Jerzy Płaczkiewicz to wybitna postać polskiej sceny muzycznej, znany przede wszystkim jako historyk tanga w naszym kraju. Urodzony 18 kwietnia 1946 roku w Katowicach, od lat zajmuje się zgłębianiem fascynującego świata tanga oraz kultury muzycznej okresu międzywojennego.
Jego pasja doprowadziła do stworzenia niezwykłej kolekcji, która jest jedną z największych w Polsce. Składają się na nią nie tylko płyty i nuty, ale także wydawnictwa oraz zdjęcia związane z tangiem i muzyką przedwojenną. Jerzy Płaczkiewicz jest również autorem licznych audycji radiowych i telewizyjnych, w których przybliża słuchaczom tajniki przedwojennej muzyki.
Swoje zainteresowania i wiedzę Płaczkiewicz przekłada na artykuły, w których bada i opisuje muzyczne zjawiska tego okresu. Jako syn Lili Larys, kontynuuje tradycję artystyczną, dbając o utrwalenie wartościowej kultury muzycznej.
Wśród jego bogatej kolekcji znajdują się znane tangi, takie jak Adios Muchachos, Bandoneon Arrabalero, Plegaria, Yira, Yira oraz La Cumparsita. Płaczkiewicz z pasją opracowuje także materiały, które ilustrują współzależności między tangiem argentyńskim a polską twórczością z tamtego okresu. Dzięki jego staraniom, pojęcie Tanga polskiego zyskuje na znaczeniu, ukazując fenomen twórczości tanga w Polsce w latach dwudziestych i trzydziestych.
Nie można zapomnieć o jego unikalnej serii fonograficznej, która przybliża przedwojenne głosy polskich pieśniarzy i muzyków. Jerzy Płaczkiewicz jest więc nie tylko archiwistą, ale również edukatorem, propagującym wiedzę o tanga w Polsce.
Życiorys
Jerzy Płaczkiewicz to postać o bogatej historii, której korzenie sięgają Katowic, gdzie się urodził. Jego matka, Lili Larys, znana jako artystka teatrów przedwojennych oraz tancerka, miała duży wpływ na rozwój jego zainteresowań artystycznych. Po raz pierwszy zetknął się z radiem na początku lat 80. XX wieku, kiedy to występował jako gość w Radiowej Trójce, dzieląc się na żywo starymi płytami oraz swoimi komentarzami.
W kolejnych latach, w latach 90. Płaczkiewicz stał się autorem wielu radiowych audycji muzycznych w Programie III Polskiego Radia. W jego dorobku znalazły się m.in.: „Muzyczne wspomnienie o Marlenie Dietrich”, „Tajemnicza Pani Zarah Leander”, „Stare Rosyjskie Sentymentalne Tango” oraz „Wszystko zaczęło się w Buenos Aires”.
Oprócz tego, dla I Polskiego Radia opracował słuchowiska takie jak „Dancingi dawnej Warszawy” oraz „Czasami jeszcze słychać ich głosy”, które poświęcone były dawnym nagraniom żydowskim. Działalność radiowa obejmowała także współpracę z Radiem Katowice, gdzie stworzył cykl audycji „Sekrety starych płyt”, w skład którego weszły takie tematy jak „Na uliczce w Barcelonie” i „Miasto dobrych gospodarzy – Poznań”.
Płaczkiewicz był również gościem i współautorem programów telewizyjnych. Pojawił się w 12 odcinkach audycji „Czar starej płyty”, emitowanych w telewizji ogólnopolskiej. TVP Katowice zrealizowała o nim program w ramach Magazynu Kulturalnego pt. „Czar starej płyty”. Płaczkiewicz jest autorem wielu artykułów na temat historii tanga w Polsce, które zostały przetłumaczone na język hiszpański, angielski, włoski oraz japoński.
W swojej pracy Płaczkiewicz promuje polskie tango oraz polską piosenkę. Dla niemieckiego wydawnictwa Oriente Musik przygotował płytę „Polskie tango 1929–1939”, która ukazała się w serii „Old World Tangos”, vol. 3. Ta płyta zdobyła liczne wyróżnienia w cenionych czasopismach, takich jak „Tango Danza” oraz „Songlines”, obie w grudniu 2005 roku.
W 2007 roku ukazał się jego album „Pola Negri śpiewa!” wydany przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. Następnie, w 2008 roku, wystąpił w filmie nakręconym przez Telewizję Katowice pod tytułem Ordonka. W tym filmie dzielił się swoimi przemyśleniami na temat sztuki wokalnej Ordonówny oraz jej interpretacji oraz nagrań płytowych z lat 1927-1938.
W 2011 roku Płaczkiewicz działał jako konsultant w filmie biograficzno-dokumentalnym „Wiera Gran”, który został wyreżyserowany przez Marię Zmarz-Koczanowicz. Na YouTube jest twórcą kanału „jurek46pink”, a w 2010 roku opublikował interesującą serię wywiadów z Wierą Gran.
Varia
W recenzji albumu Polskie tango 1929–1939 pojawił się interesujący komentarz dotyczący kolekcji Jerzego Płaczkiewicza. Oto fragment recenzji: „Wszystkie materiały, muzyka, fotografie i ilustracje na tym CD pochodzą z kolekcji Jerzego Płaczkiewicza. Od kilku dziesięcioleci gromadzi on plakaty z koncertów, muzykę, i artykuły dotyczące tanga polskiego pomiędzy wojnami – archiwa wskazujące na Polski romantycyzm, wyrafinowanie, styl i perfekcję przekazu w tangu. Słuchając tego albumu, rozumiemy istotny fragment polskiej kultury muzycznej, historii, która była całkowicie zapomniana z powodu drugiej wojny światowej”.
Jerzy Płaczkiewicz to nie tylko kolekcjoner, ale również twórca tekstów, które zyskały uznanie wśród słuchaczy. Napisał on teksty piosenek, które śpiewała i nagrywała Anna German. Dwa z jego najbardziej rozpoznawalnych utworów to Nasza ścieżka, w której muzykę skomponowała Katarzyna Gärtner w 1966 roku, oraz Nie pojadę do Sorrento, do muzyki Anny German z 1970 roku.
Przypisy
- Wiera Gran opowiada. Część 1, O Nieśmiałości. Paryż 15-30.08.1991 r. Wywiad Jerzego Płaczkiewicza z Wierą Gran, opublikowany 09.10.2010 r. (youtube, kanał jurek46pink).
- Old World Tangos Vol. 3: Polskie Tango 1929-39 – CD / cdRoots. [dostęp 27.04.2007 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Henryk Kobyliński | Aleksandra Śląska | Marcin Herich | Marta Świderska-Pelinko | Aleksandra Pisula | Wiesław Świderski | Jarosław Karpuk | Krzysztof Niesporek | Maria Dziopak | Adam Kopciuszewski | Ewa Ziętek | Michał Banasik | Bogusław Sochnacki | Piotr Gutkowski | Joanna Kamirska-Niezgoda | Tadeusz Strugała (dyrygent) | Jenny Fikentscher | Urszula Mitręga | Rafał Rękosiewicz | Tomasz WenklarOceń: Jerzy Płaczkiewicz