Anna Kańtoch, urodzona 28 grudnia 1976 roku w Katowicach, to utalentowana polska pisarka, której twórczość obejmuje szeroki zakres gatunków literackich. Jest znana przede wszystkim jako autorka powieści oraz opowiadań należących do fantastyki i kryminałów.
W literackim świecie zdobyła uznanie pod swoim pseudonimem Anneke, co świadczy o jej różnorodnych możliwościach twórczych oraz wrażliwości na klimat narracyjny w każdym z wybranych gatunków.
Życiorys
Anna Kańtoch swoje pierwsze pisarskie próby podejmowała już w szkole podstawowej, przyznając szczerze, że „…to naprawdę słabe teksty były”. Ukończyła orientalistykę ze specjalizacją w arabistyce na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po zakończeniu studiów wróciła do Katowic, gdzie znalazła zatrudnienie w biurze podróży. Jest aktywnym członkiem Śląskiego Klubu Fantastyki.
Jej debiut literacki miał miejsce w kwietniu 2004 roku, kiedy to opowiadanie „Diabeł na wieży” zadebiutowało w czasopiśmie „Science Fiction”. Kańtoch pisała także recenzje filmów i książek do internetowego magazynu „Avatarae”, gdzie znalazło się opowiadanie stanowiące kontynuację „Diabła na wieży” pod tytułem „Czarna Saissa”. Obecnie publikacje jej tekstów można znaleźć w magazynie „Esensja”. W lipcu 2005 roku wydano zbiór opowiadań „Diabeł na wieży”, który koncentruje się na losach bohatera, Domenicu Jordanie.
Debiut książkowy Anny Kańtoch to powieść zatytułowana „Miasto w zieleni i błękicie”, której akcja rozgrywa się w tym samym uniwersum co historie o Domenicu Jordanie. W 2007 roku, podczas Euroconu, zdobyła prestiżową nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) dla najbardziej obiecującego młodego twórcy, znaną jako Encouragement Award.
Do jej licznych osiągnięć należy pięciokrotne zdobycie Nagrody im. Janusza A. Zajdla: raz w kategorii powieści (w 2010 roku za pierwszy tom „Przedksiężycowych”) oraz cztery razy w kategorii opowiadań (w 2009 roku za „Światy Dantego”, w 2011 za „Duchy w maszynach”, w 2014 roku za „Człowieka nieciągłego” oraz w 2015 roku za „Sztukę porozumienia”). W 2013 roku została uhonorowana Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego za powieść „Czarne”. Kolejne nagrody przyznały jej tytuł laureatki Nagrody Specjalnej imienia Janiny Paradowskiej w 2018 roku (w ramach Nagrody Wielkiego Kalibru) za powieść „Wiara” oraz Złote Wyróżnienie nagrody literackiej im. Jerzego Żuławskiego za książkę „Niepełnia”. W 2021 roku zdobyła Nagrodę Wielkiego Kalibru za powieść „Wiosna zaginionych”.
Anna Kańtoch jest także członkinią grupy literackiej Harda Horda.
Tłumaczenia
Prace literackie Anny Kańtoch zyskały szerokie uznanie dzięki ich przekładom na różne języki.
Jej opowiadanie „Światy Dantego” znalazło się w rosyjskim wydaniu oraz zostało opublikowane w czasopiśmie „Jesli”. Ponadto, utwory „Czarna Saissa” oraz „Portret rodziny w lustrze” znalazły swoją drogę do ukraińskich antologii.
Obie pozycje, „Tajemnica diabelskiego kręgu” i „Tajemnica nawiedzonego lasu”, ukazały się na rynku ukraińskim jako odrębne książki. Dodatkowo, jej powieści takie jak „Czarne”, „Niepełnia” oraz „Wiosna zaginionych” zyskały popularność także w Włoszech.
Twórczość
Cykl o Domenicu Jordanie
W dorobku Anny Kańtoch znajduje się fascynujący cykl opowieści o Domenicu Jordanie, który przyciąga uwagę czytelników swoją intrygującą fabułą. Pierwszą częścią jest Diabeł na wieży, opublikowana przez Fabrykę Słów w 2005 roku, będąca zbiorem opowiadań, które wciągają w mroczny świat: w tym zbiorze znajdziemy historie takie jak Diabeł na wieży, Czarna Saissa, Damarinus, Serena i Cień, Długie Noce, oraz Pełnia lata.
Kolejną częścią tego cyklu jest Zabawki diabła (2006), która eksploruje mroczne zakamarki ludzkiej wyobraźni poprzez opowiadania takie jak Mandracourt, Strażnik Nocy, Cień w słońcu, Ciernie, Karnawał we krwi oraz Zabawki diabła.
W 2019 roku, autorzy wydali trzeci zbiór opowiadań zatytułowany Diabeł w maszynie, zawierający takie historie jak Portret rodziny w lustrze, W ciemności, Anatomia cudu, Diabeł w maszynie oraz Majstersztyk.
Cykl Przedksiężycowi
Cykl Przedksiężycowi składa się z trzech tomów, gdzie czytelnicy mogą zanurzyć się w bogatą narrację tego świata. Tom 1 został wydany w 2009 roku przez Fabrykę Słów, a kolejne tomy ukazały się w latach 2013.
Cykl Nina Pankowicz
Seria opowieści Nina Pankowicz to interesujący zbiór historii, w tym: Tajemnica Diabelskiego Kręgu (2013), Tajemnica Nawiedzonego Lasu (2015) oraz Tajemnica Godziny Trzynastej (2018).
Cykl Krystyna Lesińska
W ramach cyklu Krystyna Lesińska, ukazały się trzy tomy: Wiosna zaginionych (2020), Lato utraconych (2021) oraz Jesień zapomnianych (2022).
Inne powieści
Anna Kańtoch ma również na swoim koncie wiele innych powieści, w tym Miasto w zieleni i błękicie (2004), 13 anioł (2007), Czarne (2012), Łaska (2016), Wiara (2017), Niepełnia (2017), Pokuta (2019) oraz Samotnia (2023).
Zbiory opowiadań
W dorobku autorki znalazły się też zbiory opowiadań, takie jak Światy Dantego z 2015 roku, w których znajdują się różnorodne historie, w tym pierwodruki w różnych antologiach: Światy Dantego, Duchy w maszynach, Cmentarzysko potworów, Szczęścia i wszelkiej pomyślności, Za siedmioma stopniami, Okno Myszogrodu, Człowiek nieciągły oraz Miasteczko.
E-booki
Autorka stworzyła także kilka e-booków, w tym 13 anioł (2013), Czwarta nad ranem (2012, darmowy e-book) oraz Miasto w zieleni i błękicie (2014).
Inne opowiadania
Wśród innych dzieł Anny Kańtoch można znaleźć szereg znakomitych opowiadań zamieszczonych w popularnych czasopismach oraz antologiach, takich jak: Angevina (2005), Dobry człowiek w piekle (2005), Renegat (2007), Czwarta nad ranem, Pająk (2008), Harfa pustyni (2010), Sztuka porozumienia (2014), Królewskie dzieci (2014), Człowiek, który kochał (2018), Szanowny panie M. (2019), Krok przed tobą (2020), Dwie osoby wchodzą do windy… (2021).
Przypisy
- Laureaci Nagrody Zajdla za rok 2014. polcon2015.org, 22.08.2015 r. [dostęp 23.08.2015 r.]
- a b PiotrP. Zawada PiotrP., Bo to słabe teksty były, „Nowa Fantastyka”, 06(446)/2019, s. 69-71, ISSN 0867-132x.
- ESFS Awards 2007. [w:] The European Science Fiction Society [on-line]. [dostęp 15.04.2011 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Wacław Adamczyk (aktor) | Małgorzata Gebel | Urszula Broll | Danuta Morel | Izabela Zając | Marta Kwaśnicka | Ewa Kuzyk-Florczak | Beata Dzianowicz | Kamil Barański (muzyk) | Jan Kulka | Anna Górecka | Jan P. Matuszyński | Danuta Jarecka | Mieczysław Całka | Gano (raper) | Tomasz Kowalski (pisarz) | Igor Krenz | Bartłomiej Majzel | Paweł Pudło | Marek KoziarczykOceń: Anna Kańtoch