NOSPR rozpoczyna nowy sezon koncertowy IX Symfonią Beethovena

Nowy sezon koncertowy w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia to zaproszenie do wspólnego cieszenia się bogactwem muzycznego świata.  Przed nami dziewięć miesięcy wypełnionych spotkaniami z wielkimi gwiazdami i wspaniałymi utworami. Dołączcie do nas podczas tej niezwykłej podróży. 

– Dużo dobrego w nowym sezonie!  To nie tylko nasze życzenie dla melomanów, ale też obietnica. Jesteśmy niezwykle dumni z programu sezonu 2021/2022 w NOSPR. Jeżeli tylko pandemia nie pokrzyżuje nam planów, czekają nas miesiące pełne od dawna wyczekiwanych spotkań i – mam nadzieję – również wielu artystycznych odkryć. To będzie czas  powrotu do głębokiego doświadczenia koncertowego i okazja do wspólnego celebrowania piękna muzyki – mówi dyrektor NOSPR Ewa Bogusz-Moore. 

NOSPR zainauguruje nowy sezon koncertowy 7 października wykonaniem IX Symfonii d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena. Katowicką orkiestrą pokieruje tego wieczoru jej dyrektor artystyczny i I dyrygent Lawrence Foster, a towarzyszyć im będzie czworo znakomitych solistów: Ewa Tracz, Karolina Sikora, Andrzej Lampert i Szymon Komasa, a także dwa chóry: Chór NMF i Polski Narodowy Chór Młodzieżowy. 

Wielkie symfonie, wielcy dyrygenci 

Największe pozycje repertuaru symfonicznego będą powracać również w kolejnych miesiącach. W listopadzie NOSPR wykona Symfonię g-moll Mozarta, a w styczniu słynną VII Symfonię C-dur „Leningradzką” Dmitrija Szostakowicza, napisaną w znacznej części w trakcie oblężenia miasta. W kwietniu zabrzmi VII Symfonia e-moll Gustava Mahlera. Podczas tego koncertu NOSPR poprowadzi Simone Young, znakomita australijska dyrygentka, którą NOSPR miał już okazję gościć, ale która wróci do Katowic jako nowo powołana dyrektor Sydney Symphony Orchestra. 

Grono dyrygentów gościnnych, którzy w tym sezonie odwiedzą NOSPR jest imponujące. Prócz Simone Young w katowickiej sali koncertowej pojawią się m.in. legendy takie jak Pinchas Steinberg, gwiazdy, które są na ustach całego świata jak Marta Gardolińska i olśniewający młodzi artyści, z 22-letnim Angusem Websterem, wychowankiem Esy-Pekki Salonena, na czele. 

Melomanów ucieszy też na pewno częsta obecność ich ulubionych dyrygentów – I dyrygenta gościnnego NOSPR Domingo Hindoyana i, oczywiście, Lawrence`a Fostera, który z powodu pandemii nie mógł zrealizować swoich ubiegłorocznych planów koncertowych. Teraz nadrabia, i to hucznie.

Daniel Barenboim na urodzinach Lawrence`a Fostera 

Dyrektor artystyczny i I dyrygent NOSPR 23 października w sali koncertowej będzie świętował swoje 80. urodziny. Jak zapowiada sam jubilat: – Solistą w urodzinowym koncercie będzie Daniel Barenboim, który jest moim zdaniem największym żyjącym dziś muzykiem. Czy dyryguje, czy gra na fortepianie, czy uczy, czy wreszcie wygłasza mowy, jest największy i kropka. 

Daniel Barenboim po raz pierwszy w swojej długiej karierze zagra jako solista z polską orkiestrą.  Takich niezwykłych momentów w rozpoczynającym się sezonie będzie więcej. 

Muzyczne odkrycia 

Jeszcze w październiku w NOSPR wystąpi zwycięzca I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (a za nim kolejni laureaci). Młode gwiazdy będą również bohaterami cyklu ECHO Rising Stars, który NOSPR realizuje razem z innymi instytucjami zrzeszonymi w European Concert Hall Organization. Ten projekt to trampolina do światowej kariery – na młodych artystów zakwalifikowanych do niego czeka trasa koncertowa po najbardziej prestiżowych salach koncertowych Starego Kontynentu. Pierwszy koncert z cyklu ECHO Rising Stars w tym sezonie już w listopadzie. Wystąpi Simply Quartet – multikulturowy kwartet, który został założony w Szanghaju, ale przeniósł się do Wiednia, by zgłębiać jego wspaniałe muzyczne tradycje. Uznawany jest za jeden z najlepszych zespołów swojego pokolenia. 

Poszukiwaczy muzycznych skarbów ucieszy też na pewno druga odsłona Festiwalu Prawykonań, który będzie się odbywał w NOSPR przez całą jesień. Finałowy koncert zaplanowano na 26 listopada. Klangforum Wien – jeden z najlepszych zespołów wykonujących muzykę współczesną – zaprezentuje nowe dzieła m.in. Cezarego Duchnowskiego i Agaty Zubel. 

Gwiazdy na zimowym niebie

Grudzień upłynie nam pod znakiem kolejnych spotkań z gwiazdami. 3 grudnia w NOSPR wystąpi Garrick Ohlsson (cykl „Po mistrzowsku”). Tryumfator Konkursu Chopinowskiego z 1970 roku zagra oczywiście również Chopina, ale w sercu jego recitalu znajdzie się arcytrudna III Sonata fortepianowa Karola Szymanowskiego. Tydzień później przed katowicką publicznością stanie jedna z najbardziej cenionych na świecie polskich sopranistek Aleksandra Kurzak, a zabrzmi „Stabat Mater” Gioacchino Rossiniego. NOSPR poprowadzi Domingo Hindoyan. 

Goście z bliska i z daleka 

Kolejne miesiące to również koncerty znakomitych zespołów gościnnych, m.in.  Paris Mozart Orchestra, Royal Scottish National Orchestra i brazylijskiej NEOJIBA Orchestra. Wiele radościwielbicielom muzyki dawnej sprawią na pewno spotkania z Les Arts Florissants, Orchestre des Champs-Elysées pod batutą Philippe Herreweghe czy Gabrieli Consort pod dyrekcją Paula McCreesha. Ten ostatni zespół świętuje w tym sezonie 40-lecie istnienia i 30. rocznicę nagrania „Koronacji weneckiej”, jednego z najważniejszych albumów nurtu wykonawstwa historycznie poinformowanego. 

Przez cały sezon zapraszamy również na koncerty zespołów rezydenckich NOSPR: Kwartetu Śląskiego, Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, Orkiestry Muzyki Nowej i Chóru Polskiego Radia, a także na koncerty JazzKLUBU NOSPR. Na program tego ostatniego cyklu składa się w tym sezonie aż dwadzieścia niezwykle różnorodnych koncertów: obok legendarnych postaci takich jak Jan Ptaszyn Wróblewski, wystąpią intrygujące młode formacje (np. ZK Collaboration czy O.N.E. Quintet) i najgłośniejsze nazwiska światowego jazzu, jak trębaczka Jaimie Branch.  

Finał i co dalej

Sezon 2021/2022 NOSPR zakończy 24 czerwca koncertem NOSPR pod dyrekcją Lawrence`a Fostera z udziałem „lwicy fortepianu”, niekwestionowanej specjalistki od rosyjskiej muzyki przełomu wieków – Anny Vinnitskiej. 

To będzie pierwszy sezon, podczas którego będzie można zauważyć pewne zmiany w sali koncertowej. Przez całe minione lato trwał montaż organów piszczałkowych, które będą jednymi z największych takich instrumentów w europejskich salach koncertowych. Prospekt organów jest już niemal gotowy, ale to nie koniec tej trudnej operacji – przed nami dalszy etap montażu poszczególnych części (wszystkich jest ponad milion!) oraz intonacja instrumentu. Prace przy organach wymagają pełnej dostępności sali koncertowej, więc będą kontynuowane podczas kolejnej przerwy wakacyjnej. Pierwszy koncert w wykorzystaniem organów NOSPR zaplanowany jest na styczeń 2023 roku.

Więcej informacji na stronie www.nospr.org.pl.

NOSPR

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.