznego – Magical Dreams, a także w plenerze Impresje Mikołowskie, w których uczestniczył aż siedmiokrotnie.
W czasach PRL-u Stolorz aktywnie uczestniczył w wystawach w RFN. W 2009 roku zagościł na Art Expo w Nowym Jorku jako pierwszy polski artysta z indywidualną wystawą. Podczas tej prezentacji jego prace były także wystawione w Ambasadzie RP w Waszyngtonie dzięki zaproszeniu Roberta Kupieckiego. Dodatkowo, w 2012 roku jego dzieła były do zobaczenia w galerii Nest w Genewie. Kolekcje Stolorza znajdują się obecnie w różnych krajach, takich jak Polska, Dania, Francja, Holandia, Hiszpania, Niemcy, Stany Zjednoczone, Watykan oraz Włochy.
Nagrody i wyróżnienia
Za swoje osiągnięcia artystyczne, Józef Stolorz otrzymał wiele nagród oraz wyróżnień. W 2014 roku podczas gali w teatrze impresaryjnym w Włocławku, artysta został uhonorowany przez prezydenta miasta w dziedzinie kultury. W 2018 roku odbył się benefis z okazji 40-lecia jego twórczości, na którym odebrał brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Medal Prezydenta Miasta Włocławka z rąk wojewody.
Lista jego nagród obejmuje m.in.:
- II nagroda w dziedzinie malarstwa na wystawie w Wrocławiu w 1972,
- III nagroda na II Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Rodzina Kościołem Domowym” w Łodzi w 1980,
- „Złote sztalugi”, wyróżnienie Galerii „Neue Rathausgalerie” w RFN,
- wielokrotne wyróżnienia w konkursach „Obraz Roku” w Włocławku,
- nagroda specjalna Wydziału Kultury i Sztuki w Włocławku (1988, 1989),
- trzykrotne wyróżnienie honorowe na Konkursie im. J. Spychalskiego w Poznaniu,
- Grand Prix podczas konkursu „Zabytki sakralne w sztuce współczesnej” w Włocławku,
- wyróżnienia na II Triennale Plastyki Włocławskiej oraz I nagrody na kolejnych edycjach konkursu „Impresje Włocławskie”,
- wyróżnienie w konkursie Bielska Jesień w Galerii Bielskiej BWA.
W 1991 roku przyjęty został do Związku Polskich Artystów Plastyków, a w 2013 roku artysta Otto Rappa zaprosił go do Visionary Art Gallery w Wiedniu. Pozycję Stolorza w sztuce potwierdza także jego książka Księga labirntów: czyli notatki z podróży mistycznych, opublikowana w 2007 roku, a wznowiona w 2019. W 2011 roku, o jego życiu nakręcono film dokumentalny przez studio Micron Movies.
Związki z muzyką
Muzyka odgrywała istotną rolę w życiu Józefa Stolorza, który potrafił grać na gitarze basowej. Podczas nauki w liceum był częścią zespołu bluesowego pod przewodnictwem Ireneusza Dudka. Wraz z Julianem Gembalskim współtworzył oprawę muzyczną znanych „mszy beatowych” w krypcie Archikatedry w Katowicach. Stolorz ponadto przyznaje, że wywarł znaczący wpływ na bluesową scenę w Toruniu, co pokazuje, jak mocno związał swoje dwa artystyczne pasje – malarstwo i muzykę.
Artysta miał zwyczaj tworzyć swoje obrazy, otaczając się dźwiękami muzyki, co przyczyniło się do rozwoju jego twórczości.
Domniemana współpraca ze Służbą Bezpieczeństwa PRL
W latach 1980–1984, pojawiły się informacje, że był zarejestrowany jako tajny współpracownik SB pod pseudonimem Artysta. Ta kontrowersyjna kwestia wywołała zamieszanie, gdy w 2010 roku odbyła się sprawa przeciwko oficerowi SB, który werbował Stolorza, oskarżonemu o fałszerstwo w dokumentach dotyczących jego współpracy. W 2011 roku oświadczenie lustracyjne artysty potwierdziło zgodność z prawdą, co pozwoliło na zakończenie tej głośnej sprawy.
Przypisy
- Nie żyje Józef Stolorz. Znany artysta, plastyk z Włocławka [online], www.wloclawek.naszemiasto.pl, 29.09.2024 r. [dostęp 29.09.2024 r.]
- Włocławski Społeczny Komitet Poparcia Kandydata na Prezydenta Jarosława Kaczyńskiego. Komitet Wyborczy kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Jarosław Kaczyński, 2010 r. [dostęp 16.09.2022 r.]
- Natalia Seklecka: Znani artyści i była prezydent miasta popierają Andrzeja Dudę. DDWłocławek.pl, 24.06.2020 r. [dostęp 13.09.2022 r.]
- Ciepło i sztuka - kolekcja grzejników INVENTIO. kuchenny.com.pl, 22.03.2021 r. [dostęp 15.09.2022 r.]
- Bogumiła Obałkowska: Medal "Gloria Artis" dla włocławskiego artysty - Józefa Stolorza. Portal Włocławek, 30.10.2018 r. [dostęp 13.09.2022 r.]
- Wystawa MAGICAL DREAMS VI. Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy, maj 2022 r. [dostęp 15.09.2022 r.]
- Historia - NMP Konin. Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Koninie. [dostęp 16.09.2022 r.]
- Historia parafii. Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski we Włocławku. [dostęp 16.09.2022 r.]
- Wystawa Józefa Stolorza [zdjęcia]. Włocławek Nasze Miasto, 27.11.2014 r. [dostęp 13.09.2022 r.]
- Renata Kudeł. Józef Stolorz spotkał doktor Quinn. „Gazeta Pomorska”, 12.03.2009 r. [dostęp 16.09.2022 r.]
- A b c Amelia Siuda-Koszela: Malarz światła. Idziemy, 17.03.2020 r. [dostęp 15.09.2022 r.]
- MD. Surrealistyczne obrazy w grzejnikach. Nietypowe arcydzieła w Galerii Kapitańskiej. „Głos Szczeciński”, 25.05.2015 r. [dostęp 15.09.2022 r.]
- Włocławianie Zatrzymani w Kadrze: Józef Stolorz. Medialne Centrum Kujaw Sp. z o.o., 20.10.2018 r. [dostęp 14.09.2022 r.]
- Wojciech Alabrudziński: Nagrody prezydenta Włocławka w dziedzinie kultury wręczone. Poznaj laureatów [zdjęcia]. Włocławek Nasze Miasto, 04.12.2014 r. [dostęp 13.09.2022 r.]
- Łukasz Daniewski: Włocławianin wśród najlepszych. Jedzie do Genewy!. DDWłocławek.pl, 12.11.2012 r. [dostęp 13.09.2022 r.]
- M.B: Doradzał prezesom NBP, teraz włocławianin robi karierę w Banku Światowym w Waszyngtonie!. DDWłocławek.pl, 16.05.2016 r. [dostęp 13.09.2022 r.]
- Stolorz Józef. Miejski Dom Kultury w Mikołowie, 2022 r. [dostęp 14.09.2022 r.]
- Symbole miejskie. Urząd Miasta Włocławek, 01.04.2008 r. [dostęp 13.09.2022 r.]
- Akta w sprawie stwierdzenia zgodności z prawdą oświadczenia lustracyjnego dot. Stolorz Józef. Instytut Pamięci Narodowej. [dostęp 13.09.2022 r.]
- Akta w sprawie karnej prowadzonej przeciwko: Stanisław Szachewicz. Instytut Pamięci Narodowej. [dostęp 13.09.2022 r.]
- Stolorz Józef (1950- ) w katalogu zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włocławku. SOWA OPAC. [dostęp 14.09.2022 r.]
- Włocławianin. Porównania artystów. 2022 r. [dostęp 13.09.2022 r.]
- Józef Stolorz. Desa Unicum. [dostęp 13.09.2022 r.]
- Józef Stolorz. Pepiniera. [dostęp 13.09.2022 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Adam Otręba | Krzysztof Szczerbiński | Piotr Szmitke | Marek Koziarczyk | Paweł Pudło | Bartłomiej Majzel | Igor Krenz | Tomasz Kowalski (pisarz) | Gano (raper) | Mieczysław Całka | Beno Otręba | Magdalena Mazur | Maciej Radziejewski | Robert Talarczyk | Krystyna Szostek-Radkowa | Zygmunt Hassa | Irena Grzonka-Wardejn | Katarzyna Gniewkowska | Agata Duda-Gracz | Rafał KwietniewskiOceń: Józef Stolorz