Pomnik Trudu Górniczego, znany wśród lokalnych skateboardzistów jako PTG, to jedna z charakterystycznych atrakcji Katowic. Znajduje się on w dzielnicy Osiedle Paderewskiego-Muchowiec, gdzie został uroczyście odsłonięty w 1986 roku.
Warto zauważyć, że wokół tego pomnika znajduje się popularna skateplaza, która przyciąga miłośników jazdy na deskorolkach oraz innych sportów ekstremalnych.
Historia
Pomnik Trudu Górniczego w Katowicach jest istotnym elementem miejskiego pejzażu, który powstał jako kontrast dla krzyża-monumentu, upamiętniającego tragiczną masakrę górników z dnia 16 grudnia 1981 roku. Inicjatywa budowy tego pomnika została podjęta przez Komitet Wojewódzki Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego w lipcu 1983 roku, w czasach, gdy dla władz komunistycznych kreowanie nowego symbolu miało stanowić próbę poprawy wizerunku pracy w górnictwie. Rok wcześniej, krzyż postawiony przez górników przy bramie kopalni na ulicy Wincentego Pola został usunięty w Brynowie.
W kontekście tych wydarzeń, w czerwcu 1983 roku, podczas nabożeństwa na lotnisku w Muchowcu, papież Jan Paweł II odnosił się do ludzkiej pracy, przypominając istotę jej znaczenia według encykliki Laborem exercens. W atmosferze społecznego niepokoju, pomnik miał być odpowiedzią na kryzys tożsamości zbiorowej górników, przy czym władze planowały zaangażować ich w proces budowy nowego miejsca pamięci. Pomysł drewniany przez Komitet Wojewódzki PZPR otrzymał odpowiednie poparcie, a przedstawione dokumenty dotyczące organizacji budowy datowane były na 3 sierpnia 1983.
Inicjatorzy pragnęli, aby premier generał Wojciech Jaruzelski objął patronatem to przedsięwzięcie, co ostatecznie przejął minister górnictwa i energetyki, generał Czesław Piotrowski. Komitet Organizacyjny Budowy Pomnika składał się z ważnych osobistości, takich jak emerytowany górnik Franciszek Apryas, górnik Adam Jessa, wiceprezydent Katowic Eugeniusz Cofała, a także sekretarz PZPR Eugeniusz Ciszak oraz Stanisław Wojtek, naczelny redaktor „Trybuny Robotniczej”. Zorganizowano konkurs na projekt pomnika, w którego komisji zasiadał poseł Stowarzyszenia „Pax”, Jan Waleczek. Prace konkursowe zostały udostępnione podczas wystawy z okazji Dnia Górnika, z wynikiem, w którym pierwsze miejsce zdobył rzeźbiarz Tadeusz Łodziana.
Akt erekcyjny został wmurowany 18 lipca 1985 roku w obecności wicepremiera Zbigniewa Messnera oraz ministra Piotrowskiego. Żelbetowy pomnik został stworzony przez Przedsiębiorstwo Budowlane Przemysłu Węglowego, a odpowiedzialność za płaskorzeźby spoczęła na Spółdzielni Warszawa oraz POLMAG. Na finansowanie monumentu złożyli się pracownicy resortu górnictwa, w tym Jaworznicko-Mikołowskie Gwarectwo Węglowe oraz Centralny Ośrodek Informatyki Górnictwa. Koszt budowy oscylował na poziomie 300 milionów złotych wiosną 1986, a jego odsłonięcie miało miejsce w tym samym roku.
Od samego początku, plac przed pomnikiem stał się popularnym miejscem do uprawiania skateboardingu. Kiedy w 2007 roku władze miasta planowały przeniesienie monumentu celem realizacji inwestycji, lokalni rolkarze, obawiając się utraty miejsca do treningów, zorganizowali protest. Do ich apelu przyłączyli się skaterzy z całej Polski oraz zagranicy, co przyczyniło się do wysłania petycji przez 3200 sportowców amatorów. W 2011 roku teren placu został przebudowany na skatepark według koncepcji katowickiego architekta Kamila Czernego, a całkowity koszt prac wyniósł ponad 2 miliony złotych. Nowa przestrzeń sportowa obejmowała murki, schody, poręcze oraz banki, a także podjazdy i fale vertowe. Po bokach placu ułożono szlifowany beton, a na środku granitowe płyty. Oficjalne otwarcie skateparku miało miejsce 10 października 2011 roku, a w 2012 i 2014 roku gościli tam członkowie amerykańskiego teamu skateboardowego Bones, przyciągających do pięciuset fanów.
Przypisy
- Tomasz Kurpierz: Jan Paweł II na Muchowcu. www.encyklopedia-solidarnosci.pl. [dostęp 10.01.2019 r.]
- Aleksander Uszok: Świątynia Muchowiec. www.nowagazetaslaska.eu, 28.06.2013 r. [dostęp 10.01.2019 r.]
- Jerzy Chromik: Katowice: Pomnik Trudu Górniczego w nowej scenografii. www.nettg.pl, 14.08.2011 r. [dostęp 10.01.2019 r.]
- Deskorolkarze na placu przed Pomnikiem Trudu Górniczego [online], Onet.pl, 17.10.2011 r. [dostęp 10.01.2019 r.]
- Skejci zjechali świętować otwarcie Pomnika Trudu Górniczego. katowice.gazeta.pl, 10.10.2011 r. [dostęp 10.01.2019 r.]
- Plac przed pomnikiem Trudu Górniczego w Katowicach będzie skate parkiem. katowice.naszemiasto.pl, 15.03.2011 r. [dostęp 10.01.2019 r.]
- Amerykańscy czarodzieje na deskach w Katowicach. katowice.gazeta.pl, 11.06.2012 r. [dostęp 10.01.2019 r.]
- a b Anna Zych: Pomnik zwrócony miastu i młodzieży. Trybuna Górnicza. [dostęp 10.01.2019 r.]
- PTG - przyjedź, zobacz. Mamy co potrzeba. www.skatenews.pl. [dostęp 10.01.2019 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Pomniki":
Ławeczka Bolesława Szabelskiego | Pomnik Powstańca Śląskiego w Szopienicach | Pomnik Powstańców Śląskich w Nikiszowcu | Pomnik Augusta Hlonda w Katowicach | Pomnik Papieża Jana Pawła II w Katowicach | Pomnik Ofiar Stalinizmu w Katowicach | Pomnik Wojciecha Korfantego w Katowicach | Galeria Artystów | Obelisk Orłów Śląskich w Katowicach | Pomnik „Rodzina” w Katowicach | Pomnik Studenta w Katowicach | Pomnik Powstańców Śląskich | Pomnik Policjanta Polskiego w Katowicach | Pomnik Ofiar Katynia w Katowicach | Pomnik Józefa Wieczorka w Katowicach | Pomnik bluesmana w Katowicach | Pomnik poległych górników KWK „Wujek” | Ławeczka Stanisława Ligonia w Katowicach | Pomnik Obrońców Katowic | Pomnik Leszka Gieca w KatowicachOceń: Pomnik Trudu Górniczego w Katowicach