Katowickie Centrum Onkologii, które wcześniej funkcjonowało jako Szpital im. Stanisława Leszczyńskiego w Katowicach do roku 2016, jest nowoczesnym, wieloprofilowym szpitalem usytuowanym w Katowicach. W jego skład wchodzą dwa główne zespoły szpitalne, które oferują różnorodne usługi medyczne dla pacjentów.
Jednym z obiektów jest dawny Szpital Miejski Nr 6, znajdujący się przy ul. Raciborskiej 27, w samym Śródmieściu. Drugim jest historyczny Szpital Przemysłowy (Hutniczy), położony przy ul. Józefowskiej 119, w malowniczej dzielnicy Wełnowcu-Józefowcu.
Każdego roku w Katowickim Centrum Onkologii hospitalizuje się około 10 tysięcy pacjentów, wśród których znajduje się 500 dzieci oraz 1000 noworodków. Szpital dysponuje również szeroką ofertą poradni, w których rocznie konsultowanych jest aż 47 tysięcy pacjentów.
Historia
Historia Katowickiego Centrum Onkologii sięga głęboko w przeszłość. Pierwszy szpital przy ul. Raciborskiej powstał w 1904 roku, a jego naczelnym lekarzem był dr Emanuel Glaser. W chwili powstania szpital dysponował 120 łóżkami, a w dwóch budynkach zorganizowano różne oddziały, w tym chirurgiczny z salą operacyjną, wewnętrzny oraz położniczo-ginekologiczny.
W obrębie szpitala znalazły się także takie placówki jak laboratorium chemiczno-bakteriologiczne, a także aparat rentgenowski do diagnostyki. Pacjenci mogli korzystać z sal przeznaczonych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz zakaźnymi. Dodatkowo, w szpitalu znajdowały się kostnica i dezynfektor parowy. Na jego terenie ulokowana była kaplica, a także mały klasztor sióstr zakonnych ze zgromadzenia Służebniczek Maryi.
W dalszej historii, szpital im. Stanisława Leszczyńskiego został utworzony 31 października 1998 roku na podstawie decyzji Wojewody Katowickiego Marka Kempskiego. Połączenie odbyło się z dawnym Szpitalem Miejskim Nr 6, który mieścił się w dzielnicy Śródmieście, oraz ze Szpitalem Przemysłowym (Szpital Miejski Nr 8) usytuowanym przy ul. Józefowskiej 119 w dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec.
W 2001 roku sierżant medyczny uzyskał tytuł „Szpitala Przyjaznego Dziecku”, co podniosło standardy i komfort pacjentów.
Na dzień 30 listopada 2012 roku, wykonano otwarcie Centralnej Izby Przyjęć oraz Pracowni Rezonansu Magnetycznego, znacząco poprawiając jakość usług związanych z diagnostyką. Nastąpiło to w lokalizacji przy ul. Raciborskiej.
Ostatecznie, 25 lutego 2016 roku o godzinie 11:00 miało miejsce uroczyste otwarcie Pawilonu Operacyjnego oraz Pracowni Tomografii Komputerowej Katowickiego Centrum Onkologii.
Dnia 23 stycznia 2016 roku, Sejmik Województwa Śląskiego podjął uchwałę, która zmieniła nazwę placówki z „Szpitala im. Stanisława Leszczyńskiego w Katowicach” na „Katowickie Centrum Onkologii”.
Szpitalne oddziały
W placówce szpitalnej dostępne są różnorodne oddziały medyczne, które oferują kompleksową opiekę pacjentom z różnymi schorzeniami. Poniżej przedstawione są poszczególne jednostki:
- oddział onkologiczny – odcinek A,
- pododdział chemioterapii ambulatoryjnej – odcinek B,
- oddział radioterapii z pododdziałem chorób wewnętrznych i pododdziałem gastroenterologii – odcinek C,
- oddział onkologiczny – odcinek D,
- oddział onkologiczny z pododdziałem chorób wewnętrznych – odcinek E i F,
- oddział chirurgii onkologicznej z pododdziałem chirurgii naczyniowej,
- oddział chorób płuc,
- oddział ginekologiczno-położniczy z pododdziałem ginekologii onkologicznej,
- oddział neonatologiczny,
- oddział anestezjologii i intensywnej terapii,
- oddział leczenia jednego dnia,
- oddział geriatryczny,
- zakład radioterapii,
- centralna izba przyjęć,
- pododdział chemioterapii ambulatoryjnej – odcinek B.
Poradnie specjalistyczne
W Katowickim Centrum Onkologii dostępna jest szereg poradni specjalistycznych, które oferują różnorodne usługi zdrowotne, odpowiadając na potrzeby pacjentów.
- przyszpitalna poradnia specjalistyczna,
- poradnia onkologiczna,
- poradnia gastroenterologiczna,
- poradnia diabetologiczna,
- poradnia gruźlicy i chorób płuc,
- poradnia ginekologiczno-położnicza,
- poradnia ginekologiczna dla dziewcząt,
- poradnia chirurgii urazowo-ortopedycznej,
- poradnia dermatologiczna,
- poradnia dermatologiczna dla dzieci,
- poradnia leczenia bólu,
- poradnia geriatryczna,
- poradnia neonatologiczna,
- poradnia preluksacyjna,
- poradnia chirurgii ogólnej – zespół nr 1 i zespół nr 2,
- poradnia profilaktyki chorób piersi,
- poradnia lekarza podstawowej opieki zdrowotnej,
- poradnia medycyny pracy,
- profilaktyczne programy zdrowotne.
Pracownie specjalistyczne
Katowickie Centrum Onkologii to placówka, która dysponuje szeregami wyspecjalizowanych pracowni, oferujących różnorodne usługi diagnostyczne oraz terapeutyczne. Wspierają one pacjentów w procesie diagnostyki i rehabilitacji.
W skład tych pracowni wchodzą:
- pracownia diagnostyki laboratoryjnej,
- pracownia diagnostyki obrazowej,
- pracownia mammografii,
- pracownia endoskopii,
- pracownia bronchoskopii,
- pracownia USG,
- pracownia EKG,
- pracownia fizjoterapii.
Przypisy
- Katowickie Centrum Onkologii: Pracownie. www.kco.katowice.pl. [dostęp 18.04.2021 r.]
- Otwarcie Pawilonu Operacyjnego i Pracowni Tomografii Komputerowej [online], www.kco.katowice.pl [dostęp 18.04.2021 r.]
- Katowickie Centrum Onkologii: Oddziały. www.kco.katowice.pl. [dostęp 18.04.2021 r.]
- Katowickie Centrum Onkologii: Poradnie. www.kco.katowice.pl. [dostęp 18.04.2021 r.]
- Katowickie Centrum Onkologii: Centralna Izba Przyjęć. www.kco.katowice.pl, 09.05.2018 r. [dostęp 18.04.2021 r.]
- a b c d Katowickie Centrum Onkologii: Historia. www.kco.katowice.pl, 11.05.2018 r. [dostęp 18.04.2021 r.]
- Wojciech Janota: Katowice między wojnami. Miasto i jego sprawy 1922-1939. Łódź: Księży Młyn, 2010 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty edukacyjne i naukowe":
Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach | Szpital im. św. Elżbiety w Katowicach | Szpital Specjalistyczny im. prof. Emila Michałowskiego w Katowicach | Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach | Szpital Murcki | Szpital Kliniczny im. Andrzeja Mielęckiego w Katowicach | Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach | Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach | Euro-Centrum Park Naukowo-Technologiczny w Katowicach | Górnośląskie Centrum Zdrowia DzieckaOceń: Katowickie Centrum Onkologii