Radni chcą wzmożonych kontroli wymiany „kopciuchów”

Grupa radnych Koalicji Obywatelskiej pyta o kontrolę stosowania uchwały antysmogowej. Od 1 stycznia 2022 roku wszedł w życie kolejny etap zakazów, tym razem stosowania kotłów, kominków i pieców starszych niż 10 lat. Patryk Białas, Beata Bala i Magdalena Wieczorek zapytali o sposób egzekwowania przepisów i przeprowadzania inspekcji przez Straż Miejską, również w budynkach komunalnych.

Radni zwrócili uwagę na wprowadzone przez wojewodę śląskiego ograniczenia kontroli gospodarstw domowych do koniecznego minimum w związku z pandemią koronawirusa. „Zatroskani o stan zdrowia i powietrza mieszkańcy zgłaszają nam wątpliwości, że kontrole stosowania uchwały antysmogowej wykonywane przez Straż Miejską nie odbywają się” – skomentowali autorzy interpelacji.

Radny Białas w przeszłości pytał o liczbę „kopciuchów” w mieszkaniach komunalnych, dostał jednak odpowiedź tylko co do starych systemów grzewczych w budynkach instytucji miejskich. Skoro władze miasta nie znają rozmiaru problemu, trudno oczekiwać, by prowadziły w tym zakresie kontrole. Lokatorzy mieszkań komunalnych zastanawiają się jednak, czy nie zostaną ukarani za naruszenie przepisów uchwały antysmogowej. „Wynajmujący mieszkania od miasta lokatorzy budynków komunalnych obawiają się, że na nich spadnie odpowiedzialność wymiany źródła ogrzewania, a w przypadku kontroli – konieczność zapłaty mandatu” – podsumowali problem radni.

Interpelacja czeka na odpowiedź Urzędu Miasta.

Magdalena Kwaśniok
Magdalena Kwaśniok