Film dokumentalny „Ja, Kaya – dziołcha ze Śląska” z uroczystą premierą w Kinoteatrze Rialto

29 października w Kinoteatrze Rialto w Katowicach odbędzie się premierowy pokaz „Ja, Kaya – dziołcha ze Śląska” – filmu dokumentalnego znanego reżysera, producenta i operatora Sławomira Grünberga. Bohaterką obrazu jest Kaja Mirecka – Ploss – 97-letnia dziś pisarka, społeczniczka, Ślązaczka. Zdjęcia do dokumentu powstawały w USA oraz m.in. w Rudzie Śląskiej i Nakle Śląskim. Koproducentem filmu jest Instytucja Filmowa Silesia Film w Katowicach.

„Ja, Kaya – dziołcha ze Śląska” to historia 97-letniej Polki, urodzonej w Piekarach Śląskich Kai Mireckiej-Ploss, a właściwie Hanny Adeli Czech. Sławomir Grünberg, scenarzysta i reżyser filmu, skupia się na wyjątkowości, niezłomności i charyzmie Kai, czyli cechach, które pozwoliły jej nie tylko zmienić życie Polonii w USA, ale też sprowadzić do Stanów Zjednoczonych 105 polskich dzieci, otworzyć im okno na świat i ukształtować ich światopogląd. Trojgu z nich dała dom, sfinansowała studia w USA i zapewniła odpowiedni start w dorosłość. Kim dziś są: Lidia Magdalena Lechowska zabrana przez Kayę z łódzkiego domu dziecka, Maciej Frączek z Jedwabnego czy Katarzyna Frączek? Jak jedna osoba zmieniła ich życie? Dlaczego tak ważne dla Kai jest to, że urodziła się na Śląsku? Co łączyło ją z Janem Karskim, którym opiekowała się do końca jego życia? Dlaczego Polonia amerykańska okrzyknęła ją jedną z najważniejszych Polek na emigracji? Na te pytania i wiele innych widz znajdzie odpowiedź w filmie.

Film oparty jest na scenach kręconych metodą „direct cinema”, wywiadach oraz na wybranych archiwalnych materiałach filmowych i fotograficznych pochodzących z archiwów filmowych oraz zbiorów prywatnych na całym świecie. Grünberg dotarł z kamerą do tych miejsc na świecie, które ukształtowały bohaterkę taką, jaką znamy ją dziś.

Producentem filmu jest Fundacja LOGTV Films Polska w koprodukcji z Instytucją Filmową Silesia Film w Katowicach oraz LOGTV LTD. Film dofinansowano ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego.

– Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w 2017 roku. Byliśmy z kamerą w Waszyngtonie, gdzie Kaya mieszka, towarzyszyliśmy jej podczas 94., 95. oraz 96. urodzin. W Polsce odwiedziliśmy Rudę Śląską oraz Nakło Śląskie, gdzie mieści się Szkoła Podstawowa im. Kai Mireckiej – mówi Barbara Grünberg, prezeska Fundacji LOGTV Films Polska i producentka dokumentu.

Mieszkający ostatnio w Meksyku Sławomir Grünberg to wielokrotnie nagradzany reżyser, producent i operator filmów dokumentalnych. Jako absolwent wydziału reżyserii łódzkiej szkoły filmowej, wyemigrował do USA w 1981 roku i od tego czasu wyreżyserował i wyprodukował ponad 47 filmów dokumentalnych o tematyce społecznej, ekologicznej i problemach niepełnosprawności. Grünberg jest zdobywcą prestiżowej nagrody Emmy za film „Modlitwa szkolna”. Dwa filmy, do których był twórcą zdjęć, uzyskały nominację do Oscara®.

Muzykę do filmu skomponowali wybitni śląscy muzycy: pochodzący z Imielina, gitarzysta jazzowo-bluesowy Grzegorz Kapołka, oraz basista i pianista jazzowy Darek Ziółek.

Premierowe pokazy odbędą się w Waszyngtonie oraz 29 października w Kinoteatrze Rialto w Katowicach. Śląska premiera w Katowicach odbędzie się z udziałem twórców i bohaterów filmu. Bilety na wydarzenie dostępne są w kasie Kinoteatru Rialto i na www.filmowa.net

——

Sławomir Grünberg to wielokrotnie nagradzany reżyser, producent i operator filmów dokumentalnych. Jako absolwent wydziału reżyserii łódzkiej szkoły filmowej, wyemigrował do USA w 1981 roku i od tego czasu wyreżyserował i wyprodukował ponad 45 filmów dokumentalnych o tematyce społecznej, ekologicznej i problemach niepełnosprawności. Wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach, zdobywca prestiżowej nagrody Emmy za film „Modlitwa szkolna” oraz laureat nagrody Fundacji Guggenheim i Soros Justice Media. Sławomir Grünberg wygrał również konkurs im. Jana Karskiego, który nagradza filmy dokumentalne wykazujące się „odwagą moralną” oraz otrzymał nagrodę DreamCatcher Award za poświęcenie i zaangażowanie w tworzenie filmów dokumentalnych. Jest laureatem Złotego Glana oraz prestiżowej nagrody przyznanej przez Festiwal Docboat 2009 dla międzynarodowej sławy dokumentalisty o polskich korzeniach. Wśród jego filmów znajdują się takie tytuły jak filmy: „Karski i władcy ludzkości”, „Portrety emocji”, „Linia graniczna”, „Santa Rosa”, „Coming out po polsku”, „Płonący facet” czy „Trans-Akcja”. Wśród filmów wokół tematyki polsko-żydowskiej znajdują się: „Powroty Szymona”, „Wyrzutki”, „Perecowicze”, „Dziedzictwo Jedwabnego” oraz „Uratowani przez deportację”. Dwa filmy, do których był twórcą zdjęć, uzyskały nominację do Oscara: „Legacy” i „Sister Rose’s Passion”. W czerwcu 2019 obronił tytuł doktora nauk sztuki filmowej w łódzkiej szkole filmowej.

Szczegóły na stronach:
www.logtv.com
www.logtv.com/polska

Barbara Grünberg, Fundacja LOGTV Films Polska – z wykształcenia polonistka, menedżer kultury i coach biznesu. Pochodzi z Tomaszowa Mazowieckiego, gdzie pracowała jako nauczyciel i dyrektor Miejskiego Centrum Kultury. Od grudnia 2019 mieszka wraz z mężem w Meksyku i zajmuje się produkcją filmową, dystrybucją filmów i organizacją pokazów filmowych na całym świecie. Lubi spędzać czas wolny na pisaniu, między innymi jest autorką książki „Sławomir Grünberg – człowiek z kamerą”.

Silesia Film

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.