Dagmara Jack, urodzona 29 lutego 1984 roku w Katowicach, to uznawana polska kompozytorka, specjalizująca się w twórczości muzyki poważnej. Aktualnie mieszka i tworzy w Berlinie, gdzie rozwija swoje artystyczne pasje i współpracuje z innymi muzykami.
Jej twórczość łączy w sobie nowoczesne elementy z klasycznymi tradycjami, co czyni ją ważną postacią na współczesnej scenie muzycznej.
Życiorys
Naukę gry na fortepianie rozpoczęła już w wieku czterech lat. Kiedy miała 13 lat, zdobyła pierwszą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Patri Patriae” w Katowicach za utwór dedykowany Janowi Pawłowi II. Utwór ten, noszący tytuł Post tenebras lux, był napisany na dwa klarnety, fortepian, dwoje skrzypiec, altówkę, dwie wiolonczele i kontrabas (1998). W tym samym okresie zaczęła studiować kompozycję pod okiem Aleksandra Lasonia.
W 2001 roku, mając 17 lat, podjęła studia w Musik-Akademie der Stadt Basel, w klasie kompozycji Rolanda Mosera. W tym czasie miała również przyjemność debiutować na festiwalu Warszawska Jesień z utworem Luminescence, który był stworzony na obój, skrzypce, altówkę i perkusję.
Dagmara Jack systematycznie rozwijała swoje umiejętności w trakcie różnorodnych kursów muzycznych. Uczestniczyła w Kursie dla Młodych Kompozytorów w Jeleniej Górze, gdzie prowadzącym był Stanisław Moryta, a także w Kursie Muzyki Elektroakustycznej „Acanthes”, który odbył się w Paryżu, a był zorganizowany przez instytut IRCAM w Krakowie. Wzięła również udział w Letniej Akademii Muzyki w Krakowie, prowadzonej przez Marka Stachowskiego, Kursie „Ictus Seminar” z zespołem Ictus w Brukseli oraz Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Łańcucie. Dagmara uczyła się także u znakomitych pedagogów, takich jak Wilfried Krätzschmar, Jonathan Harvey, Tristan Murail oraz Thomas Kessler.
W 2006 roku Dagmara Jack stała się najmłodszym członkiem Związku Kompozytorów Polskich. Jej dzieła były wykonywane podczas wielu festiwali muzyki współczesnej, jak „Warszawska Jesień”, Forum Muzyki Współczesnej, a także Śląskie Dni Muzyki Współczesnej. Utwory artystki były emitowane także w różnych stacjach radiowych, w tym w Radiu Katowice, Radio Vltava, Co-op Radio w Vancouver (Kanada), a także Radio Deutschland. Dagmara Jack zdobyła również stypendia przyznawane przez Fundację Lyra (Zurych), Thyll–Dürr (Zurych) oraz Vera & Oscar Ritter Stiftung (Hamburg).
Nagrody
Dagmara Jack zdobyła wiele prestiżowych nagród w swojej karierze kompozytorskiej, co świadczy o jej wybitnym talencie i uznaniu w świecie muzyki.
- W 1998 roku, jej utwór Post tenebras lux, dedykowany papieżowi Janowi Pawłowi II, zdobył I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Patri Patriae”. Utwór ten przeznaczony był na dwa klarnety, fortepian, dwoje skrzypiec, altówkę, dwie wiolonczele i kontrabas,
- W 2000 roku otrzymała Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Crescendo” w Tarnowie za Wind-Oak-Quintet, który napisała na kwintet dęty,
- W 2001 roku Dagmara Jack osiągnęła I nagrodę oraz nagrodę specjalną dla młodego kompozytora na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Elektroakustycznej „Musica Nova” w Pradze za dzieło Raasz II, stworzone na taśmę i sopran.
Ważniejsze kompozycje
Dagmara Jack jest autorką wielu znaczących dzieł muzycznych, które zapisały się w historii współczesnej muzyki.
- Post tenebras lux na dwa klarnety, fortepian, dwoje skrzypiec, altówkę, dwie wiolonczele i kontrabas (1998),
- Exorcisms na bas i orkiestrę (1999),
- Wind-Oak-Quintet na kwintet dęty (2000),
- Raasz II na taśmę i sopran (2001),
- Luminescence na obój, skrzypce, altówkę i perkusję (2001),
- Satyamangalam na taśmę (2001),
- Trwałość pamięci, tryptyk na kontrabas solo (2001),
- Siis na flet piccolo, flet, czelestę i czworo skrzypiec (2002),
- Via lasciva na 2 soprany, mezzosopran, obój, 2 wiolonczele i delay (2003),
- Nyd na waltornię i live electronics (2003),
- Les Trajectoires na wielką orkiestrę symfoniczną (2003),
- Fragile na fortepian (2003),
- Sinus iridum na zespół kameralny (2003),
- Mare imbrium na zespół kameralny (2003),
- L’ombre, l’image et le silence na aktora, video, zespół kameralny i live electronics (2004),
- Fragile II na fortepian i taśmę (2005),
- I Kwartet smyczkowy (2006).
Każda kompozycja odzwierciedla nie tylko jej techniczne umiejętności, ale także kreatywność i unikalne podejście do formy muzycznej.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Sławomir Idziak | Krzysztof Dziewięcki | Maryna Miklaszewska | Weronika Tofilska | Małgorzata Gorol | Teodor Danysz | Walter Wiora | Piotr Banasik | Fokus | Anna Guzik | Bernadeta Prandzioch | Zygmunt Apostoł | Alexander Czerski | Willy Fritsch | Jacek Masłowski | Paweł Berger | Bożena Miller-Małecka | Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska | Lutz Besch | Aleksander MrożekOceń: Dagmara Jack