Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach


Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach to wyjątkowa jednostka medyczna, która znajduje się w sercu katowickiej dzielnicy Śródmieście. Placówka ta oferuje wyspecjalizowaną opiekę w dziedzinie hematologii oraz transplantacji szpiku, co przyczynia się do rozwoju nowoczesnych metod leczenia chorób hematologicznych.

Usytuowanie ul. Dąbrowskiego w Katowicach zapewnia pacjentom i ich rodzinom dogodny dostęp do niezbędnej opieki medycznej, jaką oferuje oddział.

Historia

Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku w Katowicach ma bogatą historię, która rozpoczęła się w 1980 roku. Od samego początku dowodziło nim czterech wybitnych lekarzy, których wkład był kluczowy dla jego rozwoju. W latach 1980–2008 przez te lata kierował nim prof. dr hab. n. med. Jerzy Hołowiecki, który położył podwaliny pod funkcjonowanie oddziału. Po nim, w latach 2008–2017, kierownictwo przejęła prof. dr hab. n. med. Sławomira Kyrcz-Krzemień, kontynuując rozwój i umacniając pozycję placówki w regionie.

W roku 2017, zespół został wzbogacony o nowe kierownictwo, którym został prof. dr hab. n. med. Mirosław Markiewicz. Obecnie oddział prowadzi prof. dr hab. n. med. Grzegorz Helbig, który nadzoruje dalszy rozwój i innowacje w zakresie hematologii oraz transplantacji szpiku.

Techniki leczenia

Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oferuje zróżnicowane metody leczenia, które obejmują szereg zaawansowanych technik. Zespół specjalistów zajmuje się między innymi:

  • izolowaniem komórek macierzystych z krwi obwodowej oraz szpiku kostnego przy użyciu separatorów komórkowych, z wykorzystaniem systemu Spectra Optia 10100,
  • stosowaniem metody immunofluorescencji przepływowej z pomocną cytometru przepływowego Coulter Epics XL i FACS CANTO II, która umożliwia badania immunofenotypu zarówno komórek nowotworowych, jak i zdrowych,
  • prowadzeniem długo- oraz krótkoterminowych hodowli szpiku, a także badaniami kariotypu przy użyciu klasycznych oraz molekularnych metod cytogenetyki, w tym zastosowaniem techniki FISH, która jest istotna w poszukiwaniu nieprawidłowości mających znaczenie rokownicze, np. delecji 17p/TP53 w kontekście przewlekłej białaczki limfocytowej, a także elektroforezy kwasów nukleinowych,
  • wykorzystywaniem techniki PCR, obejmującej takie analizy jak CMV, EBV, BCR/ABL (metody jakościowe i ilościowe), PML/RAR-alfa, CBF/MYH11, RUNX1/RUNX1T1, FLT3-ITD (w podejściu jakościowym i ilościowym), JAK2V617F, CALR, FIP1L1-PDGFRA, NPM1 oraz CEBPA,
  • wdrażaniem metod immunoenzymatycznych oraz biomolekularnych, które są kluczowe w badaniach wirusologicznych oraz w analizie stężenia leków,
  • korzystaniem z analizatorów hematologicznych, takich jak Sysmex 2000 i Sysmex 2100.

Działalność naukowa

„Klinika aktywnie uczestniczy w licznych projektach badawczych zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Wiele z tych badań jest realizowanych w ramach uzyskanych grantów, które przyznaje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Warto podkreślić, że jako jedyny ośrodek w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, klinika miała zaszczyt brać udział w badaniach dotyczących różnorodności fenotypów słabych antygenów zgodności tkankowej. Te badania były częścią Warsztatów Słabych Antygenów, które zostały zorganizowane przez Uniwersyteckie Centrum Medyczne w Lejdzie.

Wyniki przeprowadzonych analiz znalazły swoje miejsce w renomowanych czasopismach naukowych, takich jak „Plos Genetics”, „Bone Marrow Transplantation” oraz „Biology of Blood and Marrow Transplantation”.

Działalność dydaktyczna

Oddział szczyci się bardzo rozbudowaną działalnością dydaktyczną, która obejmuje szeroką gamę zajęć dla studentów różnych roczników.

W ramach tej działalności realizowane są następujące zajęcia:

  • z diagnostyki laboratoryjnej dla studentów III roku,
  • z transplantologii dla studentów IV roku,
  • wykłady i ćwiczenia z chorób wewnętrznych dla studentów V roku,
  • ćwiczenia z lecznictwa ambulatoryjnego dla studentów VI roku,
  • kursy w języku angielskim dla studentów anglojęzycznych, głównie z USA, dotyczące hematologii klinicznej.

Dodatkowo, prowadzone są kursy specjalizacyjne w dziedzinie hematologii oraz transplantologii klinicznej.

Instytucje i stowarzyszenie współpracujące z oddziałem

W ramach współpracy z Oddziałem Hematologii i Transplantacji Szpiku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, istnieje szereg kluczowych instytucji oraz stowarzyszeń, które angażują się w wsparcie pacjentów oraz wymianę wiedzy. Do najważniejszych z nich należą:

Wszystkie te organizacje odgrywają istotną rolę w poprawie jakości życia pacjentów oraz w zapewnianiu odpowiedniego wsparcia medycznego i społecznego.

Akredytacje i certyfikaty

Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach posiada liczne akredytacje i certyfikaty, które potwierdzają jego wysokie standardy w zakresie transplantacji oraz jakości świadczeń medycznych.

  • Akredytacja EBMT (European Group of Blood and Marrow Transplantation), na działania związane z transplantacjami od dawców niespokrewnionych, nosząca numer 677,
  • Akredytacja NMDP (National Marrow Donor Program) jako Centrum Transplantacyjne z numerem 471,
  • Członkostwo w IBMTR (International Bone Marrow Transplant Registry) z numerem zespołu 283,
  • Certyfikaty jakości w zakresie cytometrii przepływowej oraz członkostwo w EWGCCA,
  • Akredytacja Narodowego Programu Dawców Szpiku USA (NMDP – National Marrow Donor Program).

Przeszczep 4000

Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego, będący częścią Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, ma status największego ośrodka transplantacyjnego w Polsce.

Od momentu rozpoczęcia działalności w 1991 roku do 12 marca 2018 roku, zrealizowano łącznie 4000 przeszczepów szpiku.

W ramach przygotowanego krótkiego reportażu, który upamiętnia ten znaczący kamień milowy, mamy okazję zobaczyć zaangażowanie personelu oraz olbrzymi wysiłek włożony w funkcjonowanie oddziału przez całe 27 lat jego działalności.

Przypisy

  1. Ogólnopolski Dzień Transplantacji | 26.01.2020 r. [dostęp 31.05.2020 r.]
  2. AgataA. Pustułka AgataA., Już 4 tysiące przeszczepów szpiku w katowickiej klinice ZDJĘCIA [online], Dziennik Zachodni, 05.04.2018 r. [dostęp 31.05.2020 r.]
  3. a b Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku [online], Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach [dostęp 31.05.2020 r.]

Oceń: Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:7